romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Karel Navrátil: Co se stane s dětskými domovy?

Praha, 16.11.2012 15:24, (ROMEA)
Karel Navrátil, předseda sdružení Múzy dětem. Foto: Múzy dětem
Karel Navrátil, předseda sdružení Múzy dětem. Foto: Múzy dětem

Než jsme začali před 10 lety jezdit s Múzami za dětmi do dětských domovů, měl jsem o těchto zařízeních představu formovanou literaturou a filmy. Mix Olivera Twista a Pravidel moštárny byl ovšem od skutečnosti vzdálen několik světelných let. Ani před těmi 10 lety nešlo o žádné sirotčince a navíc se během zmíněné dekády odehrála ve většině zařízení proměna přirovnatelná k metamorfóze housenky v motýla. V duchu slyším poznámky o tom, že tohle není jazyk komentáře. Nadnesenou metaforu jsem však použil úmyslně, abych vám aspoň trochu přiblížil vzdálenost médii systematicky zkreslovaných představ od skutečnosti.

Nepopírám, že dětské domovy jsou už z principu jen nedokonalou náhražkou domova skutečného, že ústavní výchova neposkytuje svým klientům – dětem – větší podíl zaopatření základních životních potřeb než plnohodnotné výchovy, a že tu ne vždy pracují lidé, kteří dětem umějí nahradit to, co jim neposkytla původní rodina. Ve velké většině „děcáků“ ovšem takoví lidé jsou a dávají dětem o mnoho víc, než co jim předepisuje pracovní smlouva. Ve všech dětských domovech už žijí děti v maximálně 8členných skupinách, částečně simulujících rodinu. Slupiny mají své vychovatele, větší děti se tu starají o své „prcky“ a někdejší neutěšené internátní baráky jsou nenávratnou minulostí.

Postupnou dlouhodobou proměnu k lepšímu může paradoxně výrazně narušit připravovaná reforma péče o sociálně hendikepované děti a mládež. Stigma nevhodnosti a škodlivosti ústavní péče spolu s nejasnou profesní budoucností totiž už teď straší v dětských domovech kvalitní pedagogické pracovníky, kteří se začínají bát nejen o děti, ale i o svou profesní budoucnost a rozhlížet se po jiném zaměstnání. Představa, že právě z nich se budou rekrutovat noví pěstouni je utopická. Právě oni totiž nejlépe vědí, jak náročná je práce s dětmi poznamenanými absencí rodiny a přechod z náročné 8-16 hodinové pracovní doby na pracovní dobu neomezenou a bez času na regeneraci sil si z nich zvolí opravdu jen výlimky.

Neustále opakované tvrzení, že sebelepší ústavní péče dětem škodí, nutně musí i ty nejzapálenější a nejobětavější vychovatele demotivovat a tak v důsledku i skutečně zhoršit kvalitu služeb dětských domovů těm nejpotřebnějším – dětem v jejich péči.

karel-navratil_1.jpg
Karel Navráti na jednom z mnoha výjezdů sdružení Múty dětem v dětských domovech. Foto: Múzy dětem

A je tu ještě jeden aspekt: V poslední době se dětské domovy naučily hojně využívat široké nabídky nejrůznějších služeb a projektů, které jim a jejich svěřencům poskytovaly neziskové organizace. Projektů ovšem začíná výrazně ubývat, což je důsledkem toho, že valem ubývá dotačních titulů a grantových výzev, z nichž je neziskovky financovaly. Náhrada těchto odborných služeb je v nedohlednu.

Shrnuto a sečteno – o děti v dětských domovech se budou postupně starat méně kvalifikovaní zaměstnanci a navíc výrazně ubude programů, s jejichž pomocí jsou děti vychovávány, jsou rozvíjeny jejich schopnosti a jsou připravovány na samostatnou budoucnost. V dětských domovech navíc poroste procento dětí s nejrůznějšími postiženími a poruchami, pro něž bude obtížnější, ne-li nemožné sehnat pěstouny. Ergo kladívko, dětské domovy , které se dosud v péči o děti pomalu, ale plynule zlepšovaly, se budou posouvat směrem výrazně opačným a budou se proměňovat na opravdové ústavy, podobné dnešním ústavům sociální péče, z nichž přechod do normálního života a integrace do vnější společnosti budou téměř nemožné.

I mne samotného zarazilo, k jak temným vizím budoucnosti mne vede sled pravděpodobných souvislostí. Takže nezbývá, než doufat, že vývoj dětských domovů naznačeným směrem nakonec nepovede a že jsem v tomto směru jen škarohlídem a špatným prorokem.

Karel Navrátil je publicista a předseda občanského sdružení Múzy dětem, které různými způsoby spolupracuje s cca 70 zařízeními náhradní výchovy v celé ČR a pomáhá jim děti připravovat na budoucí samostatný život.

Karel Navrátil
Přečteno: 1077x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Děti, Dětské domovyHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo