romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda schválila nové strategie. Pomohou zlepšit situaci Romů?

Praha, 24.2.2015 10:43, (ROMEA)
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)

V Česku přibývá ghett a napětí. V ghettech žije kolem 80 tisíc Romů, Česko je dlouhodobě kritizováno za to, že ve školství diskriminuje romské děti, další generace vždy znovu ztrácí šanci na prolomení bludného kruhu... Protiromské naladění "majority" zároveň vyhodnocují bezpečnostní složky jako jedno z největších budoucích rizik. Mají strategické vládní dokumenty zaměřené na integraci Romů a boj proti sociálnímu vyloučení šanci situaci změnit?  

V pondělí 23. února schválila vláda Strategii romské integrace do roku 2020. Materiál obsahuje opatření ve vzdělávání, bydlení, zaměstnávání či v bezpečnosti, která mají pomoci zvrátit dosavadní nepříznivý vývoj a zhoršování situace Romů a srovnat jejich podmínky s ostatními obyvateli. O dokumentu jsme psali zde.

DOKUMENTY

Česko má koncepce k řešení situace Romů od konce 90. let. Poslední se týkala let 2010 až 2013. Strategie má na ni navázat a nepříznivý trend zlomit. V republice totiž přibývá ghett, v nichž žijí převážně Romové. V těchto chudinských lokalitách bydlí třetina romské populace, tedy kolem 80.000 lidí. Zatímco v roce 2007 bylo těchto míst kolem 300, podle expertů by jich nyní mohlo být o stovku víc.

"Hlavním cílem strategie je samozřejmě překonat ten poměrně zásadní především sociální, ale i kulturní problém, který tady s integrací je. Zhruba třetina romské menšiny je postižena sociálním vyloučením. I na zbylé dvě třetiny, které žijí integrovaně, situace poměrně závažným způsobem dopadá," uvedl ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier. Podle něj je integrace ale "dvoustranná záležitost", podílet se na ní musí romská menšina i většinová společnost.

Schválený dokument odmítla expertka opoziční ODS Lenka Kohoutová. Podle ní není možné jednu menšinu upřednostňovat.

Podle Kohoutové se nynější vláda k menšinám chová nerovně, žádné jiné minoritě nevěnuje takovou pozornost jako Romům. ODS to považuje za nepřijatelné, vytvářejí se tak prý jiná pravidla jen pro někoho. "Pokud se Romové budou chovat podle běžných, společností daných pravidel, ani většinová společnost je nebude odmítat," míní Kohoutová. Podle ní si Dienstbier jen "vymýšlí práci, aby ukázal důležitost svého úřadu".

Kabinet rovněž schválil zprávu o naplňování Strategie boje proti sociálnímu vyloučení. Věnujeme se jí v samostatném článku.

„Strategie jsou klíčové. Ještě důležitější je ale vůle a pochopení nutnosti uvádět je do praxe. Na tom tyto dokumenty v českém prostředí ztroskotávají. Jak v jednotlivých rezortech, tak na politické úrovni se sociální vyloučení týkající se Romů neustále bagatelizuje. Na Romy a na ty, kteří se snaží změnu nastavení systému prosadit, se pohlíží j jako na stěžovače a často chybí zcela elementární znalosti a vůle cokoliv měnit. Z toho plyne pocit marnosti, který jsme si zvykli s podobnými dokumenty spojovat,“ uvedla pro server Romea.cz Alica Heráková z Muzea romské kultury.

Více se názorům na schválené dokumenty věnujeme v anketě zde a zde.

VIDEO


DOKUMENTY

Přečteno: 2450x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Strategie romské integrace do roku 2020, Vláda, Romové, zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo