romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Karel Holomek: Zástupce veřejné ochránkyně nevědomky přiznal nerovnost Romů

16.5.2016 12:22
Karel Holomek  (Foto: Lukáš Houdek)
Karel Holomek (Foto: Lukáš Houdek)

Náhodou jsem vyslechl v Českém rozhlase ráno 4. května debatu redaktora s panem Stanislavem Křečkem, které byl také přítomen David Beňák, momentálně nejvyšší státní úředník mezi Romy, který zastupuje náměstkyni ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera.

Debata se tu vedla jako reakce na zprávu o lidských právech v ČR, kterou opět zaslala, jako každoročně, administrativa USA.

Pan Křeček si mimo jiné postěžoval, že mezi romskými nevládními organizacemi – a že jich prý je, není žádná taková, která by se dokázala zaručovat za Romy, na příklad v případě jejich ucházení o pracovní místo a že tím by se mohla eliminovat špatná zkušenost s Romy, která panuje mezi podnikateli. Nehledě na to, že takové záruky ze strany některých romských organizací za Romy, usilující o pracovní zařazení, existují a je to i jedna ze zásad terénní a sociální práce ve spolupráci s úřady práce i zaměstnavateli, vyjevil se i jiný symptomatický náhled na situaci Romů a jejich postavení ve společnosti.

Automaticky a jaksi a priori se Romům přiznává nerovnoprávné postavení mezi uchazeči o zaměstnání ve srovnání s jinými občany. Proč by ausgerechnet právě za Romy se měl někdo zaručovat? Proč se nedoporučuje zaručovat za ty státní občany, kteří si dříve vypěstovali také nějaké nedůvěryhodné postavení?

Prostě: Rom je pořád mezi jinými občany někdo jiný, který si musí pořád a pořád budovat postavení proti všem protivenstvím, kterých mají všichni dost? A on má ještě toto navíc?

Dokážu to pochopit a jsem dokonce ochoten pro eliminaci tohoto nepříznivého stavu něco udělat. Protože to bezpochyby nerovnost je. Ale proč to nechápe zástupce veřejného ochránce práv, již chápu méně.

Autor je předseda Společenství Romů na Moravě.

Komentář byl uveřejněn na blogu Aktuálně.cz, zveřejňujeme jej s autorovým laskavým svolením.
Karel Holomek
Přečteno: 1140x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, ZaměstnáváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo