romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Josef Miker: Nechte se očkovat. Já jsem se nechal taky očkovat. Ať nikoho neohrožuju, ať už to jednou všechno skončí

29.10.2021 16:10

Dlouholetý romský aktivista Josef Miker vyzval Romy a Romky, aby se nechali očkovat proti onemocnění COVID-19. V posledních dnech se opět zvyšuje počet nakažených, když ve čtvrtek přibylo v Česku 4348 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší nárůst ve volný den od března. Také je to více než minulý čtvrtek, přestože o svátcích a víkendech bývají počty zjištěných nákaz většinou nižší.

"Mám Bechtěrevovu chorobu pátého stupně. Svět napadla pandemie COVIDU 19. Mnoho mých přátel tím prošlo. Hodně lidí, hodně příbuzných i mých přátel na to umřelo," říká ve videu Josef Miker.

"Nechte se očkovat. Já jsem se nechal taky očkovat. Ať nikoho neohrožuju, ať už to jednou všechno skončí. Ať můžeme žít bez nějakých překážek a omezení," dodává na závěr Miker.

V nemocnicích je s covidem 1304 lidí, proti středě je to pokles o devět pacientů. V těžkém stavu je 172 hospitalizovaných. Na 100.000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 276 nakažených, incidence se tak od čtvrtka zvýšila o šest. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

První dávku očkování proti covidu-19 dostalo za poslední týden přes 52.000 lidí, za celý říjen jich bylo více než 117.000. Celkově se očkování účastní 58,8 procenta populace, která už nejméně jednu vakcínu dostala nebo se k očkování registrovala. Jejich podíl se o jeden procentní bod zvýšil během posledních osmi dní. Vyplývá to z dat o očkování, která zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví. Pro srovnání v červenci, kdy byla rychlost očkování nejvyšší, se dařilo očkovat kolem 100.000 lidí denně a proočkovanost se tak zvyšovala o procentní bod za den. V říjnu bylo maximem středečním 41 .220 dávek.

Nových případů nákazy koronavirem přibylo mezi posledními dvěma týdny o téměř dvě třetiny, počet stoupá už od začátku října. Proti celému září je počet nově nakažených do 28. října více než čtyřnásobný. Spolu s tím roste i zájem o očkování. Za září zdravotníci aplikovali přes 322.000 dávek, za říjen už víc než 374.000 dávek.

Romský aktivista Jozef Miker strávil jednatřicet let na šachtě, dnes je kvůli své nemoci v invalidním důchodu. Od devadesátých let se intenzivně věnuje i práci pro Romy. V době prvních rasových vražd a nenávistných pochodů namířených proti Romům se stal aktivistou. Společně s Miroslavem Brožem založili iniciativu Nenávist není řešení a občanské sdružení Konexe. Od roku 2000 se aktivně zasazoval o odstranění vepřína v místech bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. Jako dobrovolník se věnuje romské mládeži a chudým romským rodinám.

Přečteno: 830x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Nemocnice, Jozef Miker, Aktivismus, očkováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo