romea - logo
4. srpna 2020 (úterý)
svátek má Dominik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jiří Dienstbier: Kritizovanou diskriminaci ve školách vláda řeší

17.3.2015 16:24
Zasedání Evropské platformy pro romskou inkluzi v Bruselu (17. 3. 2015)
Zasedání Evropské platformy pro romskou inkluzi v Bruselu (17. 3. 2015)

Chystaná novela školského zákona a od roku 2017 povinné roční předškolní vzdělávání jsou podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera příklady, jak se česká vláda snaží vyrovnat s kritikou z EU ohledně diskriminace romské menšiny ve školství. V Bruselu dnes o nejdůležitějších aspektech romského začleňování do společnosti jednali zástupci členských zemí unie, evropských institucí i nevládních organizací osmadvacítky.

Evropská komise nyní zkoumá odpověď České republiky na svou loňskou formální žádost o informace ohledně údajné diskriminace romských dětí v českém vzdělávacím systému. Věc může teoreticky skončit až u soudního dvora EU. Dienstbier dnes ale nechtěl závěry evropské exekutivy předjímat. Zdůrazňoval, že česká vláda se problémy snaží řešit hlavně kvůli samotné české společnosti.

Eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová dnes ČTK řekla, že komise čeká na to, v jaké podobě bude školský zákon nakonec schválen. Ve stávající podobě se jí novela jeví jako nástroj ke zlepšení situace. Komisi jde především o to, aby děti "se složitými sociálně-kulturními základy" měly přístup k běžnému vzdělávání v běžných školách. "Při dobré diagnostice a individuálním přístupu bychom měli dosáhnout toho, že se speciálně u romských dětí rychle a zásadně sníží procento, které se dneska posílá do speciálních škol," řekla eurokomisařka a někdejší ministryně české vlády.

Zdůraznila ale také, že kromě spokojenosti se zákonem jsou nutné hlavně skutečné výsledky. "Chceme vidět zavádění těch věcí do praxe," zdůraznila Jourová. Česká vláda by proto podle ní měla přijít se zárukami, že nový přístup začne brzy fungovat. Zákon samotný totiž zřejmě přinese výsledky až příští rok na podzim. České úřady by se však mohly snažit o změnu přístupu už letos. "Mám obrovský respekt k zákonu, ale leccos lze udělat už dříve," poznamenala eurokomisařka.

"Když určitá část dětí nedostane vzdělání, tak jsou pak handicapovány pro celý život, na trhu práce, ve všech sociálních aspektech. Není naším zájmem přenášet sociální vyloučení na další generace, děti za nic nemohou. Nebylo to jejich rozhodnutí, do jakého prostředí se narodily," prohlásil dnes Dienstbier v rozhovoru poskytnutém ČTK a České televizi. Připomněl také, že vláda už v únoru přijala strategii romské integrace do roku 2020.

Kromě schválení novely školského zákona je ovšem podle Dienstbiera také potřeba změnit financování, aby na nová opatření měly školy dostatek peněz. EU, ale také Rada Evropy dlouhodobě kritizují Českou republiku především za stále příliš vysoký počet romských dětí "s mírným mentálním postižením" ve speciálních školách. Rada vlády pro záležitosti romské menšiny podle Dienstbiera navrhuje tuto kategorii od příštího školního roku zrušit, a tak vtáhnout do hlavního vzdělávacího proudu alespoň děti, které budou nastupovat do první třídy.

"Myslím, že by to byl takový velmi výrazný krok, který by pomohl situaci a také zlepšil i pozici ČR ve vztahu k evropské komisi. Byl by to silný argument," řekl ministr.

Přečteno: 958x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Inkluzivní vzdělávání, školství, Diskriminace, EU, Strategie romské integrace do roku 2020HLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo