romea - logo
19. září 2021 (neděle)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kanadské velvyslanectví v Praze vyvěsilo v Mezinárodní den Romů romskou vlajku

11.4.2016 13:37
Na oslavu Mezinárodního dne Romů velvyslanec Otto Jelinek vyvěsil na velvyslanectví Kanady v Praze romskou vlajku. Foto: Facebook Kanadského velvyslanectví
Na oslavu Mezinárodního dne Romů velvyslanec Otto Jelinek vyvěsil na velvyslanectví Kanady v Praze romskou vlajku. Foto: Facebook Kanadského velvyslanectví

Na oslavu Mezinárodního dne Romů v pátek 8. dubna vyvěsil velvyslanec Otto Jelinek na velvyslanectví Kanady v Praze romskou vlajku. Připojili se k němu David Tišer z neziskové organizace ARA ART a stážistka romských projektů na Velvyslanectví Kanady, studentka České zemědělské univerzity Adriana Trejtnarová.

Velvyslanec Kanady Otto Jelinek se ten den také účastnil oslav, které organizace ARA ART pořádala v pražském divadle La Fabrika. Při slavnostním zahájení prohlásil: "Už dlouho dobu žiju zde v České republice a s Romy po celé republice spolupracuji. Já vás mám strašně rád, poněvadž já respektuji, co umíte, co jste, respektuji vaše individuality. Jsem na vás pyšný a myslím, že vy byste měli být pyšní na sebe. To, co umíte, toho je o moc víc, než o čem svět ví."

Otto Jelinek (1940) je kanadský podnikatel a politik českého původu. V srpnu 2013 se tal velvyslancem Kanady v České republice. V mládí se věnoval krasobruslení (společně se sestrou získali titul mistrů světa ve sportovních dvojicích v roce 1962 a 1965). Do Kanady rodina Jelinkova odešla po roce 1948, když jim byla zestátněna továrna na korkové a hliníkové zátky.

Po skončení sportovní kariéry se věnoval podnikání v oblasti sportovních potřeb. Byl poslancem dolní komory kanadského parlamentu (20 let od roku 1972) a ministr pro multikulturalismus, ministr sportu (1984–1988), veřejných prací (1988–1989) a financí (1989–1993) ve vládách Briana Mulroneyho. Do České republiky se vrátil v roce 1994 jako šéf české pobočky a předseda rady ředitelů pro střední Evropu firmy Deloitte & Touche.

Také velvyslanectví USA vyvěsilo u příležitosti oslav Mezinárodního dnu Romů, na budovu v Praze, romskou vlajku a velvyslanec Andrew Schapiro natočil video, ve kterém vyjádřil podporu začlenění Romů do společnosti a zásadám rovného zacházení.

Představitelé USA podporu Romům u příležitosti Mezinárodní dne vyjadřují pravidelně. Letos stejně jako minulý rok vydal stanovisko jménem prezidenta Baracka Obamy ministr zahraničí John Kerry a vlajku vyvěsilo americké velvyslanectví v Bratislavě.

Přečteno: 1774x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kanada, Mezinárodní den Romů, velvyslanectvíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo