romea - logo
12. srpna 2020 (středa)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Je to běh na dlouhou trať, říká o zlepšení důvěry Romů v policii manažer vzdělávacího projektu pro policejní specialisty

25.4.2017 11:10
Závěrečné setkání policistů v rámci projektu „Zavádění policejních specialistů pro práci s minoritní skupinou Romů v sociálně vyloučených lokalitách“. FOTO: Ředitelství služby pořádkové policie.
Závěrečné setkání policistů v rámci projektu „Zavádění policejních specialistů pro práci s minoritní skupinou Romů v sociálně vyloučených lokalitách“. FOTO: Ředitelství služby pořádkové policie.

Ve Zbirohu se od 11. dubna uskutečnilo třídenní závěrečné setkání policistů, kteří se zapojili do vzdělávacího projektu „Zavádění policejních specialistů pro práci s minoritní skupinou Romů v sociálně vyloučených lokalitách“. Mezi přednášejícími byli Petr Torák, policista vyznamenaný Řádem britského impéria, či ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

Setkání devadesáti policistů ze všech čtrnácti krajských ředitelství policie organizovalo Ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia České republiky, jako gestor problematiky menšin. Instruktážně metodické zaměstnání zahájil ředitel Ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia České republiky a zároveň ředitel projektu plukovník Martin Hrinko. O průběhu tříletého projektu, jehož cílem bylo policisty vybavit odpovídajícími znalostmi a sociálními kompetencemi tak, aby byli schopni efektivní práce s romskou menšinou, informoval manažer projektu Václav Vlček.

Policisté sbírali zkušenosti na stáži v Anglii i v Portugalsku

Policisté například získali možnost seznámit se s pracovními metodami, jejichž smysl a účinnost si již ověřili jejich evropští kolegové. Díky projektu se účastnili dvou pracovních stáží v Anglii či vzdělávací stáže v Portugalsku, kde se seznámili s prací Národního centra pro podporu migrace, Národním projektem NET-Kard proti diskriminaci Romů nebo s činností Komise pro rovnost a proti rasové diskriminaci.

Výsledky integrace příslušníků romských komunit ve Velké Británii a práci britské policie s romskou komunitou v hrabství Cambridge ve Zbirohu prezentoval Petr Torák, policista působící v Peterborough, vyznamenaný Řádem britského impéria. Ze Slovenska se přijeli podělit o zkušenosti z práce v tamních vyloučených lokalitách major Michal Valach a major Peter Čajka z Prezídia Policejního sboru Slovenské republiky a plukovník Lubomír Kopčo z Krajského ředitelství Policejního sboru v Košicích.

Během tří školicích dnů zazněla také témata vztahující se ke kulturním, sociálním a historickým specifikům romské menšiny žijící v České republice. Ve zkratce provedla přítomné policisty dějinami Romů od jejich příchodu z Indie po současnost Jana Horváthová, ředitelka brněnského Muzea romské kultury. Přednášku na téma kulturní specifika romské menšiny připravily Renata Berkyová a Karolína Ryvolová, lektorky organizace ROMEA, o. p. s., které také společně s přítomnými policisty sestavili seznam úspěšných Romů. Aurélie Balážová, Lucie Fuková, Martina Horváthová z organizace SLOVO 21 osvětlily, jaké postavení mají v současné romské rodině a komunitě ženy.

Prvořadou prioritou je budování důvěry mezi policií a Romy

Jako stěžejní oblast celého projektu se ukázala být komunikace a systematické budování vzájemné důvěry mezi policií a obyvateli sociálně vyloučených lokalit. To potvrdily i výsledky výzkumu, jehož cílem bylo shromáždění a vyhodnocení názorů téměř 5 000 Romů žijících v sociálně vyloučených lokalitách na činnost policie. O nich referoval Marián Svoboda, ředitel společnosti AUGUR Consulting, která analýzu zpracovala. Sledována byla např. důvěra v policii, zkušenosti s prací policie, hodnocení práce policie apod.

Problematiku hoaxů a vyvracení předsudků v prostředí internetu přiblížila Jana Leitnerová z kampaně HateFree culture Agentury pro sociální začleňování. Na téma Odolnost policisty vůči psychické zátěži při práci v multikulturním prostředí promluvil Václav Šaroch působící v Městské policii Orlová. Jako poslední zazněl příspěvek sociologa a poslance Evropského parlamentu Jan Kellera o soužití menšin v multikulturalismu Evropy.

Na závěr posledního instruktážně metodického zaměstnání bylo oceněno 11 policistů krajských ředitelství policie pamětními medailemi za významný osobní přínos na úseku prevence kriminality v oblasti práce s menšinami. Pamětní medaile předal ředitel projektu plukovník Martin Hrinko a styčný důstojník pro menšiny podplukovník Alexander Stambolidis z Ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia České republiky.

Specialisté budou fungovat i po skončení projektu

S koncem dubna projekt podpořený Norskými fondy částkou 16,5 milionu Kč končí. Jeho udržitelnost je stanovena na pětileté období. "Minimálně po tuto dobu budou specialisté fungovat za současných podmínek," vysvětlil manažer projektu Václav Vlček. Vzdělávání se od roku 2014 účastnili policisté z Ústeckého, Karlovarského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje, kteří by měli působit jako prostředníci mezi Romy a policií, resp. většinovou společností. „Naším cílem je samozřejmě počet specialistů postupně rozšiřovat, a to i v dalších krajích České republiky. Je možné, že i za využití dalšího programového období Norských fondů,“ uvedl pro server Romea.cz.

Vlček se domnívá, že model projektu se během tříleté realizace osvědčil a bylo by chybou jej opustit. „Osobně považuji fungování a zapojení specialistů za velmi dobré. Je to dáno zejména tím, že se jednalo o policisty, kteří o tuto práci sami projevili zájem, což se na jejich přístupu projevuje,“ zhodnotil úspěšnost projektu jeho manažer.

Odraz v praxi je podle něj jen těžko měřitelný. "Jde o běh na dlouhou trať. Neděláme si ,čárky', jde o budování vztahu. Můj subjektivní pocit je, že jsme policii v očích mnoha Romů zviditelnili a přiblížili, což platí i opačně. A to je důležité," dodal na závěr.

Přečteno: 1527x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Vzdělávání, vyloučená lokalita, Romové, Historie, Kultura, Velká Británie, Portugalsko, stáže, Průzkum, První republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo