romea - logo
4. dubna 2020 (sobota)
svátek má Ivana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Karel Holomek: Blíž Kanadě, nebo Rusku?

22.4.2016 10:38
Karel Holomek (FOTO: Lukáš Houdek)
Karel Holomek (FOTO: Lukáš Houdek)

Byl jsem účastníkem oběda, na který bylo pozváno i několik dalších romských osobností. Pozvánka byla vyslovena ze strany vysoce postaveného diplomata velvyslanectví Kanady v Praze. Stalo se tak v rámci Kanadských dnů v Brně v týdnu od 10. do 15. dubna. Téma naší debaty bylo dosti delikátní, proto nikoho nejmenuji.

Ukázalo se, že tím nejpodstatnějším základem řešení i lokálních problémů Romů zůstávají názory nejvýše postavených politiků a jejich prosazování do společnosti. Ať se to komu líbí nebo nelíbí. Debata s tímto diplomatem to potvrdila.

První jeho otázka zněla, jak se my, obyčejní lidé, díváme na svého premiéra Sobotku, na jeho činnost, a zda usiluje i o naplnění programu integrace Romů a, co je podstatné, pro zlepšení jejich situace? Z názorů tehdy vyslovených uvádím:

Premiéra Sobotku oceňujeme jako dobrého a obratného politika, který ve vládě drží směr na Západ a dosti vzdoruje opačnému trendu ze strany prezidenta Zemana, jehož směrování je nyní zřetelně na Rusko a Čínu. Náš parlamentní systém není však prezidentský, jak by si pan Zeman přál, nýbrž je za veškerou činnost odpovědna vláda. Premiéru Sobotkovi se podařilo vnutit Zemanovi roli regionálního politika, který se vůbec nedokáže prezentovat důstojně k Západu či EU.

Důsledkem jsou „spanilé“ jízdy páně prezidenta po krajích českých, které jsou více méně opakem oné spanilosti, avšak jsou dobrou volební reklamou v příštích prezidentských volbách, pokud by se Zeman odvážil do nich vstoupit. To vypadá více než pravděpodobně, i navzdory jeho naprosto katastrofálnímu fyzickému stavu. To by mohlo být od něho velmi nezodpovědné, uvážíme-li, jaké těžké časy nás možná čekají a jakým příkladem by šel slábnoucí prezident.

Tato záslužná práce pana premiéra Sobotky však už dále nesměřuje do středu společnosti, aby se i prostí lidé dověděli o nebezpečích, která současný prezident představuje.

Veškeré úsilí premiéra směřuje k udržení jeho pozice premiéra a vlády, a to i za existence páté kolony, která je v sociální demokracii dobře známa. Jaký div, že na program integrace Romů do společnosti, který leží i panu premiérovi na stole, nezbývají ani síly ani vůle.

Pak i práce a úsilí mnoha lidí v obcích a krajích je tímto stavem limitována a nemůže překročit určitou hranici, která je dána.

Ubezpečili jsme zástupce Kanady, že i morální podpora pro věc Romů může být významná i tím, že bude respektována naše vláda přednostně a její politika.

Konečně i velvyslanec Jelinek v rozhovoru poskytnutém Českému rozhlasu na otázku redaktora, co si myslí o názorech našeho prezidenta, řekl upřímně a překvapivě proti všem diplomatickým zvyklostem, že si jich nevšímá.


Autor je předseda Společenství Romů na Moravě.
Komentář byl uveřejněn na blogu Aktuálně.cz, uveřejňujeme jej s jeho laskavým svolením. 

Karel Holomek, předseda Společenství Romů na Moravě
Přečteno: 1002x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zeman, Kanada, velvyslanectví, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo