romea - logo
16. října 2019 (středa)
svátek má Havel
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jozef Miker: Zdarmáci - Romové a Češi, kterým nejsou lhostejní lidé na ulici nebo na ubytovnách, ze svého jim vaří a rozdávají jídlo

22.7.2019 15:55
Zdarmáci (FOTO: Karel Karika)
Zdarmáci (FOTO: Karel Karika)

Přišel ke mně pán, mohlo mu být tak pětasedmdesát až osmedesát, a říká: „Mladíku, já nejsem bezdomovec, já jsem důchodce. Ale když všechno poplatím, zbývá mi jen na jedno jídlo denně.“ Tak jsme mu nabrali i s sebou a zeptali se, kde bydlí, abychom mu mohli donést, když by někdy přijít nemohl.

Zdarmáci nejsou žádná oficiální instituce nebo organizace – jsou to jednotlivci, kterým nejsou lhostejní lidé na ulici, ubytovnách nebo v situaci, ze které se sami těžko dostávají ven. Ze svého jim vaří a rozdávají jídlo, pomáhají shánět hygienické potřeby, oblečení. 

Nezmeškejte ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednejte si své předplatné časopisu Romano voďi na www.romanovodi.cz

Začalo to před šesti lety a úplně první byl můj dobrý přítel Jiří Chmelík, učitel v jedné teplické základní škole, ke kterému jsem se občas přidal, když potřeboval pomoct. Postupně se z nás stali sousedi a spojili jsme síly – začali jsme se scházet pravidelně a pustili se do vaření v Jirkově kuchyni společně. Nakoupili jsme chleba a připravili zelňačku nebo třeba bramboračku, v zimě jsme podávali čaj. 

Časem se k nám přidávali další, a nejen mladí lidé nebo studenti, spojili jsme se s Karlem Karikou v Ústí nad Labem, Jiřím Gunárem z Žatce nebo třeba s Emilem Voráčem z Chodova, zapojili se různí známí. 

Jídlo i bundy na zimu

Ve středu vaříme v Teplicích, v neděli v Ústí a v Mostě. V sobotu se rozdává v Litoměřicích, kde se domluvili někteří hospodští, že shromáždí jídlo, které zbude, a darují ho bezdomovcům. V Litvínově zase působí náš kamarád Alex z Janova, kuchař, který pracuje v Anglii. Pomáhají mu i kluci z Chanova. Zdarmáky teď chceme rozjet i v Chomutově a v Žatci. 

V Ústí nad Labem a v Teplicích chodí kolem třiceti lidí, jak stálí, se kterými už se známe, tak noví, které jsme ještě neviděli. Každý má svůj příběh, svoje potíže. Někteří propadají alkoholu a drogám, většina z nich však až na ulici. Nepřicházejí ale jen bezdomovci, jsou to i důchodci, lidi z ubytoven, z azyláků. A nejde vždycky jen o potraviny na vaření – někdy dostanu třeba sunary, které rozdávám na ubytovnách. Dělíme se o ně s Karlem Karikou, který zase ví o potřebných v Ústí. 

Pořádáme i sbírky oblečení a hygieny, sbíráme okurkové lahve, ve kterých si lidé odnáší i jídlo s sebou, když se vše nerozdá na místě. Jednou jsme třeba ze zrušeného skladu dostali matrace, spacáky a staré přikrývky. Ty jsou potřeba hlavně v zimě, pro lidi bez domova je to nejtěžší období.

Marek

Jednou, když jsme vařili na nádraží v Teplicích, za námi na jídlo přišel Marek. Míval velkou truhlárnu v domě, kde bydlel se svou matkou. Když zemřela, přijely za ním sestry, a protože věděly, že alkohol nevyhledává, přivezly pití, opily ho a nechaly podepsat prohlášení, že se vzdává dědictví. Ani nevěděl, co podepisuje. Švagři ho pak vyhodili z domu, přišel o dílnu a ocitl se na ulici. Trvalo to dlouho, ale po čase se nám podařilo ho dostat alespoň na ubytovnu a nakonec mu sehnat i práci v oboru. Pořád za námi chodí a řekl mi, že až dostane první výplatu, přidá se k nám a bude pomáhat.

To mě zahřálo u srdce. Nebo ten starý pán, ten důchodce, který díky nám nemá jen jedno jídlo denně. To je ten smysl, který to pro mě má – když vidíte, že pro lidi, kteří celý život pracovali (a někteří mají exekuce, protože se nechali nachytat od nějakých „šmejdů“ nebo je podrazila rodina), a přesto, když poplatí všechno, co musí, jim nezbude ani na jídlo, je naše pomoc obrovská.

A Jiří Chmelík, který s tím vším kdysi začal, mi k tomu dodává i inspiraci. Sám jezdí po škole ještě na směny do továrny, aby mohl pomáhat, protože tolik porcí jídla také něco stojí. Tak jsem si řekl, že když může on, proč bych nemohl pomáhat i já. 

Článek vyšel v časopise Romano voďi. Nenechte si ujít ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednejte si předplatné na www.romanovodi.cz.

 

Jozef Miker
Přečteno: 1676x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dobrovolnictví, Romové, Bezdomovci, Romano voďi 2019, Romano voďiHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo