romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

K výrokům Tomia Okamury o volném pohybu v koncentračním táboře v Letech se ostře ohradil historik Vojtěch Kyncl

12.2.2018 13:14
Vězeňské baráky (Foto: Sbírky Muzea romské kultury v Brně)
Vězeňské baráky (Foto: Sbírky Muzea romské kultury v Brně)

Podle výroků Tomia Okamury nebyl koncentrační tábor v Letech u Písku oplocený a Romové se v něm mohli volně pohybovat. Proti těmto dezinformacím se kriticky ohradil Vojtěch Kyncl z Historického ústavu AV ČR.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura v televizním pořadu uvedl, že se v knize Akademie věd Tábor Lety: fakta a mýty dočetl, že tábor umožňoval Romům volný pohyb, i za plot. Avšak název knihy neuvedl přesně. Jedná se o knihu Historikové a kauza Lety, která byla vydaná v roce 1999 a reagovala na stále gradující se útoky publicistů knihy. Ve zniňované knize se nic o volném pohybu nepíše.

"Není pravda, že by práce obsahovala informace vedoucí k závěrům, že tábor v Letech umožňoval volný pohyb či dokonce opuštění samostaného oploceného areálu a měl nějaký uvolněný režim," uvedl Kyncl ve vyjádření Akademii věd.

"V Letech byl také vysoký plot, který byl posléze ještě zpevňován, upravován a po vypuknutí tyfové epidemie byl přímo vydán příkaz, že kdokoliv by se pokusil o útěk, musí být chycen, ať už zastřelen nebo dopadem jinou formou, ale nikdo nesměl uprchnout. Volný pohyb fungoval, ale jen uvnitř toho tábora," uvedl Kyncl v České televizi.

Podle Kyncla fungovalo za protektorátu Čechy a Morava na našem území více než dva tisíce táborů a obdobných koncentračních věznic. V mnoha z nich umírali tisíce lidí.

"To, co bychom si měli připomínat, je že v Letech se oběťmi stali ti nejnevinnější, což byly děti, a nejednalo se o jeden, dva nebo tři případy, ale jednalo se o více než stovku nevinných bytostí, které zahynuly," pokračoval Kyncl v České televizi.

Přečteno: 191x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, koncentrační tábor, Lety u Písku, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo