Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Kalousek a Schwarzenberg vyjádřili podporu Radku Bangovi za jeho protest proti Ortelu

09. prosince 2016
Čtení na 2 minuty

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg včera pozvali Radka Bangu s manželkou na přátelský oběd. Chtěli mu tak vyjádřit uznání za to, že na protest proti ocenění xenofobní kapely Ortel během soutěže Český slavík odešel ze sálu a nebál se celou situaci veřejně kritizovat. Radek Banga, ale i jeho bratr Patrik, se po protestu proti Ortelu stali terčem rasistických útoků a výhrůžek smrtí. Redakci zpravodajského serveru Romea.cz v této souvislosti vyhrožovali lidé na Facebooku vypálením.

“Rádi jsme jim nabídli podporu a pomoc v jejich dnešní nelehké situaci. Nenávist, které musí čelit, je nebezpečným jedem, který je sto otrávit celou společnost. Vážím si Radka Bangy za to, že se s touto atmosférou nechce smířit a že jí odhodlaně vzdoruje,” napsal Miroslav Kalousek na svůj facebookový profil.

Po společném setkání Radek Banga ocenil zájem ze strany obou politických reprezentantů. “Děkujeme za podporu. Velmi si vážíme toho, že jsou u nás politici, kterým šíření nenávisti není lhostejné,” napsal na svůj profil na Facebooku Radek Banga.

Zpěváka Radka Bangu veřejně podpořil také například herec Roman Zach či vítěz slavičí kategorie Objev roku Pekař. Podporu vyjádřili také Iva Pazderková, Marta Jandová, Ben Cristovao nebo moderátor Jan Tuna. Přidala se i zpěvačka Anna K., která svou podporu vyjádřila po skončení přenosu Star Dance, když se s Radkem fotila a ukazovala na prstech vítězné V.

“Moji předci byli v koncentráku. Přece nebudeme tolerovat fašisty v takovéhle anketě. Proboha lidi proberte se, přece nemůžeme mlčet, nemůžeme tomu tleskat, nemůžeme tam sedět a nic nedělat,” řekl Radek Banga pro server Romea.cz. “Naši předci by se zachovali mnohem tvrději, nemůžeme tomuhle dát tichý souhlas,” dodal Banga s tím, že si to podle něj myslí většina lidí v sále, jen se bojí něco udělat.

“Tenhle způsob povrchního vlastenectví a latentního hraní na strunku rasové a náboženské nesnášenlivosti se mi jeví jako neuvěřitelně laciný a trapný,” vyjádřil se už dříve k textům kapely Ortel hudební publicista Petr Korál.

Kontroverzní kapela Ortel je spojována s krajní pravicí a extremistickou scénou. Ve svých textech často vystupuje proti menšinám a zakladatel skupiny Ortel, Tomáš Ortel, založil také kultovní neonacistickou kapelu Conflict 88, kde číslice 88 představují neonacistický kryptogram pro pozdrav “Heil Hitler”.

V kapele Ortel však frontman vystupuje nyní umírněně. “Vyškrtal z textů všechny otevřeně „závadné“ pasáže a dal si pozor, aby své krajně pravicové a rasistické názory zaobalil do legálního hávu. Ortel se ve svých písních vyznačuje protiromskou, protimuslimskou a homofobní rétorikou, vše je ale ponecháno v mantinelech povolených narážek,” upozornil před časem publicista Vojtěch Libich.

Česká televize odvysílala v neděli večer v pořadu 168 hodin záběry z koncertu skupiny Ortel ve Frýdku-Místku, kde někteří fanoušci skupiny hajlují a křičí “Sieg heil”. Záběry zachytil během svého natáčení dokumentarista Vít Klusák.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon