romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

„Jedno odmítnutí cigána rasismus nedělá,“ lajkoval ombudsman Křeček, teď se ke svému jednání odmítá vyjádřit

11.3.2020 17:09
Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Commons)
Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Commons)

Zakladatel hnutí Žít Brno a bývalý zastupitel Brna Matěj Hollan ostře vystoupil proti veřejnému ochránci práv Stanislavu Křečkovi. Ten minulý týden na sociální síti Facebook olajkoval komentář "Jedno odmítnutí cigana rasismus nedělá". Server Romea.cz požádal ombudsmana o vyjádření, Křeček to ale podle informací od jeho tiské mluvčí Ivy Hrazdílkové odmítl.

Ombudsman Stanislav Křeček dal na sociální síti "lajk" (symbol "To se mi líbí") u zmíněného komentáře, který se objevil pod příspěvkem Matěje Hollana, v němž kritizoval právě Křečkův postoj vůči případům diskriminace Romů na trhu s bydlením.

K tomu se serveru Romea.cz odmítl Křeček vyjádřit. Server ale získal vyjádření Matěje Hollana, proč se rozhodl na Křečkovo jednání upozornit. Podle jeho slov je institut Veřejného ochránce práv jedním z nejdůležitějších úřadů, který má zaručovat rovnost před zákonem a právo nebýt diskriminován kvůli svému vyznání, rase, etniku a podobně. 

"Stanislav Křeček to nejen bagatelizuje, ale i popírá. Tvrdí, že tady není vůbec žádná diskriminace, což potvrzuje, že tomu nerozumí. Je důležité, aby se na to upozorňovalo, aby o tom informovala média, neustále. Protože takový ombudsman je jen pro ostudu. Mimo jiné jsem přesvědčen, že to porušuje i nařízení a zásady Evropy," uvedl pro server Romea.cz Hollan.

"Pan Křeček mohl před jmenováním říkat, co chtěl, vymezovat se proti paní Šabatové. Mohli jsme se tvářit, že je to politika, že je to sport a nebrat ty jeho názory úplně vážně, že to tak skutečně nemyslí, dát mu šanci. Ale teď se ukazuje, že on skutečně neví, co má veřejný ochránce práv dělat. Vypadá to, že si asi nikdy nečetl Antidiskriminační zákon a neví, jaká je jeho agenda. Potvrzuje to každý den, když se vymezuje proti tomu, aby veřejný ochránce práv řešil ochranu dětí nebo když lajkuje rasistický komentář. Nebo když tvrdí, že tady Romové nezažívají žádnou diskriminaci," zhodnotil Hollan pro server Romea.cz působení Křečka ve funkci ombudsmana.

Přečteno: 1233x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo