romea - logo
25. června 2019 (úterý)
svátek má Ivan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Karel Holomek: Zástupce veřejné ochránkyně nevědomky přiznal nerovnost Romů

16.5.2016 12:22
Karel Holomek  (Foto: Lukáš Houdek)
Karel Holomek (Foto: Lukáš Houdek)

Náhodou jsem vyslechl v Českém rozhlase ráno 4. května debatu redaktora s panem Stanislavem Křečkem, které byl také přítomen David Beňák, momentálně nejvyšší státní úředník mezi Romy, který zastupuje náměstkyni ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera.

Debata se tu vedla jako reakce na zprávu o lidských právech v ČR, kterou opět zaslala, jako každoročně, administrativa USA.

Pan Křeček si mimo jiné postěžoval, že mezi romskými nevládními organizacemi – a že jich prý je, není žádná taková, která by se dokázala zaručovat za Romy, na příklad v případě jejich ucházení o pracovní místo a že tím by se mohla eliminovat špatná zkušenost s Romy, která panuje mezi podnikateli. Nehledě na to, že takové záruky ze strany některých romských organizací za Romy, usilující o pracovní zařazení, existují a je to i jedna ze zásad terénní a sociální práce ve spolupráci s úřady práce i zaměstnavateli, vyjevil se i jiný symptomatický náhled na situaci Romů a jejich postavení ve společnosti.

Automaticky a jaksi a priori se Romům přiznává nerovnoprávné postavení mezi uchazeči o zaměstnání ve srovnání s jinými občany. Proč by ausgerechnet právě za Romy se měl někdo zaručovat? Proč se nedoporučuje zaručovat za ty státní občany, kteří si dříve vypěstovali také nějaké nedůvěryhodné postavení?

Prostě: Rom je pořád mezi jinými občany někdo jiný, který si musí pořád a pořád budovat postavení proti všem protivenstvím, kterých mají všichni dost? A on má ještě toto navíc?

Dokážu to pochopit a jsem dokonce ochoten pro eliminaci tohoto nepříznivého stavu něco udělat. Protože to bezpochyby nerovnost je. Ale proč to nechápe zástupce veřejného ochránce práv, již chápu méně.

Autor je předseda Společenství Romů na Moravě.

Komentář byl uveřejněn na blogu Aktuálně.cz, zveřejňujeme jej s autorovým laskavým svolením.
Karel Holomek
Přečteno: 1140x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, ZaměstnáváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo