romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové jedenáctiletého chlapce v Novém Boru brutálně nenapadli. Chlapec si přepadení vymyslel

25.9.2015 23:12
Ilustrační FOTO: AngryJulieMonday, Flickr.com
Ilustrační FOTO: AngryJulieMonday, Flickr.com

Jedenáctiletý chlapec z Nového Boru si vymyslel přepadení čtveřicí mužů, když jezdil na koloběžce. Ve skutečnosti byl nepozorný a najel na tlustou větev, přepadl přes řidítka, vyrazil si několik zubů a odřel si obličej. Server Denik.cz a další média zveřejnily výpověď matky hocha, která naznačila, že chlapec byl napaden z rasových důvodů. Veřejnost měla jasno a jako pachatele brutálního útoku označila Romy.

"Zmlátili jsme bílou ku***. Čtyři muži v Novém Boru napadli jedenáctiletého hocha," hlásá titulek článku na serveru Deník.cz. Autorka článku Adéla Vachtová pak popisuje brutální napadení. "Šok, strach a bolest, na kterou jen tak nezapomene. Silně traumatizující zážitek má za sebou teprve jedenáctiletý hoch z Nového Boru, kterého za bílého dne napadla čtveřice mužů v novoborské Smetanově ulici u městského parku," měla jasno autorka.

Policie: "V ulici, kterou chlapec právě projížděl, uslyšel troubit nějaké vozidlo, po kterém se ze zvědavosti ohlédl. Přitom najel na tlustou větev, která ležela přes cestu a přepadl přes řidítka na zem. Tím si způsobil poranění v obličeji a v ústech."

Čtyři muži měli nejdříve z auta pokřikovat posměšné urážky a vulgární výrazy. "Projížděli okolo autem a vysmívali se mu. Syn dostal strach, oni měli zřejmě radost, že se jich kluk bojí. Pak se rozdělili, nadběhli mu a on, jak se jich bál, rozjel se na koloběžce, jeden z mužů mu nastavil nohu a on přepadl přes řidítka," citoval Deník.cz chlapcovu matku.

Podle vymyšlené verze měl hoch po pádu zůstat ležet na silnici, údajní útočníci z místa utekli. „Prostě ho tam nechali ležet a ještě než utekli, tak se mezi sebou sprostě bavili, že zmlátili bílou ku*** a že z toho budou mít akorát problémy, protože jsou na místě kamery," doplnila chlapcova matka. A právě tato věta vyvolala v diskuzích lavinu rasistických urážek a nenávistnou vlnu vůči Romům.

Policisté nejprve rasový podtext incidentu vyloučili a případ vyšetřovali jako přestupek proti občanskému soužití. Později událost překvalifikovali na trestný čin ublížení na zdraví.

"Na případu pracovali i českolipští kriminalisté, kteří na základě provedených šetření začali zjišťovat v chlapcově výpovědi určité rozpory a začali mít o její věrohodnosti vážné pochybnosti. Ty se nakonec potvrdily, neboť se ukázalo, že chlapec doma neřekl o svém zranění pravdu. Původní oznámení začalo mít zcela jiný scénář," oznámila policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

"Pravdou bylo, že si v neděli odpoledne šel chlapec zajezdit na koloběžce do parku, kde byl se svými kamarády. Ve chvíli, kdy se spolu rozloučili, vydal se každý svojí cestou domů. V ulici, kterou chlapec právě projížděl, uslyšel troubit nějaké vozidlo, po kterém se ze zvědavosti ohlédl. Přitom najel na tlustou větev, která ležela přes cestu a přepadl přes řidítka na zem. Tím si způsobil poranění v obličeji a v ústech. Chlapec nechtěl aby se na něj kvůli jeho zranění rodiče doma zlobili, proto si celý příběh dokreslil trošku jinak," uvedla Šrýtrová.

Zpravodajský server Romea.cz zaznamenal v minulosti celou řadu vymyšlených případů přepadení, kde pachatelem měli být Romové. Asi nejznámější je případ tehdy patnáctiletého Petra z Břeclavi, který si vymyslel přepadení třemi Romy. Tvrdil, že po něm chtěli cigaretu a když jí neměl, tak ho brutálně zmlátili. Média jeho verzi uvěřila a vše vyústilo ve dvoutisícovou nenávistnou demonstraci proti Romům v Břeclavi. Policie nakonec oznámila, že chlapec lhal. Vážná zranění si ve skutečnosti přivodil sám při pádu z výšky.

Přečteno: 3616x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Rasismus, Vymyšlené přepadeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo