romea - logo
14. listopadu 2019 (čtvrtek)
svátek má Sáva
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jozef Miker: Štve mě, když Romy proti migrantům verbují příznivci Dělnické strany

16.1.2017 16:35
Jožka Miker. (FOTO: František Bikár, Romea.cz)
Jožka Miker. (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Aktivista a dobrovolník Jozef Miker dnes poskytl serveru Romea.cz rozhovor, ve kterém vysvětlil, proč se zapojil do podpory akce Pochod pro Aleppo, která se snaží upozornit na válečný konflikt v Sýrii a problematiku přijímaní uprchlíků na evropském kontinentě. "Nemůžou přece nevidět, že když i my Romové jsme tu vnímaní jako cizinci i po 700 letech soužití, budou tu jako cizí element logicky vnímaní i oni," nechápe odmítavý postoj části Romů k migrantům Jozef Miker.

Včera jste viděl průvod do Aleppa: kolik v něm jde v tuto chvíli lidí?

Momentálně asi tak 40. Nicméně na včerejší setkání s obědem u pana faráře Rumla, které jsme pořádali v Dejvicích, přišlo přes 200 lidí. Z toho jsem měl velkou radost.

Co se vařilo?

Navařil jsem zelnou polévku a guláš s knedlíkem, k tomu hummus, který přichystal jeden z našich kolegů-kamarádů. Moc si to pochvalovali, hlavně Poláci se těšili na knedlíky.

Proč jste se vlastně rozhodl, že účastníky podpoříte? Čím je vám pochod sympatický?

Když jsem se o pochodu poprvé dozvěděl, bylo mi moc líto, že se nemůžu přímo zúčastnit a pochodovat taky. Jsem v invalidním důchodu, v zimě bych toho moc neušel, maximálně v létě. Rozhodl jsem se je tedy podpořit alespoň takhle. Myslím si, že ti lidé dělají dobrou věc, že jdou zabránit krveprolitím a že se veřejně postavili proti tomu, co se v Sýrii děje. Kromě toho vařím opravdu rád: když mám velký hrnec, tak ho umím naplnit. Pro hodně lidí jsem vařil už dřív, například na Roma Pride. Taky romskou fazolačku s kořenovou zeleninou a flíčky – hrozně všem chutnala. Dokonce až tak, že zbytek, který zůstal v hrnci, si někteří odlili na cestu, s tím, že je škoda ji vyhodit.

Jozef Miker

romský aktivista a jeden ze zakladatelů občanského sdružení Konexe, které se zasazuje o vykoupení a zrušení vepřína v Letech u Písku. V Krupce poskytuje Romům pomoc při vyřizování záležitostí na úřadech, mládež z ulice angažoval v hudební skupině De La Negra, spoluorganizoval protinacistické demonstrace.

Kdo vám zajišťoval suroviny?

V Ústí nad Labem podnikatel Karel Karika, později pak evangelický farář Mikuláš Vymětal a další. Sám bych na to bohužel neměl zdroje, ale vždycky se nějaká dobrá duše najde. Plus přichází spousta dobrých lidí z vlastní iniciativy, jako jednotlivci, a nosí vlastní potraviny – bábovky, různé sladké domácí pečivo a podobně.

Jak vnímají vaši pomoc a problematiku migrantů z válečných zón Romové ve vašem okolí?

To je složitější otázka, nejsou v tom zajedno. Někteří Romové z Krupky, kde žiju, se nechali tzv. „zblbnout“. Můžu říct, že jsem přímo naštvaný na ty, kteří se nechali zmanipulovat těmi samými lidmi, kteří proti nim ještě nedávno pořádali demonstrace, například od různých příznivců Dělnické strany. Ti za nimi mnohdy chodí, a cpou jim do hlavy, že i oni, Romové, se musejí obrátit proti Arabům. „Kdyby byl býval Bůh chtěl jednobarevný svět,“ říkám jim, „tak by ho takový stvořil.“ Nemůžou přece nevidět, že když i my Romové jsme tu vnímaní jako cizinci i po 700 letech soužití, budou tu jako cizí element logicky vnímaní i oni. Navíc jsem přesvědčen, že by měl mít každý možnost si projít všechna místa na zemi, vybrat si to, které se mu líbí nejvíc, a tam žít.

Přečteno: 3748x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Sýrie, Válka, pomoc, Pochod, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo