romea - logo
23. září 2020 (středa)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

„Jedno odmítnutí cigána rasismus nedělá,“ lajkoval ombudsman Křeček, teď se ke svému jednání odmítá vyjádřit

11.3.2020 17:09
Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Commons)
Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Commons)

Zakladatel hnutí Žít Brno a bývalý zastupitel Brna Matěj Hollan ostře vystoupil proti veřejnému ochránci práv Stanislavu Křečkovi. Ten minulý týden na sociální síti Facebook olajkoval komentář "Jedno odmítnutí cigana rasismus nedělá". Server Romea.cz požádal ombudsmana o vyjádření, Křeček to ale podle informací od jeho tiské mluvčí Ivy Hrazdílkové odmítl.

Ombudsman Stanislav Křeček dal na sociální síti "lajk" (symbol "To se mi líbí") u zmíněného komentáře, který se objevil pod příspěvkem Matěje Hollana, v němž kritizoval právě Křečkův postoj vůči případům diskriminace Romů na trhu s bydlením.

K tomu se serveru Romea.cz odmítl Křeček vyjádřit. Server ale získal vyjádření Matěje Hollana, proč se rozhodl na Křečkovo jednání upozornit. Podle jeho slov je institut Veřejného ochránce práv jedním z nejdůležitějších úřadů, který má zaručovat rovnost před zákonem a právo nebýt diskriminován kvůli svému vyznání, rase, etniku a podobně. 

"Stanislav Křeček to nejen bagatelizuje, ale i popírá. Tvrdí, že tady není vůbec žádná diskriminace, což potvrzuje, že tomu nerozumí. Je důležité, aby se na to upozorňovalo, aby o tom informovala média, neustále. Protože takový ombudsman je jen pro ostudu. Mimo jiné jsem přesvědčen, že to porušuje i nařízení a zásady Evropy," uvedl pro server Romea.cz Hollan.

"Pan Křeček mohl před jmenováním říkat, co chtěl, vymezovat se proti paní Šabatové. Mohli jsme se tvářit, že je to politika, že je to sport a nebrat ty jeho názory úplně vážně, že to tak skutečně nemyslí, dát mu šanci. Ale teď se ukazuje, že on skutečně neví, co má veřejný ochránce práv dělat. Vypadá to, že si asi nikdy nečetl Antidiskriminační zákon a neví, jaká je jeho agenda. Potvrzuje to každý den, když se vymezuje proti tomu, aby veřejný ochránce práv řešil ochranu dětí nebo když lajkuje rasistický komentář. Nebo když tvrdí, že tady Romové nezažívají žádnou diskriminaci," zhodnotil Hollan pro server Romea.cz působení Křečka ve funkci ombudsmana.

Přečteno: 1414x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo