Jste česká rodina nebo rodina cizinců žijící v ČR? Chcete také zažít tak trochu jiný nedělní oběd? Přihlaste se do projektu Rodina odvedle!

V neděli 24. 11. 2019 ve 13 hodin proběhne setkání 30 rodin cizinců a 30 českých rodin na území celé ČR. Setkání rodin proběhnou formou společného oběda, a to vždy v jedné z domácností, která se ujme role hostitele, za přítomnosti asistenta.
KDO SE MŮŽE PŘIHLÁSIT?
- České rodiny a rodiny cizinců z třetích zemí žijící legálně na území ČR
- Nejméně dva lidé, kteří se považují za rodinu. není povinné, aby byli manželé
KDO SE NEMŮŽE PŘIHLÁSIT?
- Ti, kteří se projektu již účastnili
- Obyvatelé EU (mimo obyvatel ČR)
- Státní příslušníci, kteří podali žádost o udělení mezinárodní ochrany, ti, kteří mají status uprchlíka nebo ti, kteří pobývají na území ČR nelegálně.
- Smíšená manželství, kde je jeden z partnerů občan EU
Kontakt
"Před setkáním asistent osobně kontaktuje obě rodiny a podá jim informace o druhé rodině a o průběhu setkání. V případě potřeby by také měl u samotného setkání napomoci prolomit počáteční bariéry a stud," popsala pro server Romea.cz Soňa Kalejová.
Rodiny jsou do projektu vybírány podle kritérií, která mají zajistit, aby zúčastnění nalezli během oběda co nejvíce společných témat k rozhovoru (věk, profese, zaměstnání, počet a věk dětí, místo bydliště a zájmy) a mohli navázat vztah, který by mohl úspěšně pokračovat i v budoucnu.
Jedna z rodin připraví oběd pro druhou dosud neznámou rodinu a pohostí je ve své domácnosti. Rodiny tak budou moci ochutnat tradiční speciality, popovídat si o kultuře, tradicích, životě, ale především naváží kontakty.
"Je všeobecně známo, že jídlo prospívá navazování kontaktů a je přirozeným způsobem společenské interaktivity. Myšlenkou projektu je usnadnit Čechům a cizincům navázání vztahů skrze osobní kontakt, což rodinné prostředí obědů přesně splňuje. Za optimální považujeme takové propojení rodin, které přetrvá i po skončení projektu," doplnila Kalejová.
Projekt Rodina Odvedle se rozšířil i do zahraničí a od roku 2012 proběhla setkání v Portugalsku, Španělsku, Itálii, na Maltě, Slovensku, v Maďarsku, Belgii a Kapverdských ostrovech. "To dokazuje, že naše myšlenka putuje i napříč hranicemi jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců," uzavřela Soňa Kalejová.
Nepřehlédněte:
- Už po patnácté se sejdou cizinci a Češi u společného nedělního oběda
- „Rodina Odvedle“ slaví jubileum
Kam dál:
- Vojtěch Lavička: Organizace Slovo 21 vybírá peníze, aby pomohla Romům na Ukrajině. Zbývá vybrat 80 tisíc
- Saste Roma - Zdraví Romové: Průměrný věk dožití u Romů je 57 a u Romek 65 let. Projekt se zaměřuje na zdraví populace v sociálně vyloučených lokalitách
- Miroslav Brož, poučení z kauzy Lety: Gádže se nepolepší sami od sebe, Romům jen tak zadarmo nic nedají
- Žít nenáviděn: Publikace přibližuje každodenní život s rasismem a projevy nenávisti v pěti evropských zemích včetně Česka
- Zeptejte se, na co chcete! Romů a Romek na Moravském náměstí v Brně
- PŘÍMÝ PŘENOS: Koncert klavíristy Tomáše Kača v rámci festivalu Khamoro na Novoměstské radnici
- V Praze se uskuteční benefiční koncert na podporu Romů na Ukrajině
- První výsledky Česko si povídá: Potká se 210 dvojic, účastníci si nechtějí povídat s lidmi z jiné generace
- VIDEO A FOTO: Defilé účinkujících na Světovém romském festivalu Khamoro centrem Prahy
- Aktuální číslo Bulletinu Slovo, čtvrtletníku o cizincích nejen pro cizince, se věnuje situaci na Ukrajině
- ZÁZNAM: Světový romský festival Khamoro odstartovaly kapely Imperio a Connection
- VIDEO: V neděli v Praze začíná 24. ročník festivalu romského umění Khamoro
Štítky:
Rodiny odvedle, Slovo 21, Cizinci, Soužití, projektHLAVNÍ ZPRÁVY
