romea - logo
15. září 2019 (neděle)
svátek má Jolana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Je to běh na dlouhou trať, říká o zlepšení důvěry Romů v policii manažer vzdělávacího projektu pro policejní specialisty

25.4.2017 11:10
Závěrečné setkání policistů v rámci projektu „Zavádění policejních specialistů pro práci s minoritní skupinou Romů v sociálně vyloučených lokalitách“. FOTO: Ředitelství služby pořádkové policie.
Závěrečné setkání policistů v rámci projektu „Zavádění policejních specialistů pro práci s minoritní skupinou Romů v sociálně vyloučených lokalitách“. FOTO: Ředitelství služby pořádkové policie.

Ve Zbirohu se od 11. dubna uskutečnilo třídenní závěrečné setkání policistů, kteří se zapojili do vzdělávacího projektu „Zavádění policejních specialistů pro práci s minoritní skupinou Romů v sociálně vyloučených lokalitách“. Mezi přednášejícími byli Petr Torák, policista vyznamenaný Řádem britského impéria, či ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

Setkání devadesáti policistů ze všech čtrnácti krajských ředitelství policie organizovalo Ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia České republiky, jako gestor problematiky menšin. Instruktážně metodické zaměstnání zahájil ředitel Ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia České republiky a zároveň ředitel projektu plukovník Martin Hrinko. O průběhu tříletého projektu, jehož cílem bylo policisty vybavit odpovídajícími znalostmi a sociálními kompetencemi tak, aby byli schopni efektivní práce s romskou menšinou, informoval manažer projektu Václav Vlček.

Policisté sbírali zkušenosti na stáži v Anglii i v Portugalsku

Policisté například získali možnost seznámit se s pracovními metodami, jejichž smysl a účinnost si již ověřili jejich evropští kolegové. Díky projektu se účastnili dvou pracovních stáží v Anglii či vzdělávací stáže v Portugalsku, kde se seznámili s prací Národního centra pro podporu migrace, Národním projektem NET-Kard proti diskriminaci Romů nebo s činností Komise pro rovnost a proti rasové diskriminaci.

Výsledky integrace příslušníků romských komunit ve Velké Británii a práci britské policie s romskou komunitou v hrabství Cambridge ve Zbirohu prezentoval Petr Torák, policista působící v Peterborough, vyznamenaný Řádem britského impéria. Ze Slovenska se přijeli podělit o zkušenosti z práce v tamních vyloučených lokalitách major Michal Valach a major Peter Čajka z Prezídia Policejního sboru Slovenské republiky a plukovník Lubomír Kopčo z Krajského ředitelství Policejního sboru v Košicích.

Během tří školicích dnů zazněla také témata vztahující se ke kulturním, sociálním a historickým specifikům romské menšiny žijící v České republice. Ve zkratce provedla přítomné policisty dějinami Romů od jejich příchodu z Indie po současnost Jana Horváthová, ředitelka brněnského Muzea romské kultury. Přednášku na téma kulturní specifika romské menšiny připravily Renata Berkyová a Karolína Ryvolová, lektorky organizace ROMEA, o. p. s., které také společně s přítomnými policisty sestavili seznam úspěšných Romů. Aurélie Balážová, Lucie Fuková, Martina Horváthová z organizace SLOVO 21 osvětlily, jaké postavení mají v současné romské rodině a komunitě ženy.

Prvořadou prioritou je budování důvěry mezi policií a Romy

Jako stěžejní oblast celého projektu se ukázala být komunikace a systematické budování vzájemné důvěry mezi policií a obyvateli sociálně vyloučených lokalit. To potvrdily i výsledky výzkumu, jehož cílem bylo shromáždění a vyhodnocení názorů téměř 5 000 Romů žijících v sociálně vyloučených lokalitách na činnost policie. O nich referoval Marián Svoboda, ředitel společnosti AUGUR Consulting, která analýzu zpracovala. Sledována byla např. důvěra v policii, zkušenosti s prací policie, hodnocení práce policie apod.

Problematiku hoaxů a vyvracení předsudků v prostředí internetu přiblížila Jana Leitnerová z kampaně HateFree culture Agentury pro sociální začleňování. Na téma Odolnost policisty vůči psychické zátěži při práci v multikulturním prostředí promluvil Václav Šaroch působící v Městské policii Orlová. Jako poslední zazněl příspěvek sociologa a poslance Evropského parlamentu Jan Kellera o soužití menšin v multikulturalismu Evropy.

Na závěr posledního instruktážně metodického zaměstnání bylo oceněno 11 policistů krajských ředitelství policie pamětními medailemi za významný osobní přínos na úseku prevence kriminality v oblasti práce s menšinami. Pamětní medaile předal ředitel projektu plukovník Martin Hrinko a styčný důstojník pro menšiny podplukovník Alexander Stambolidis z Ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia České republiky.

Specialisté budou fungovat i po skončení projektu

S koncem dubna projekt podpořený Norskými fondy částkou 16,5 milionu Kč končí. Jeho udržitelnost je stanovena na pětileté období. "Minimálně po tuto dobu budou specialisté fungovat za současných podmínek," vysvětlil manažer projektu Václav Vlček. Vzdělávání se od roku 2014 účastnili policisté z Ústeckého, Karlovarského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje, kteří by měli působit jako prostředníci mezi Romy a policií, resp. většinovou společností. „Naším cílem je samozřejmě počet specialistů postupně rozšiřovat, a to i v dalších krajích České republiky. Je možné, že i za využití dalšího programového období Norských fondů,“ uvedl pro server Romea.cz.

Vlček se domnívá, že model projektu se během tříleté realizace osvědčil a bylo by chybou jej opustit. „Osobně považuji fungování a zapojení specialistů za velmi dobré. Je to dáno zejména tím, že se jednalo o policisty, kteří o tuto práci sami projevili zájem, což se na jejich přístupu projevuje,“ zhodnotil úspěšnost projektu jeho manažer.

Odraz v praxi je podle něj jen těžko měřitelný. "Jde o běh na dlouhou trať. Neděláme si ,čárky', jde o budování vztahu. Můj subjektivní pocit je, že jsme policii v očích mnoha Romů zviditelnili a přiblížili, což platí i opačně. A to je důležité," dodal na závěr.

Přečteno: 1486x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Vzdělávání, vyloučená lokalita, Romové, Historie, Kultura, Velká Británie, Portugalsko, stáže, Průzkum, První republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo