romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jozef Miker: Štve mě, když Romy proti migrantům verbují příznivci Dělnické strany

16.1.2017 16:35
Jožka Miker. (FOTO: František Bikár, Romea.cz)
Jožka Miker. (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Aktivista a dobrovolník Jozef Miker dnes poskytl serveru Romea.cz rozhovor, ve kterém vysvětlil, proč se zapojil do podpory akce Pochod pro Aleppo, která se snaží upozornit na válečný konflikt v Sýrii a problematiku přijímaní uprchlíků na evropském kontinentě. "Nemůžou přece nevidět, že když i my Romové jsme tu vnímaní jako cizinci i po 700 letech soužití, budou tu jako cizí element logicky vnímaní i oni," nechápe odmítavý postoj části Romů k migrantům Jozef Miker.

Včera jste viděl průvod do Aleppa: kolik v něm jde v tuto chvíli lidí?

Momentálně asi tak 40. Nicméně na včerejší setkání s obědem u pana faráře Rumla, které jsme pořádali v Dejvicích, přišlo přes 200 lidí. Z toho jsem měl velkou radost.

Co se vařilo?

Navařil jsem zelnou polévku a guláš s knedlíkem, k tomu hummus, který přichystal jeden z našich kolegů-kamarádů. Moc si to pochvalovali, hlavně Poláci se těšili na knedlíky.

Proč jste se vlastně rozhodl, že účastníky podpoříte? Čím je vám pochod sympatický?

Když jsem se o pochodu poprvé dozvěděl, bylo mi moc líto, že se nemůžu přímo zúčastnit a pochodovat taky. Jsem v invalidním důchodu, v zimě bych toho moc neušel, maximálně v létě. Rozhodl jsem se je tedy podpořit alespoň takhle. Myslím si, že ti lidé dělají dobrou věc, že jdou zabránit krveprolitím a že se veřejně postavili proti tomu, co se v Sýrii děje. Kromě toho vařím opravdu rád: když mám velký hrnec, tak ho umím naplnit. Pro hodně lidí jsem vařil už dřív, například na Roma Pride. Taky romskou fazolačku s kořenovou zeleninou a flíčky – hrozně všem chutnala. Dokonce až tak, že zbytek, který zůstal v hrnci, si někteří odlili na cestu, s tím, že je škoda ji vyhodit.

Jozef Miker

romský aktivista a jeden ze zakladatelů občanského sdružení Konexe, které se zasazuje o vykoupení a zrušení vepřína v Letech u Písku. V Krupce poskytuje Romům pomoc při vyřizování záležitostí na úřadech, mládež z ulice angažoval v hudební skupině De La Negra, spoluorganizoval protinacistické demonstrace.

Kdo vám zajišťoval suroviny?

V Ústí nad Labem podnikatel Karel Karika, později pak evangelický farář Mikuláš Vymětal a další. Sám bych na to bohužel neměl zdroje, ale vždycky se nějaká dobrá duše najde. Plus přichází spousta dobrých lidí z vlastní iniciativy, jako jednotlivci, a nosí vlastní potraviny – bábovky, různé sladké domácí pečivo a podobně.

Jak vnímají vaši pomoc a problematiku migrantů z válečných zón Romové ve vašem okolí?

To je složitější otázka, nejsou v tom zajedno. Někteří Romové z Krupky, kde žiju, se nechali tzv. „zblbnout“. Můžu říct, že jsem přímo naštvaný na ty, kteří se nechali zmanipulovat těmi samými lidmi, kteří proti nim ještě nedávno pořádali demonstrace, například od různých příznivců Dělnické strany. Ti za nimi mnohdy chodí, a cpou jim do hlavy, že i oni, Romové, se musejí obrátit proti Arabům. „Kdyby byl býval Bůh chtěl jednobarevný svět,“ říkám jim, „tak by ho takový stvořil.“ Nemůžou přece nevidět, že když i my Romové jsme tu vnímaní jako cizinci i po 700 letech soužití, budou tu jako cizí element logicky vnímaní i oni. Navíc jsem přesvědčen, že by měl mít každý možnost si projít všechna místa na zemi, vybrat si to, které se mu líbí nejvíc, a tam žít.

Přečteno: 3759x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Sýrie, Válka, pomoc, Pochod, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo