romea - logo
5. června 2020 (pátek)
svátek má Dobroslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

K výrokům Tomia Okamury o volném pohybu v koncentračním táboře v Letech se ostře ohradil historik Vojtěch Kyncl

12.2.2018 13:14
Vězeňské baráky (Foto: Sbírky Muzea romské kultury v Brně)
Vězeňské baráky (Foto: Sbírky Muzea romské kultury v Brně)

Podle výroků Tomia Okamury nebyl koncentrační tábor v Letech u Písku oplocený a Romové se v něm mohli volně pohybovat. Proti těmto dezinformacím se kriticky ohradil Vojtěch Kyncl z Historického ústavu AV ČR.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura v televizním pořadu uvedl, že se v knize Akademie věd Tábor Lety: fakta a mýty dočetl, že tábor umožňoval Romům volný pohyb, i za plot. Avšak název knihy neuvedl přesně. Jedná se o knihu Historikové a kauza Lety, která byla vydaná v roce 1999 a reagovala na stále gradující se útoky publicistů knihy. Ve zniňované knize se nic o volném pohybu nepíše.

"Není pravda, že by práce obsahovala informace vedoucí k závěrům, že tábor v Letech umožňoval volný pohyb či dokonce opuštění samostaného oploceného areálu a měl nějaký uvolněný režim," uvedl Kyncl ve vyjádření Akademii věd.

"V Letech byl také vysoký plot, který byl posléze ještě zpevňován, upravován a po vypuknutí tyfové epidemie byl přímo vydán příkaz, že kdokoliv by se pokusil o útěk, musí být chycen, ať už zastřelen nebo dopadem jinou formou, ale nikdo nesměl uprchnout. Volný pohyb fungoval, ale jen uvnitř toho tábora," uvedl Kyncl v České televizi.

Podle Kyncla fungovalo za protektorátu Čechy a Morava na našem území více než dva tisíce táborů a obdobných koncentračních věznic. V mnoha z nich umírali tisíce lidí.

"To, co bychom si měli připomínat, je že v Letech se oběťmi stali ti nejnevinnější, což byly děti, a nejednalo se o jeden, dva nebo tři případy, ale jednalo se o více než stovku nevinných bytostí, které zahynuly," pokračoval Kyncl v České televizi.

Přečteno: 166x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, koncentrační tábor, Lety u Písku, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Foto: Lukáš Houdek

videoZemřel romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth

4.6.2020 11:40
Ve věku 60 let zemřel dnes v ranních hodinách po krátké nemoci romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváh. Serveru Romea.cz to sdělila jeho rodina.
 celý článek

Dej mu jen podmínku. Koláž Romea.cz

Satirická glosa Františka Kostlána: Ať žije podmínka!

3.6.2020 17:24
Tento týden došly tři soudy ke stejnému posouzení tří různých rasistických trestných činů. Za takové zločiny se u nás i na Slovensku už dlouhá léta nejčastěji udělují podmínečné tresty. A protože trestné činy tohoto charekteru jsou podle práva posuzovány přísněji než jiné, musíme za stejný zločin s podtextem nerasistickým hledat tresty ještě nižší než jsou podmínky. Je mi jasné, že ironie a satirický pohled na věc se k takovým případům příliš nehodí, ale berte to, prosím, jako vyjádření bezmoci a bezradnosti nad rozhodováním středoevropské justice.
 celý článek

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo