romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jsou romští politici v Čechách a na Slovensku úspěšní? Odpovědi hledá nový dokumentární film Tvůj čas...

2.10.2015 15:28
Záběry z filmu Tvůj čas... (Koláž: Romea.cz)
Záběry z filmu Tvůj čas... (Koláž: Romea.cz)

Po roce 1989 vyrostla na Slovensku a v Čechách nová generace romských lídrů, kteří se ucházejí o nejvyšší místa v politickém životě. Jak dnes hodnotí své zkušenosti s politikou? A daří se jim vůbec v politice od pádu komunismu v Československu prosadit se? To jsou otázky, na které se pokouší odpovědět nový dokumentární film s názvem Tvůj čas..., který vznikl ve spolupráci organizací eduRoma a ROMEA.

PŘEDPREMIÉRA

Pondělí 5. 10. 2015, 17:00
Praha, Francouzský institut

Podle autorů je záměrem filmu pomocí výpovědi romských politiků zhodnotit a definovat pojem politického úspěchu, nikoliv pouze jako zisku hlasů ve volbách, ale ve smyslu prosazovaní politik, jež mají pozitivní vliv na romskou populaci.

"Tématům, které se týkají romské politiky se věnuji více než deset let a nyní jsem hledal jiný výrazový prostředek. Dokumentární film se jeví jako jedna z nejlepších variant jak toto téma komunikovat s veřejností" uvedl pro Romea.cz režisér filmu Vlado Rafael ze slovenské nevládní organizace eduRoma.

"Podle mého názoru bohužel dokumentaristé obou zemí doposud nenašli způsob jak toto téma zobrazovat reálně, aniž by zatěžovali diváky množstvím obrázků polonahých dětí z osad nebo ghett," dodal Rafael.

"V následujících měsících film čeká více než 30 premiér na Slovensku, kde se bude promítat veřejnosti a sami jsme zvědaví jak toto téma bude přijímáno, jak bude publikum reagovat," řekl Rafael.

Předpremiéra filmu proběhla na Slovensku 28. září a v České republice se film poprvé představí v pondělí 5. října v 17 hodin v Francouzském institutu v Praze. Na úvod bude v Praze navíc uveden krátký dokumentární film Stíny romského holokaustu. Po promítání filmů, za kterými stojí romští autoři, proběhne diskuze.

VIDEO

Trailer dokumentárního filmu Tvoj čas

Přijďte 5.října v 17:00 hod. do kina na nový dokumentární film! (KINO 35 - Francouzský institut v Praze)

Posted by ROMEA TV on 1. říjen 2015

Přečteno: 1379x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, Kultura, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo