romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Karel Holomek - první Rom v pořadu GEN, galerie elity národa: Jsem zrovna tak Čech, jako Rom

24.7.2017 23:55
Karel Holomek s režisérem dokumentu Břetislavem Rychlíkem (Foto: Česká televize)
Karel Holomek s režisérem dokumentu Břetislavem Rychlíkem (Foto: Česká televize)

Česká televize odvysílala v neděli v rámci svého cyklu GEN - galerie elity národa portrét romského aktivisty, novináře, vystudovaného strojního inženýra Karla Holomka. Režie se ujal známý dokumentarista, herec a vysokoškolský pedagog Břetislav Rychlík.

V pořadu Karel Holomek vypráví o svém životě, přibližuje osud svojí rodiny během druhé světové války, popisuje svou cestu za studiem, hovoří o své práci i životním smýšlení.

Karel Holomek byl v cyklu GEN uveden jako vůbec první Rom. "Mně osobně je úplně jedno, jestli jsem Rom nebo Čech, já jsem zrovna tak Čech jako Rom," uvedl v reakci na tento fakt Holomek, který nad nabídkou natáčení trochu váhal - elitářství se mu příčí. Nakonec ale souhlasil.

"Mladí lidé, jako jste vy, mi často říkají, politiku nám sem netahejte. A já říkám, děláte chybu, i ten chleba, který jíte, i to pivo, které pijete, závisí na politice. Takže nezapomínejme na to, co se děje ve společnosti a nenechávejte volný průběh tomu, co se vám zdá být špatné," zaznělo v pořadu, kde Karel Holomek kromě jiného promlouval i k romským studentům na jejich setkání v Brně, které pořádala organizace ROMEA v rámci svého stipendijního programu

Karel Holomek u příležitosti odvysílání pořadu poskytl rozhovor Českému rozhlasu Radiožurnál, kde mluvil o integraci Romů. "V České republice na to předpoklady jsou, nejprve by se ale musel zmírnit populismus podporovaný některými politiky, pak by to bylo otázkou jedné generace," uvedl v rozhlase syn prvního vysokoškolsky vzdělaného Roma. 

V první řadě je podle něj potřeba se vrátit do minulosti. Čeští a moravští Romové měli před druhou světovou válkou možnost zařadit se do pracovního procesu, řada z nich provozovala řemesla, existoval také podomní obchod. Tento proces byl válkou přerušen a zkušenosti se nemohly uplatnit.

"Vláda nastolila díky skupině romských intelektuálu program integrace, začleňování Romů do společnosti, který ale nemůže být stoprocentně naplněn, pokud není podporován ve společnosti. A jak je známo, společnost nemá Romy ráda," uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál s tím, že existuje určitá skupina Romů, kteří se už nikdy do společnosti nezačlení.

Přečteno: 2878x
 

Kam dál:

Štítky:  

Karel Holomek, Dokumenty, Video, televizeHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo