romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jozef Miker: Zdarmáci - Romové a Češi, kterým nejsou lhostejní lidé na ulici nebo na ubytovnách, ze svého jim vaří a rozdávají jídlo

22.7.2019 15:55
Zdarmáci (FOTO: Karel Karika)
Zdarmáci (FOTO: Karel Karika)

Přišel ke mně pán, mohlo mu být tak pětasedmdesát až osmedesát, a říká: „Mladíku, já nejsem bezdomovec, já jsem důchodce. Ale když všechno poplatím, zbývá mi jen na jedno jídlo denně.“ Tak jsme mu nabrali i s sebou a zeptali se, kde bydlí, abychom mu mohli donést, když by někdy přijít nemohl.

Zdarmáci nejsou žádná oficiální instituce nebo organizace – jsou to jednotlivci, kterým nejsou lhostejní lidé na ulici, ubytovnách nebo v situaci, ze které se sami těžko dostávají ven. Ze svého jim vaří a rozdávají jídlo, pomáhají shánět hygienické potřeby, oblečení. 

Nezmeškejte ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednejte si své předplatné časopisu Romano voďi na www.romanovodi.cz

Začalo to před šesti lety a úplně první byl můj dobrý přítel Jiří Chmelík, učitel v jedné teplické základní škole, ke kterému jsem se občas přidal, když potřeboval pomoct. Postupně se z nás stali sousedi a spojili jsme síly – začali jsme se scházet pravidelně a pustili se do vaření v Jirkově kuchyni společně. Nakoupili jsme chleba a připravili zelňačku nebo třeba bramboračku, v zimě jsme podávali čaj. 

Časem se k nám přidávali další, a nejen mladí lidé nebo studenti, spojili jsme se s Karlem Karikou v Ústí nad Labem, Jiřím Gunárem z Žatce nebo třeba s Emilem Voráčem z Chodova, zapojili se různí známí. 

Jídlo i bundy na zimu

Ve středu vaříme v Teplicích, v neděli v Ústí a v Mostě. V sobotu se rozdává v Litoměřicích, kde se domluvili někteří hospodští, že shromáždí jídlo, které zbude, a darují ho bezdomovcům. V Litvínově zase působí náš kamarád Alex z Janova, kuchař, který pracuje v Anglii. Pomáhají mu i kluci z Chanova. Zdarmáky teď chceme rozjet i v Chomutově a v Žatci. 

V Ústí nad Labem a v Teplicích chodí kolem třiceti lidí, jak stálí, se kterými už se známe, tak noví, které jsme ještě neviděli. Každý má svůj příběh, svoje potíže. Někteří propadají alkoholu a drogám, většina z nich však až na ulici. Nepřicházejí ale jen bezdomovci, jsou to i důchodci, lidi z ubytoven, z azyláků. A nejde vždycky jen o potraviny na vaření – někdy dostanu třeba sunary, které rozdávám na ubytovnách. Dělíme se o ně s Karlem Karikou, který zase ví o potřebných v Ústí. 

Pořádáme i sbírky oblečení a hygieny, sbíráme okurkové lahve, ve kterých si lidé odnáší i jídlo s sebou, když se vše nerozdá na místě. Jednou jsme třeba ze zrušeného skladu dostali matrace, spacáky a staré přikrývky. Ty jsou potřeba hlavně v zimě, pro lidi bez domova je to nejtěžší období.

Marek

Jednou, když jsme vařili na nádraží v Teplicích, za námi na jídlo přišel Marek. Míval velkou truhlárnu v domě, kde bydlel se svou matkou. Když zemřela, přijely za ním sestry, a protože věděly, že alkohol nevyhledává, přivezly pití, opily ho a nechaly podepsat prohlášení, že se vzdává dědictví. Ani nevěděl, co podepisuje. Švagři ho pak vyhodili z domu, přišel o dílnu a ocitl se na ulici. Trvalo to dlouho, ale po čase se nám podařilo ho dostat alespoň na ubytovnu a nakonec mu sehnat i práci v oboru. Pořád za námi chodí a řekl mi, že až dostane první výplatu, přidá se k nám a bude pomáhat.

To mě zahřálo u srdce. Nebo ten starý pán, ten důchodce, který díky nám nemá jen jedno jídlo denně. To je ten smysl, který to pro mě má – když vidíte, že pro lidi, kteří celý život pracovali (a někteří mají exekuce, protože se nechali nachytat od nějakých „šmejdů“ nebo je podrazila rodina), a přesto, když poplatí všechno, co musí, jim nezbude ani na jídlo, je naše pomoc obrovská.

A Jiří Chmelík, který s tím vším kdysi začal, mi k tomu dodává i inspiraci. Sám jezdí po škole ještě na směny do továrny, aby mohl pomáhat, protože tolik porcí jídla také něco stojí. Tak jsem si řekl, že když může on, proč bych nemohl pomáhat i já. 

Článek vyšel v časopise Romano voďi. Nenechte si ujít ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednejte si předplatné na www.romanovodi.cz.

 

Jozef Miker
Přečteno: 2106x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dobrovolnictví, Romové, Bezdomovci, Romano voďi 2019, Romano voďiHLAVNÍ ZPRÁVY

Status Jindřicha

František Kostlán: ČSSD kandiduje na Teplicku do senátu spolupracovníka neonacistů a komunistů

17.2.2020 13:35
V doplňovacích volbách do Senátu v Teplicích bude za ČSSD kandidovat starosta Duchcova Zbyněk Šimbera. Ten přitom v duchcovské radniční koalici dlouhodobě spolupracuje s neonacisty z DSSS a komunisty - kvůli tomu se od něj na počátku tohoto svazku v roce 2014 distancovalo tehdejší vedení ČSSD. Po volbách v roce 2018 se však za tuto koalici postavilo i krajské vedení ČSSD, zatímco předsednictvo alibisticky mlčelo.
 celý článek

Stanislav Křeček, zástupce veřejné ochránkyně práv, v reportáži televize Prima (FOTO: repro TV Prima)

Některým občanským členům "romské rady" se nelíbí nový ombudsman Stanislav Křeček. Mají obavy o smysl existence úřadu a vyzývají ho ke schůzce

17.2.2020 12:29
Někteří občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se ohradili proti zvolení Stanislava Křečka Veřejným ochráncem práv. Obávají se, že může dojít ke ztrátě základního smyslu existence tohoto úřadu, protože Křeček ve svých mediálních výrocích nepřisuzuje diskriminaci a lidským právům odpovídající respekt a vážnost. "Vnímáme práva národnostních menšin za důležitou část pracovní náplně veřejného ochránce práv. Z aktuálních zpráv Evropských institucí o stavu romské menšiny jasně vyplývá, že diskriminace Romů ve společnosti je zásadní příčinou neúspěchu veškerých národních i nadnárodních snah o integraci Romů," uvádí se v prohlášení, které podepsalo 8 ze současných 12 občanských členů "romské rady".
 celý článek

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (FOTO: www.mpsv.cz)

Maláčová obhajuje kontroverzní návrh na změnu vyplácení sociálních dávek na bydlení

17.2.2020 10:51
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce za pomoci evropských fondů nastavit systémovou sociální práci na obcích. Ředitelé škol či starostové by mohli požádat například o peníze na dodatečné školní psychology či sociální pracovníky, pokud obce vykazuje znaky vyloučené lokality. O detailech opatření se nyní jedná. Maláčová to řekla v pořadu Partie v televizi Prima. Obhajovala také plán ministerstva práce od roku 2021 nahradit nynější příspěvek a doplatek na bydlení novým přídavkem. Jeho přidělení podmiňuje spoluprací příjemců s úřadem práce a řádnou školní docházkou jejich dětí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo