romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jolana Hošťovecká: Můj sen je otevřít si vlastní květinářství

Praha, 3.12.2013 0:01, (ROMEA)
Osmatřicetiletá Jolana Hošťovecká z Prahy absolvovala rekvalifikační kurz - Floristika  (FOTO: Slovo 21)
Osmatřicetiletá Jolana Hošťovecká z Prahy absolvovala rekvalifikační kurz - Floristika (FOTO: Slovo 21)

Osmatřicetiletá Jolana Hošťovecká z Prahy vystudovala střední odborné učiliště zaměřené na šití a výrobu klobouků. Je samoživitelkou tří dětí a je rozvedená. Téměř rok je bez práce a marně hledá uplatnění. Její poslední zaměstnání bylo v Nemocnici na Homolce, kde v září minulého roku ze zdravotních důvodů ukončila pracovní poměr pomocné síly v kuchyni. Nyní jí pomáhá sdružení Slovo 21 a ROMEA v rámci projektu Podpora zaměstnávání Romů v Praze.

O možnosti motivačního kurzu a následně rekvalifikačního kurzu floristiky se dozvěděla přes známého, který rovněž uvažoval zúčastnit se kurzu od sdružení Slovo 21. „Brala jsem to jako šanci doplnit si vzdělání, rozšířit si dovednosti a znalosti a mít tak větší šanci se uplatnit,“ říká Jolana a dodává: „Ze široké škály nabízených kurzů jsem si vybrala floristiku, protože ke květinám mám kladný vztah a ráda bych se v tomhle oboru našla. Do budoucna plánuji otevření vlastního květinářství, ale to je zatím jen u snů.“

HLEDÁTE PRÁCI A JSTE Z PRAHY?

Volejte bezplatnou linku
800 400 399

Absolvováním kurzu se Jolaně zvýšilo značně sebevědomí. „Vím, že nabitými zkušenostmi se mohu do budoucna živit. Na kurzu jsem se naučila nejen to, jaké existují druhy květin, ale i různé možnosti vazeb, zdobení pugetů a jiné,“ prozrazuje absolventka. „Do budoucna bych chtěla absolvovat i další kurz, buď pokračovat ve floristice, která by byla určena pro pokročilé a kde bych se mohla naučit složitější vazby, a nebo angličtinu, ta se bude hodit v každém zaměstnání,“ dodává Jolana.

Po ukončení rekvalifikace spolupracuje s organizací ROMEA, která jí pomáhá nalézt zaměstnání. „Zaměstnání si hledám především na internetu, sleduji také Facebook sdružení ROMEA, která pravidelně uveřejňuje pracovní nabídky, kupuji anonci, zkrátka se snažím. Docela často se setkávám s tím, že nechtějí brát do práce Romy a pak také je tu problém, že jako samoživitelka musím hledat zaměstnání na zkrácený pracovní poměr, abych mohla děti vyzvednout ze školy,“ uvádí Jolana Hošťovecká.

BURZA PRÁCE

  • internetová burza práce nabízí přehled volných pracovních míst v Praze a nejbližším okolí
  • orientuje se i na na nabídku rekvalifikací, školení, stáží a stipendií
  • http://burzaprace.romea.cz

Projekt "Podpora zaměstnávání Romů v Praze (2013 - 2014)" navazuje na úspěšné projekty zaměřené na zaměstnávání Romů, které v předchozích letech realizovalo sdružení Slovo 21 ve spolupráci se sdružením ROMEA. Posledním z nich byl projekt "Podpora zaměstnávání Romů v Praze", který úspěšně skončil v roce 2011. Zapojilo se do něj téměř 300 Romů z české metropole a 37 z nich si díky němu našlo zaměstnání. Hlavním cílem je zlepšit postavení znevýhodněných osob - pražských Romů - na trhu práce, zvýšit počet dlouhodobě zaměstnaných příslušníků romské komunity na území hl. m. Prahy a navázat tak na předchozí projekty zaměřené na zaměstnávání Romů v české metropoli. Hlavní cílovou skupinou jsou tedy pražští Romové, kteří se připravují nebo mají zájem o vstup či návrat na trh práce.

Předchozí projekt Podpora Romů v Praze (2010 - 2012) ušetřil státnímu rozpočtu téměř 3 miliony korun. V situaci, kdy průměrné celkové náklady na jednoho nezaměstnaného podle informací MPSV činí 14 277 Kč měsíčně, jsme zprostředkováním zaměstnání 37 osobám ušetřili státnímu rozpočtu 4 454 424 Kč, respektive 2 692 349 Kč, protože z Operačního programu Praha – Adaptabilita bylo na tuto aktivitu vyčerpáno 1 762 075 Kč.

ROMEA, Slovo 21
Přečteno: 1317x
 

Kam dál:

Štítky:  

ROMEA, Slovo 21, Projekty, Zaměstnávání, Zaměstnanost, Vzdělávání, Vzdělávání, Vzdělávání, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo