romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

K výrokům Tomia Okamury o volném pohybu v koncentračním táboře v Letech se ostře ohradil historik Vojtěch Kyncl

12.2.2018 13:14
Vězeňské baráky (Foto: Sbírky Muzea romské kultury v Brně)
Vězeňské baráky (Foto: Sbírky Muzea romské kultury v Brně)

Podle výroků Tomia Okamury nebyl koncentrační tábor v Letech u Písku oplocený a Romové se v něm mohli volně pohybovat. Proti těmto dezinformacím se kriticky ohradil Vojtěch Kyncl z Historického ústavu AV ČR.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura v televizním pořadu uvedl, že se v knize Akademie věd Tábor Lety: fakta a mýty dočetl, že tábor umožňoval Romům volný pohyb, i za plot. Avšak název knihy neuvedl přesně. Jedná se o knihu Historikové a kauza Lety, která byla vydaná v roce 1999 a reagovala na stále gradující se útoky publicistů knihy. Ve zniňované knize se nic o volném pohybu nepíše.

"Není pravda, že by práce obsahovala informace vedoucí k závěrům, že tábor v Letech umožňoval volný pohyb či dokonce opuštění samostaného oploceného areálu a měl nějaký uvolněný režim," uvedl Kyncl ve vyjádření Akademii věd.

"V Letech byl také vysoký plot, který byl posléze ještě zpevňován, upravován a po vypuknutí tyfové epidemie byl přímo vydán příkaz, že kdokoliv by se pokusil o útěk, musí být chycen, ať už zastřelen nebo dopadem jinou formou, ale nikdo nesměl uprchnout. Volný pohyb fungoval, ale jen uvnitř toho tábora," uvedl Kyncl v České televizi.

Podle Kyncla fungovalo za protektorátu Čechy a Morava na našem území více než dva tisíce táborů a obdobných koncentračních věznic. V mnoha z nich umírali tisíce lidí.

"To, co bychom si měli připomínat, je že v Letech se oběťmi stali ti nejnevinnější, což byly děti, a nejednalo se o jeden, dva nebo tři případy, ale jednalo se o více než stovku nevinných bytostí, které zahynuly," pokračoval Kyncl v České televizi.

Přečteno: 170x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, koncentrační tábor, Lety u Písku, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo