romea - logo
19. listopadu 2019 (úterý)
svátek má Alžběta
Loading
rozšířené vyhledávaní

K výrokům Tomia Okamury o volném pohybu v koncentračním táboře v Letech se ostře ohradil historik Vojtěch Kyncl

12.2.2018 13:14
Vězeňské baráky (Foto: Sbírky Muzea romské kultury v Brně)
Vězeňské baráky (Foto: Sbírky Muzea romské kultury v Brně)

Podle výroků Tomia Okamury nebyl koncentrační tábor v Letech u Písku oplocený a Romové se v něm mohli volně pohybovat. Proti těmto dezinformacím se kriticky ohradil Vojtěch Kyncl z Historického ústavu AV ČR.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura v televizním pořadu uvedl, že se v knize Akademie věd Tábor Lety: fakta a mýty dočetl, že tábor umožňoval Romům volný pohyb, i za plot. Avšak název knihy neuvedl přesně. Jedná se o knihu Historikové a kauza Lety, která byla vydaná v roce 1999 a reagovala na stále gradující se útoky publicistů knihy. Ve zniňované knize se nic o volném pohybu nepíše.

"Není pravda, že by práce obsahovala informace vedoucí k závěrům, že tábor v Letech umožňoval volný pohyb či dokonce opuštění samostaného oploceného areálu a měl nějaký uvolněný režim," uvedl Kyncl ve vyjádření Akademii věd.

"V Letech byl také vysoký plot, který byl posléze ještě zpevňován, upravován a po vypuknutí tyfové epidemie byl přímo vydán příkaz, že kdokoliv by se pokusil o útěk, musí být chycen, ať už zastřelen nebo dopadem jinou formou, ale nikdo nesměl uprchnout. Volný pohyb fungoval, ale jen uvnitř toho tábora," uvedl Kyncl v České televizi.

Podle Kyncla fungovalo za protektorátu Čechy a Morava na našem území více než dva tisíce táborů a obdobných koncentračních věznic. V mnoha z nich umírali tisíce lidí.

"To, co bychom si měli připomínat, je že v Letech se oběťmi stali ti nejnevinnější, což byly děti, a nejednalo se o jeden, dva nebo tři případy, ale jednalo se o více než stovku nevinných bytostí, které zahynuly," pokračoval Kyncl v České televizi.

Přečteno: 159x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, koncentrační tábor, Lety u Písku, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo