romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jubilejní 20. ročník soutěže Romano suno začal symbolicky na Mezinárodní den Romů

10.4.2017 11:33
Vyhlášení výsledků literární soutěže pro děti Romano suno (Nová škola, o. p. s.) a Literární soutěže pro romské studenty (Romea, o. p. s.). Foto: Nová škola, o. p. s.
Vyhlášení výsledků literární soutěže pro děti Romano suno (Nová škola, o. p. s.) a Literární soutěže pro romské studenty (Romea, o. p. s.). Foto: Nová škola, o. p. s.

Nová škola, o.p.s. vyhlásila jubilejní 20. ročník literární soutěže, která dává mladým romským autorům možnost popsat svět kolem sebe vlastníma očima a ocenit jejich znalost romštiny – jazyka, který se ve veřejném prostoru běžně nevyskytuje. Většinové společnosti pak přibližuje svět romských dětí a zvyšuje povědomí o možnostech romštiny jako plnohodnotného jazyka.

SOUTĚŽNÍ TÉMATA LETOŠNÍHO ROČNÍKU

  • Soske som rado pro svetos / Proč jsem rád/a na světě?
  • Miro suno / Můj sen
  • Sostar ačhiľom zoraleder / Co tě nezabije, to tě posílí
  • Hin lačho, te e fameľija bari? / Je dobré mít velkou rodinu?
  • So šaj o gadže sikhľon le Romendar? A so amen lendar? / V čem by si mohli vzít Češi z Romů příklad a v čem naopak my od nich?

Na samotnou tvorbu mají čas do konce školního roku (30. června 2017). Slavnostní vyhlášení vítězných příspěvků proběhne v první polovině prosince a nejlepší texty i s jejich českým a anglickým překladem se také objeví ve sborníku Romano suno 2017. O vítězných příspěvcích rozhodnou romsko-české poroty, například prozaička Iveta Kokyová, publicistka a romistka Karolína Ryvolová, básnířka Renata Berkyová, výtvarníci Ladislava Gažiová a Antonín Střížek či dokumentaristka Rozálie Kohoutová.

„V Romano sunu se dostávám k současnější podobě romštiny, než jakou jsem se učila ve škole a jakou jsem zvyklá slýchat a číst od romských pamětníků. Ještě důležitější než setkání se současnou romštinou je pro mě ale příležitost nahlédnout do duše romských dětí a náctiletých, kteří nebojácně popisují svou každodenní drsnou realitu," popisuje svou zkušenost porotkyně soutěže Karolína Ryvolová.

„Od samého začátku soutěže jejím organizátorům záleželo také na tom, aby se do soutěže mohly zapojit všechny děti. Tak vlastně vznikla výtvarná část soutěže. Děti v ní soutěžily se svými obrázky, které namalovaly na motivy příběhů svých romských spolužáků anebo se výtvarnou formou samy vyjádřily k tématům daného ročníku,“ vysvětluje koordinátorka soutěže Marie Bořkovcová. „Postupem času ale do soutěže začalo přicházet pořád víc a víc obrázků na volná témata. Letos bychom chtěli podpořit původní význam a výtvarnou část soutěže zase blízce navázat na literární texty. Porotci proto letos spíš ocení obrázky, které navazují na texty,“ dodává Marie Bořkovcová.

Více o soutěži najdete na http://novaskolaops.cz/romano-suno/

brf, Nová škola
Přečteno: 1908x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Literatura, Romano suno, Vyhlášení, Výtvarné umění, Romský jazyk, Soutěž, školaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo