romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Karel Holomek: Zástupce veřejné ochránkyně nevědomky přiznal nerovnost Romů

16.5.2016 12:22
Karel Holomek  (Foto: Lukáš Houdek)
Karel Holomek (Foto: Lukáš Houdek)

Náhodou jsem vyslechl v Českém rozhlase ráno 4. května debatu redaktora s panem Stanislavem Křečkem, které byl také přítomen David Beňák, momentálně nejvyšší státní úředník mezi Romy, který zastupuje náměstkyni ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera.

Debata se tu vedla jako reakce na zprávu o lidských právech v ČR, kterou opět zaslala, jako každoročně, administrativa USA.

Pan Křeček si mimo jiné postěžoval, že mezi romskými nevládními organizacemi – a že jich prý je, není žádná taková, která by se dokázala zaručovat za Romy, na příklad v případě jejich ucházení o pracovní místo a že tím by se mohla eliminovat špatná zkušenost s Romy, která panuje mezi podnikateli. Nehledě na to, že takové záruky ze strany některých romských organizací za Romy, usilující o pracovní zařazení, existují a je to i jedna ze zásad terénní a sociální práce ve spolupráci s úřady práce i zaměstnavateli, vyjevil se i jiný symptomatický náhled na situaci Romů a jejich postavení ve společnosti.

Automaticky a jaksi a priori se Romům přiznává nerovnoprávné postavení mezi uchazeči o zaměstnání ve srovnání s jinými občany. Proč by ausgerechnet právě za Romy se měl někdo zaručovat? Proč se nedoporučuje zaručovat za ty státní občany, kteří si dříve vypěstovali také nějaké nedůvěryhodné postavení?

Prostě: Rom je pořád mezi jinými občany někdo jiný, který si musí pořád a pořád budovat postavení proti všem protivenstvím, kterých mají všichni dost? A on má ještě toto navíc?

Dokážu to pochopit a jsem dokonce ochoten pro eliminaci tohoto nepříznivého stavu něco udělat. Protože to bezpochyby nerovnost je. Ale proč to nechápe zástupce veřejného ochránce práv, již chápu méně.

Autor je předseda Společenství Romů na Moravě.

Komentář byl uveřejněn na blogu Aktuálně.cz, zveřejňujeme jej s autorovým laskavým svolením.
Karel Holomek
Přečteno: 1151x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, ZaměstnáváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo