"Jeb*** Alláha, pálit mešity", příznivci Miloše Zemana se sešli na Letné, pak pochodovali Prahou. Jejich odpůrci je blokovali

V pražských Letenských sadech se dnes sešlo zhruba 300 lidí, aby podpořili prezidenta Miloše Zemana a vyjádřili nesouhlas s českou migrační politikou. Kritizovali také premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a další členy vlády, zesnulého prezidenta Václava Havla, intelektuály či studenty. Organizátoři původně po skončení demonstrace plánovali pochod k Úřadu vlády, část z účastníků akce se z Letné vydala k Betlémskému náměstí.
Zemana podporuje i xenofobní Ortel
Akci začala českou hymnou, následovali projevy řečníků či vystoupení Tomáše Ortela, frontmana kapely Ortel známé xenofobními texty, který v minulosti účinkoval i v neonacistické hudební skupině. Lidé drželi transparenty s nápisy "Ať žije Zeman" nebo zelené karty s fotkou prezidenta Zemana. "Mluvme pravdu, šiřme pravdu a zejména pravdu, jen tak můžeme vzdorovat čistému zlu, které chce naší zemi vymazat z mapy a jehož poskoci dnes zablokovali Prahu," řekla ve svém projevu Julie Královská. Publikum její slova odměnila hlasitým potleskem.
Další řečníci prohlašovali také, že demonstrují proti stávající politice či médiím, a požadovali odstoupení "vlastizrádců". "Můžeme premiérovi a vládě věřit?" zeptal se organizátor demonstrace Jiří Dlouhý. "Ne," odpověděli mu shromáždění lidé. Na pražských náměstích se dnes schází "nadřazená česká inteligence pohrdající pracujícími lidmi", prohlásil další z řečníků. Jejím představitelem je prý KDU-ČSL a lidovecký ministr kultury Daniel Herman.
Roman Bakala z Bloku proti islamizaci ve svém projevu upozornil na incident na Palachově náměstí, kdy na demonstraci Bloku proti islamizaci někteří lidé pouštěli svolávací hudbu do mešit. "Udělali to lidi, kterých se do budoucnosti musíme nejvíc bát, studenti a lidé placení zahraničními vládami," řekl Bakala shromáždění. Během demonstrace se na budově Umělecko průmyslové školy (UMPRUM) objevil plakát s nápisem Islám a velkým srdcem. K tomu skutečně zněl zpěv muezina svolávajícího muslimy do mešity.
Zemanovci a Bartošovci pochodují Prahou, průvod blokují jejich odpůrci
Část účastníků se z akce na Letné vydala na pochod na Betlémské náměstí, kam plánovali pochod také příznivci krajní pravice. Když průvod procházel kolem izraelské ambasády začal dav skandovat "Izrael tu nechceme" a další vulgární hesla jako například "Jebat Alláha, pálit mešity".
Pochodu z Letné na Betlémské náměstí se pokusili zabránit jejich odpůrci, kteří se jim postavili na Palachově náměstí u filozofické fakulty. Oba tábory oddělili policejní těžkooděnci se psy. Na obou stranách byly asi dvě stovky stovky lidí. Nakonec prozemanovsky orientovaní demonstranti prošli pod dohledem policie vedlejšími ulicemi až do cíle svého pochodu.
Odpůrci pochodu se nejprve pokusili zablokovat Mánesův most, asi 30 lidí si sedlo na vozovku. Policisté průvod příznivců Zemana provedli až na Palachovo náměstí. Účastníci pochodu měli české vlajky, transparenty s nápisy "Ať žije Zeman" či přeškrtnuté vlajky Evropské unie
Asi stovka odpůrců průvodu z Letné zablokovala ulici Široká a křičela "Ani krok židovským městem". Policie průvod odklonila přes Křížovnickou, kterou vzápětí odpůrci zablokovali také. Odpůrci průvodu skandovali "Vaše děti budou jako my" a "Běžte domů, spletli jste si dobu". Druhá strana hlasitě pískala. V Křižovnické ulici policisté megafonem vyzvali přítomné demonstranty, aby přestali blokovat ulici, jinak použijí donucovací prostředky. Doprava v Křižovnické ulici byla přerušena, tramvaje stály.
Nakonec se policistům podařilo provést několik desítek účastníků prozemanovského pochodu ulicemi až na Betlémské náměstí. Tam si vyslechli další projevy, do kterých jim ale jeden z obyvatel okolních domů hlasitě pouštěl písně Marty Kubišové. Na závěr si demonstranti zazpívali českou hymnu a přibližně v 18:30 se rozešli.
Nepřehlédněte:
- V Brně někdo posprejoval mešitu, hrozí zabitím šiřitelům islámu
- Karel Holomek v souvislosti s volbou prezidenta vyzval Romy: Nevolte Zemana! Poškodil nás v několika vážných věcech
- Extremisté podporující Miloše Zemana 17. listopadu židovským městem neprošli
- ZÁZNAM: Až 30 tisíc lidí se sešlo na Václavském náměstí na oslávách 17. listopadu
- Tisíce lidí si na Národní třídě připomínají výročí 17. listopadu
- Zaplněný Albertov slyšel i nepřímou kritiku Zemana a Babiše
- Pochodu proti nacionalismu v Praze se účastnily stovky lidí
- Sobotka: Demokratický stát musí mít silný sociální rozměr
- Na akci proti Zemanově politice se u Hradu sešly stovky lidí
- Na výročí 17. listopadu se v Praze chystají desítky akcí, do ulic se chystají i extremisté
Kam dál:
- Vojtěch Lavička: Ďábelské cikánky – pokleslý „humor“ páté cenové skupiny
- Romové v USA si připomněli Mezinárodní den Romů, další shromáždění u budovy OSN proběhne dnes
- Zeljko Jovanovic: Nová romská politika sebeurčení a jednoty
- Miroslav Brož k Mezinárodnímu dni Romů: Není důvod k oslavám, postavení Romů ve společnosti se zhoršuje, investované finance mají nulové výsledky
- Bývalý policista, obžalovaný v kauze vraždy George Floyda během zákroku, je podle svého bývalého šéfa vinen
- Evropský soud ve Štrasburku: Slovensko nedostatečně vyšetřilo policejní násilí vůči třem romským chlapcům
- Britský strážník odsouzen za členství v zakázané neonacistické skupině
- Nejvyšší soud umožnil Charlottesville odstranit sochy generálů Konfederace, symboly rasismu a útlaku černochů
- Británie představuje vzor pro rasovu rovnost, tvrdí vládní zpráva. Kritici s tím však nesouhlasí
- Asian Lives Matter: Kvůli koronaviru přibylo útoků na obyvatele USA s asijskými kořeny. Biden kvůli tomu založil zvláštní útvar
- Dívka, která natočila vraždu George Floyda, si vyčítá, že neudělala víc pro jeho záchranu
- Za schvalování vraždy Roma musí Grznár zaplatit pokutu 15 tisíc korun, potvrdil to dnes soud
Štítky:
Demonstrace, Extremismus, Rasismus, Xenofobie, Miloš Zeman, 17. listopadHLAVNÍ ZPRÁVY
