romea - logo
2. března 2021 (úterý)
svátek má Anežka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

„Jedno odmítnutí cigána rasismus nedělá,“ lajkoval ombudsman Křeček, teď se ke svému jednání odmítá vyjádřit

11.3.2020 17:09
Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Commons)
Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Commons)

Zakladatel hnutí Žít Brno a bývalý zastupitel Brna Matěj Hollan ostře vystoupil proti veřejnému ochránci práv Stanislavu Křečkovi. Ten minulý týden na sociální síti Facebook olajkoval komentář "Jedno odmítnutí cigana rasismus nedělá". Server Romea.cz požádal ombudsmana o vyjádření, Křeček to ale podle informací od jeho tiské mluvčí Ivy Hrazdílkové odmítl.

Ombudsman Stanislav Křeček dal na sociální síti "lajk" (symbol "To se mi líbí") u zmíněného komentáře, který se objevil pod příspěvkem Matěje Hollana, v němž kritizoval právě Křečkův postoj vůči případům diskriminace Romů na trhu s bydlením.

K tomu se serveru Romea.cz odmítl Křeček vyjádřit. Server ale získal vyjádření Matěje Hollana, proč se rozhodl na Křečkovo jednání upozornit. Podle jeho slov je institut Veřejného ochránce práv jedním z nejdůležitějších úřadů, který má zaručovat rovnost před zákonem a právo nebýt diskriminován kvůli svému vyznání, rase, etniku a podobně. 

"Stanislav Křeček to nejen bagatelizuje, ale i popírá. Tvrdí, že tady není vůbec žádná diskriminace, což potvrzuje, že tomu nerozumí. Je důležité, aby se na to upozorňovalo, aby o tom informovala média, neustále. Protože takový ombudsman je jen pro ostudu. Mimo jiné jsem přesvědčen, že to porušuje i nařízení a zásady Evropy," uvedl pro server Romea.cz Hollan.

"Pan Křeček mohl před jmenováním říkat, co chtěl, vymezovat se proti paní Šabatové. Mohli jsme se tvářit, že je to politika, že je to sport a nebrat ty jeho názory úplně vážně, že to tak skutečně nemyslí, dát mu šanci. Ale teď se ukazuje, že on skutečně neví, co má veřejný ochránce práv dělat. Vypadá to, že si asi nikdy nečetl Antidiskriminační zákon a neví, jaká je jeho agenda. Potvrzuje to každý den, když se vymezuje proti tomu, aby veřejný ochránce práv řešil ochranu dětí nebo když lajkuje rasistický komentář. Nebo když tvrdí, že tady Romové nezažívají žádnou diskriminaci," zhodnotil Hollan pro server Romea.cz působení Křečka ve funkci ombudsmana.

Přečteno: 1471x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo