romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jozef Miker: Zdarmáci - Romové a Češi, kterým nejsou lhostejní lidé na ulici nebo na ubytovnách, ze svého jim vaří a rozdávají jídlo

22.7.2019 15:55
Zdarmáci (FOTO: Karel Karika)
Zdarmáci (FOTO: Karel Karika)

Přišel ke mně pán, mohlo mu být tak pětasedmdesát až osmedesát, a říká: „Mladíku, já nejsem bezdomovec, já jsem důchodce. Ale když všechno poplatím, zbývá mi jen na jedno jídlo denně.“ Tak jsme mu nabrali i s sebou a zeptali se, kde bydlí, abychom mu mohli donést, když by někdy přijít nemohl.

Zdarmáci nejsou žádná oficiální instituce nebo organizace – jsou to jednotlivci, kterým nejsou lhostejní lidé na ulici, ubytovnách nebo v situaci, ze které se sami těžko dostávají ven. Ze svého jim vaří a rozdávají jídlo, pomáhají shánět hygienické potřeby, oblečení. 

Nezmeškejte ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednejte si své předplatné časopisu Romano voďi na www.romanovodi.cz

Začalo to před šesti lety a úplně první byl můj dobrý přítel Jiří Chmelík, učitel v jedné teplické základní škole, ke kterému jsem se občas přidal, když potřeboval pomoct. Postupně se z nás stali sousedi a spojili jsme síly – začali jsme se scházet pravidelně a pustili se do vaření v Jirkově kuchyni společně. Nakoupili jsme chleba a připravili zelňačku nebo třeba bramboračku, v zimě jsme podávali čaj. 

Časem se k nám přidávali další, a nejen mladí lidé nebo studenti, spojili jsme se s Karlem Karikou v Ústí nad Labem, Jiřím Gunárem z Žatce nebo třeba s Emilem Voráčem z Chodova, zapojili se různí známí. 

Jídlo i bundy na zimu

Ve středu vaříme v Teplicích, v neděli v Ústí a v Mostě. V sobotu se rozdává v Litoměřicích, kde se domluvili někteří hospodští, že shromáždí jídlo, které zbude, a darují ho bezdomovcům. V Litvínově zase působí náš kamarád Alex z Janova, kuchař, který pracuje v Anglii. Pomáhají mu i kluci z Chanova. Zdarmáky teď chceme rozjet i v Chomutově a v Žatci. 

V Ústí nad Labem a v Teplicích chodí kolem třiceti lidí, jak stálí, se kterými už se známe, tak noví, které jsme ještě neviděli. Každý má svůj příběh, svoje potíže. Někteří propadají alkoholu a drogám, většina z nich však až na ulici. Nepřicházejí ale jen bezdomovci, jsou to i důchodci, lidi z ubytoven, z azyláků. A nejde vždycky jen o potraviny na vaření – někdy dostanu třeba sunary, které rozdávám na ubytovnách. Dělíme se o ně s Karlem Karikou, který zase ví o potřebných v Ústí. 

Pořádáme i sbírky oblečení a hygieny, sbíráme okurkové lahve, ve kterých si lidé odnáší i jídlo s sebou, když se vše nerozdá na místě. Jednou jsme třeba ze zrušeného skladu dostali matrace, spacáky a staré přikrývky. Ty jsou potřeba hlavně v zimě, pro lidi bez domova je to nejtěžší období.

Marek

Jednou, když jsme vařili na nádraží v Teplicích, za námi na jídlo přišel Marek. Míval velkou truhlárnu v domě, kde bydlel se svou matkou. Když zemřela, přijely za ním sestry, a protože věděly, že alkohol nevyhledává, přivezly pití, opily ho a nechaly podepsat prohlášení, že se vzdává dědictví. Ani nevěděl, co podepisuje. Švagři ho pak vyhodili z domu, přišel o dílnu a ocitl se na ulici. Trvalo to dlouho, ale po čase se nám podařilo ho dostat alespoň na ubytovnu a nakonec mu sehnat i práci v oboru. Pořád za námi chodí a řekl mi, že až dostane první výplatu, přidá se k nám a bude pomáhat.

To mě zahřálo u srdce. Nebo ten starý pán, ten důchodce, který díky nám nemá jen jedno jídlo denně. To je ten smysl, který to pro mě má – když vidíte, že pro lidi, kteří celý život pracovali (a někteří mají exekuce, protože se nechali nachytat od nějakých „šmejdů“ nebo je podrazila rodina), a přesto, když poplatí všechno, co musí, jim nezbude ani na jídlo, je naše pomoc obrovská.

A Jiří Chmelík, který s tím vším kdysi začal, mi k tomu dodává i inspiraci. Sám jezdí po škole ještě na směny do továrny, aby mohl pomáhat, protože tolik porcí jídla také něco stojí. Tak jsem si řekl, že když může on, proč bych nemohl pomáhat i já. 

Článek vyšel v časopise Romano voďi. Nenechte si ujít ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednejte si předplatné na www.romanovodi.cz.

 

Jozef Miker
Přečteno: 1969x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dobrovolnictví, Romové, Bezdomovci, Romano voďi 2019, Romano voďiHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo