romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kameny v Černovičkách připomínají romské oběti holokaustu

25.9.2017 12:12
První položení kamenů za romské oběti nacismu v Černovičkách. Zdroj: FB DROM
První položení kamenů za romské oběti nacismu v Černovičkách. Zdroj: FB DROM

Nenápadnou připomínku romských obětí holokaustu najdou ode dneška pozorní chodci v někdejší brněnské nouzové kolonii Černovičky. Stačí sklonit zrak k zemi, kde se lesknou kovové pamětní kameny, takzvané stolpersteiny. Jsou první v Česku, které nesou jména Romů, konkrétně Jana a Amálie Danielových.

"Připomínají, že Romové byli systematicky vyvražďováni stejně jako Židé nebo další oběti nacismu," uvedl autor projektu Stolpersteine Gunter Demnig. Kdo si chce údaje na mosazné destičce přečíst, musí se před obětí sklonit - to je princip pamětních kamenů.

Černovičky jsou dnes shluk rodinných domků v zeleném dolíku mezi dvěma silničními výpadovkami ve Slatině, kdysi však měly jiný ráz. "Základy dnešních Černoviček položil romský rod Danielů v 80. letech 19. století," popsal historik Muzea romské kultury Dušan Slačka. Původně polokočovní romští kováři a kotláři se usadili v blízkosti továrny na spodium, tedy kostní uhlí - odtud také název nově vzniklé osady U kostivárny.

Asi 200 romských mužů, žen a dětí kolonii nuceně opustilo na jaře 1943. Transport je dovezl do vyhlazovacího tábora Březinka u Osvětimi. Po válce se vrátilo jen pár přeživších. Jan Daniel zemřel 17. března, Amálie pak 20. května 1943, doplnil Slačka.

Pamětní kameny jsou malé čtverhranné dlaždice s hranou 10 centimetrů a mosaznou destičkou nesoucí text "Zde žil/a..." s několika dalšími údaji o oběti. Kameny jsou zasazené do dlažby před posledním dobrovolným bydlištěm oběti. V Brně je podobných připomínek zatím kolem 150, zpravidla jsou věnované židovským obětem. Kameny v Černovičkách lidé najdou v ohrádce zasazené v zeleni na okraji kolonie.

"Rádi bychom v pokládání kamenů za romské oběti pokračovali. Jen v Brně bylo z původních českých Romů vyvražděno více než tisíc osob," uvedl ředitel organizace Drom Miroslav Zima.

Přečteno: 776x
 

Kam dál:

Štítky:  

Brno, Holokaust Romů po ČeskuHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo