romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kanadská ambasáda potvrdila brzké zrušení víz pro české občany

Praha, 18.10.2013 10:55, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Kanadské velvyslanectví v Praze dnes ČTK potvrdilo, že víza pro Čechy budou v nejbližší možné době zrušena. Kanada spustila proces, který k tomu povede, uvedlo velvyslanectví. Vízovou povinnost Ottawa opětovně zavedla v červenci 2009 kvůli zvýšenému počtu žádostí českých žádostí o azyl. Objevily se informace, že žadatelé zneužívají tamní azylový systém.

"Mohu potvrdit, že Kanada skutečně začala proces, jehož výsledkem bude zrušení vízové povinnosti v nejbližší možné době," prohlásil nový kanadský velvyslanec v Česku Otto Jelinek, který je tím podle vyjádření ambasády potěšen.

"Doufáme, že se v brzké době podaří záležitost dořešit," uvedlo na dotaz ČTK české ministerstvo zahraničí, které vízovou povinnost neslo velmi nelibě a tlačilo na jejich zrušení i prostřednictvím Evropské unie.

Vláda v Ottawě podle kanadského velvyslance již nějakou dobu pracuje na tom, aby dosáhla zrušení víz. Umožní to rozsáhlé změny v kanadském azylovém systému. Byly zavedeny k loňskému 15. prosinci a jejich cílem je poskytnout rychlejší ochranu těm, kteří ji potřebují, zajistit rychlejší odjezd těch, u kterých bylo zjištěno, že ochranu nepotřebují, a odradit od zneužívání kanadského azylového systému, uvedla ambasáda.

Od obnovení víz uplynuly letos čtyři roky. Česká diplomacie proti tomu opakovaně protestovala. Praha dlouhodobě spojovala vízovou povinnost se svým souhlasem se schvalováním obchodních a ekonomických dohod mezi EU a Kanadou.

Kanada víza obnovila v červenci 2009 kvůli přílivu Čechů, kteří za oceánem hledali azyl. Šlo hlavně o Romy, kteří si stěžovali na pronásledování a rasismus. Podle některých zdrojů čeští žadatelé ale zneužívali tamní azylový systém a odchody měly ekonomický podtext. Kanada uváděla, že vízy se hromadným příchodům brání.

Za poslední čtyři roky, kdy vízová povinnost trvá, vydala Kanada 30.714 víz českým občanům, 513 jich vydat odmítla.

Potíže s kanadskými vízy nejsou záležitostí několika pár let. Kanada zrušila vízovou povinnost už v roce 1996, o rok později ji ale obnovila kvůli vysokému počtu migrantů žádajících o azyl. V roce 2007 pak Kanada podruhé zrušila vízovou povinnost pro české občany, to ale vydrželo jen dva roky.

Přečteno: 1850x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kanada, Víza, Migrace, Emigrace Romů do KanadyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo