romea - logo
17. ledna 2022 (pondělí)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

K říjnovým sněmovním volbám se přihlásilo 22 seskupení. Romská demokratická strana nekandiduje

3.8.2021 21:55
Ilustrační FOTO: Romea.cz
Ilustrační FOTO: Romea.cz

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to ze zjištění ČTK na krajských úřadech a pražském magistrátu. Lhůta pro nominace dnes v 16:00 skončila. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích. Jediná zaregistrovaná romská politická strana, Romská demokratická strana (RDS), v letošních volbách nekandiduje.

Největší výběr by mohli mít voliči v Praze a v Jihomoravském kraji, kde bylo podáno 21 kandidátek. Naopak v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji se sešlo po 17 kandidátkách.

Kandidátní listiny podle očekávání podaly všechny sněmovní strany, které podle průzkumů mají šanci znovu obsadit poslanecká křesla. ANO, SPD, ČSSD a KSČM kandidují samostatně, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vytvořily koalici Spolu, koaliční kandidátku sestavili také Piráti se Starosty.

Zástupci Trikolóry se propojili se Soukromníky a Svobodnými jako jedna volební strana. Místa ve Sněmovně by si chtěl udržet rovněž Volný blok. Favorizovanější je ale podle průzkumů nové hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty.

Novou volební stranou je také Hnutí Prameny, které tvoří mimo jiné hnutí Cesta odpovědné společnosti a Strana národní svobody. Podobně v Alianci pro budoucnost jsou zástupci Rozumných nebo Demokratické strany zelených. Konkurenci budou mít mimo jiné v Alianci národních sil. Mezi nováčky patří rovněž hnutí Otevřeme Česko normálnímu životu, které bojuje mimo jiné proti koronavirovým opatřením, dále hnutí Senioři 21, Švýcarská demokracie nebo nově registrovaná anarchistická strana Nevolte Urza.cz.

Kandidátky předložili také Zelení, Moravané, Moravské zemské hnutí, monarchistická strana Koruna česká, strana Levice a strana Volte Pravý blok jako jeden z volebních matadorů, která kandiduje v hlavním městě.

Romská demokratická strana nekandiduje

V letošních volbách do poslanecké sněmovny, stejně jako v roce 2017, bude chybět Romská demokratická strana. Ta se v posledních letech potýkala s problémy, když nepředložila výroční finanční zprávy za rok 2017 a 2018. V listopadu 2020 pak vnitro navrhlo vládě, aby k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) zaslala návrh na pozastavení činnosti RDS.

RDS naposledy kandidovala ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019, kdy získala 0,06 procenta hlasů. V absolutních číslech to znamenalo, že RDS volilo 1 651 voličů.

Do poslanecké sněmovny kandidovala RDS v roce 2013 a získala pouze 609 hlasů (0,01 procent).

Ve volbách letos nebudou kandidovat také extremisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Ti měli původně být na kandidátce Volného bloku, ale nakonec své členy strana stáhla.

Krajské úřady a pražský magistrát v nadcházejících dnech zkontrolují, zda strany a hnutí a jejich kandidáti splnili všechny náležitosti požadované volebním zákonem. Bezchybné kandidátky zaregistrují 20. srpna. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Zdroj: CVVM SOÚ AV ČR, Naše společnost 26. 6. – 11. 7. 2021
Přečteno: 1040x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Politika, Romská demokratická strana, volby 2021HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo