romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Karel Holomek: Blíž Kanadě, nebo Rusku?

22.4.2016 10:38
Karel Holomek (FOTO: Lukáš Houdek)
Karel Holomek (FOTO: Lukáš Houdek)

Byl jsem účastníkem oběda, na který bylo pozváno i několik dalších romských osobností. Pozvánka byla vyslovena ze strany vysoce postaveného diplomata velvyslanectví Kanady v Praze. Stalo se tak v rámci Kanadských dnů v Brně v týdnu od 10. do 15. dubna. Téma naší debaty bylo dosti delikátní, proto nikoho nejmenuji.

Ukázalo se, že tím nejpodstatnějším základem řešení i lokálních problémů Romů zůstávají názory nejvýše postavených politiků a jejich prosazování do společnosti. Ať se to komu líbí nebo nelíbí. Debata s tímto diplomatem to potvrdila.

První jeho otázka zněla, jak se my, obyčejní lidé, díváme na svého premiéra Sobotku, na jeho činnost, a zda usiluje i o naplnění programu integrace Romů a, co je podstatné, pro zlepšení jejich situace? Z názorů tehdy vyslovených uvádím:

Premiéra Sobotku oceňujeme jako dobrého a obratného politika, který ve vládě drží směr na Západ a dosti vzdoruje opačnému trendu ze strany prezidenta Zemana, jehož směrování je nyní zřetelně na Rusko a Čínu. Náš parlamentní systém není však prezidentský, jak by si pan Zeman přál, nýbrž je za veškerou činnost odpovědna vláda. Premiéru Sobotkovi se podařilo vnutit Zemanovi roli regionálního politika, který se vůbec nedokáže prezentovat důstojně k Západu či EU.

Důsledkem jsou „spanilé“ jízdy páně prezidenta po krajích českých, které jsou více méně opakem oné spanilosti, avšak jsou dobrou volební reklamou v příštích prezidentských volbách, pokud by se Zeman odvážil do nich vstoupit. To vypadá více než pravděpodobně, i navzdory jeho naprosto katastrofálnímu fyzickému stavu. To by mohlo být od něho velmi nezodpovědné, uvážíme-li, jaké těžké časy nás možná čekají a jakým příkladem by šel slábnoucí prezident.

Tato záslužná práce pana premiéra Sobotky však už dále nesměřuje do středu společnosti, aby se i prostí lidé dověděli o nebezpečích, která současný prezident představuje.

Veškeré úsilí premiéra směřuje k udržení jeho pozice premiéra a vlády, a to i za existence páté kolony, která je v sociální demokracii dobře známa. Jaký div, že na program integrace Romů do společnosti, který leží i panu premiérovi na stole, nezbývají ani síly ani vůle.

Pak i práce a úsilí mnoha lidí v obcích a krajích je tímto stavem limitována a nemůže překročit určitou hranici, která je dána.

Ubezpečili jsme zástupce Kanady, že i morální podpora pro věc Romů může být významná i tím, že bude respektována naše vláda přednostně a její politika.

Konečně i velvyslanec Jelinek v rozhovoru poskytnutém Českému rozhlasu na otázku redaktora, co si myslí o názorech našeho prezidenta, řekl upřímně a překvapivě proti všem diplomatickým zvyklostem, že si jich nevšímá.


Autor je předseda Společenství Romů na Moravě.
Komentář byl uveřejněn na blogu Aktuálně.cz, uveřejňujeme jej s jeho laskavým svolením. 

Karel Holomek, předseda Společenství Romů na Moravě
Přečteno: 1041x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zeman, Kanada, velvyslanectví, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo