romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jelena Silajdžić: Khamoro letos proběhlo ve znamení boje s počasím, ale dopadlo to skvěle

Praha, 3.6.2013 12:12, (ROMEA)
Festival Khamoro 2013 vyvrcholil v neděli 2. 6. 2013 galakoncertem v pražském klubu Sasazu. Na závěr koncertu zazpívali všichni účinkující romskou hymnu Dželem, dželem. (FOTO: ROMEA TV)
Festival Khamoro 2013 vyvrcholil v neděli 2. 6. 2013 galakoncertem v pražském klubu Sasazu. Na závěr koncertu zazpívali všichni účinkující romskou hymnu Dželem, dželem. (FOTO: ROMEA TV)

Letošní Khamoro, festival romské hudby a kultury vůbec, včera skončil slavnostním galavečerem a instalací 650kilového dortu Mandala v podání známého romského umělce ze Srbska Zorana Tairoviće. Kvůli počasí musel být zrušen večírek na vltavské náplavce a každoroční defilé kapel centrem města. Ohroženo bylo i konání galakoncertu, ale ten nakonec proběhl za velkého zájmu diváků.

"Byl to boj s počasím, ale dopadlo to skvěle. Kromě koncertu na náplavce a sobotního defilé, jsme zvládli všechno," řekla serveru Romea.cz Jelena Silajdžić, ředitelka sdružení Slovo 21, které společně s agenturou Studio Production Saga každoročně festival pořádá.

khamoro2013-tk-tit_2.jpg
Producentka festivalu Khamoro Jelena Silajdžić a radní hlavního města Prahy Václav Novotný krájí miniverzi dortu Mandala na tiskové konferenci u příležitosti zahájení 15. ročníku romského světového festivalu. (FOTO: Lukáš Houdek)

Největší obavy měli organizátoři o to, aby na včerejší závěrečný galakoncert přišli nějací diváci. Praha kvůli záplavám vyhlásila stav nebezpečí a uzavřela osm stanic metra, včetně stanice Vltavská, které leží nedaleko podniku SaSaZu, kde galavečer probíhal. "Naše obavy byly zbytečné, na koncertě bylo nakonec plno," dodala ředitelka a Slova 21. 

A co pokládá za největší úspěch letošního Khamora? "Po programové stránce se vše vydařilo k naší plné spokojenosti, přestože finanční podmínky byly i letos nedobré. A mám velkou radost, že se na akce, které jsme pořádali během Khamora, sjelo opravdu velké množství Romů," odpověděla Jelena Silajdžić.

Dort Mandala, který má symbolicky zajistit rovná práva Romů v Evropě, instaloval Zoran Tairović na náměstí Republiky. Celkem 260 barevných piškotů a krém mu uchystali cukráři, kteří korpus o váze 650 kilogramů, průměru 2,5 metru a výšce 50 centimetrů před zraky diváků sestavili. Tairović pokryl korpus polevou v zářivě žluté, zelené, modré a červené barvě. K tomu zněly romské písně.

mandala_2.jpg
Zoran Tairović při tvorbě mandaly. Foto: Khamoro

"Dort Mandala znamená sladký kruh nebo něco, co krásou obklopuje. Významově v sobě propojuje základní pilíře Dekády romské inkluze, cesty zdraví, vzdělání, bydlení a zaměstnání. Dort Mandala také symbolizuje a definuje lidská práva, včetně práva na kulturu," řekl za organizátory David Tišer.

Festival Khamoro letos proběhl již popatnácté. Začal 27. května, na programu byly vedle romské hudby také jazzové koncerty, promítání filmů, křest knihy, vernisáž plakátů či seminář Mladí Romové v Evropě a taneční workshop.

"Program se naplnil kromě párty na náplavce a defilé, ovšem - za 15 let jsme nikdy nezrušili defilé, takže to, že jsme ho zrušili letos, je krásné statistické číslo, že Khamoro, tedy Sluníčko, nám vždy přálo," shrnul Tišer.

Přečteno: 1724x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Khamoro, Hudba, Tanec, fotografieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo