romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jeden svět: zvítězilo drama o rasistických vraždách

Praha, 17.3.2014 10:00, (ROMEA)
Záběr z filmu Verdikt v Maďarsku, který pojednává o protiromských útocích.
Záběr z filmu Verdikt v Maďarsku, který pojednává o protiromských útocích.

Nejlepším filmem festivalu dokumentů o lidských právech Jeden svět se stalo soudní drama Verdikt v Maďarsku. Snímek režisérky Eszter Hajdúové o procesu se čtveřicí pravicových extremistů v kauze vraždy Romů podle hlavní poroty přináší strhující pohled na soudobou společnost.

Celkem porotci letos udílejí devět cen, slavnostní předání se odehrálo ve středu večer na závěr přehlídky. Vítěze zveřejnili pořadatelé na webu festivalu.

"Film Verdikt v Maďarsku odehrávající se ve stísněné soudní síni, kde jsou čtyři příznivci extrémní pravice souzeni za vraždy, je strhujícím a nekompromisním pohledem na soudobou společnost," zdůvodnila své rozhodnutí hlavní porota.

Podle ní režisérka, která film uvedla a přijede si i pro cenu, zachytila soudcovo chování ke svědkům, vztah mezi příslušníky vězeňské služby a obviněnými i úsměvy právníků a prázdná sedadla v síni prostředky cinema verité.

Cena za nejlepší režii připadla švédsko-kanadskému snímku Prales tančících duchů režisérky Lindy Västrikové. S pralesním kmenem strávila při natáčení sedm let. Film má i cenu poroty Českého rozhlasu. Zvláštní uznání hlavní poroty má pak film Já, Blocher ze švýcarsko-francouzské produkce o rozdmýchávání strachu a rasismu kvůli získání politické moci ve Švýcarsku. Druhé zvláštní uznání připadlo francouzskému dokumentu Přestupní stanice o migrantech, kteří míří do Evropy.

Porota Václava Havla vybrala z 12 prací film Horníci pod palbou, který festival také zahajoval. Režisér Rehad Desai v něm zachytil krvavé potlačení stávky v jihoafrickém dole. Zvláštní uznání této poroty má pak britský snímek Vražedná pole na Srí Lance. Studentská porota se přiklonila ke kubánskému filmu Viva Cuba Libre - rapová vzpoura o mladých muzikantech, kteří svou tvorbou bojují proti bezpráví. O deváté ceně rozhodují diváci, kteří ocenili film Jízda na hraně - příběh o vrcholovém prostředí snowboardingu a zranění, které ve vteřině změní celý život.

bau, Týden.cz
Přečteno: 789x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jeden svět 2014, Praha, Festival, Film, MaďarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo