romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kampaň proti rasismu a xenofobii "Nevidím to černobíle" uvedou kapely Moja Reč, Para a Sendreiovci

Praha, 26.3.2014 12:01, (ROMEA)
Logo kampaně
Logo kampaně "Nevidím to černobíle"

V pop-up klubu Blink Excelent odstartuje 8. dubna 2014 kampaň Nevidím to černobíle, která bojuje proti rasismu a xenofobii. Během pětidenního programu klubu ji podpoří přes dvacet hudebních interpretů z Česka i ze zahraničí a vznikne během ní největší obraz z barevných otisků palců.

Neexistuje žádné ALE. Když řekneš, že nejsi rasista, ta věta končí tečkou. Nejde nám o konkrétní cíl, ale každý jeden z nás chceme vyjádřit svůj osobní postoj, stavební kámen našich názorů. Jsi ten, kdo se nebojí blbosti a chceš proti ní bojovat? Přestaň sbírat palce online a dej nám jeden offline. Na místě a natvrdo. Přidej se k nám.

Otisk palce je unikátní u každého člověka na planetě. Na první pohled poznáme, že jde o otisk palce lidské bytosti, ale poznáte, jestli byla bílá, černá, žlutá, jestli byla na holky, nebo na kluky? Těžko. Palec na to.

“Nevidím to černobíle” je projekt realizovaný občanským sdružením ART Prometheus, které se zaměřuje na pořádání veřejných divadelních a hudebních akcí i na akce společenského rozměru. Společně chceme vytvořit co nejdelší stěnu s našimi podpisy - otisky palců různých barev. Je to veřejné prohlášení, ke kterému se každý z nás může přihlásit. Nejsem rasista. Bez dovětku a s tečkou na konci. Obraz, který tak vznikne otisky nás všech, bude následně putovat na řadu míst v České republice - letní festivaly, klubové koncerty, dětské dny nebo výstavy.

Kampaň Nevidím to černobíle zahájí 8. dubna u příležitosti Mezinárodního dne Romů společný koncert tří slovenských kapel - hiphopových Moja Reč, skupiny Para a cikánské kapely Sendreiovci. Ta stojí například i za hudebním doprovodem nedávného kasovního trháku Sherlock Holmes: Game of the Shadows. Tato trojice vystoupí společně naživo poprvé právě v pražském pop-up klubu Blink Excelent.

“8. dubna začneme všichni společně sbírat na jedno velké plátno barevné otisky palců coby naše podpisy po manifest kampaně. Máme pocit, že jistá úroveň rasismu a xenofobie se stala v Česku a na Slovensku napříč společností a médii standardem - a my chceme ukázat, že to je jinak. Naopak - antirasismus, odmítání xenofobie a informací založených na předsudcích je standardem každého z nás,” říká Jakub Vedral z občanského sdružení ART Prometheus a dodává: “V rozdílnosti je naše síla.”

Kampaň Nevidím to černobíle doplní ve středu 9. dubna i koncert hip-hopových legend z Nizozemska DOPE D.O.D., v pátek 11. dubna britská elektro producentka Meat Katie a v sobotu 12.4. akce u příležitosti židovského svátku Pesach, na které vystoupí držitelé Vinyla a Anděla Vložte Kočku a matador elektronické scény Floex ve spojení s izraelskými Echo & Tito a dj Prince of Persia.

Během pěti dní vznikne v pop-up klubu Blink Excelent obraz složený z barevných otisků palců, který bude následně putovat na další akce, jako jsou letní festivaly (Živá ulice v Plzni, festival Za dveřmi v Praze), koncerty, dětské dny apod. v průběhu roku 2014 a bude tak vytvářet barevnou mozaiku jako připomínky pestrosti kultur i názorů.

voj, Adam Ondráček z umělecké agentury ART Prometheus
Přečteno: 821x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kampaň, proti nenávisti, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo