romea - logo
11. srpna 2020 (úterý)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Karel Navrátil: Co se stane s dětskými domovy?

Praha, 16.11.2012 15:24, (ROMEA)
Karel Navrátil, předseda sdružení Múzy dětem. Foto: Múzy dětem
Karel Navrátil, předseda sdružení Múzy dětem. Foto: Múzy dětem

Než jsme začali před 10 lety jezdit s Múzami za dětmi do dětských domovů, měl jsem o těchto zařízeních představu formovanou literaturou a filmy. Mix Olivera Twista a Pravidel moštárny byl ovšem od skutečnosti vzdálen několik světelných let. Ani před těmi 10 lety nešlo o žádné sirotčince a navíc se během zmíněné dekády odehrála ve většině zařízení proměna přirovnatelná k metamorfóze housenky v motýla. V duchu slyším poznámky o tom, že tohle není jazyk komentáře. Nadnesenou metaforu jsem však použil úmyslně, abych vám aspoň trochu přiblížil vzdálenost médii systematicky zkreslovaných představ od skutečnosti.

Nepopírám, že dětské domovy jsou už z principu jen nedokonalou náhražkou domova skutečného, že ústavní výchova neposkytuje svým klientům – dětem – větší podíl zaopatření základních životních potřeb než plnohodnotné výchovy, a že tu ne vždy pracují lidé, kteří dětem umějí nahradit to, co jim neposkytla původní rodina. Ve velké většině „děcáků“ ovšem takoví lidé jsou a dávají dětem o mnoho víc, než co jim předepisuje pracovní smlouva. Ve všech dětských domovech už žijí děti v maximálně 8členných skupinách, částečně simulujících rodinu. Slupiny mají své vychovatele, větší děti se tu starají o své „prcky“ a někdejší neutěšené internátní baráky jsou nenávratnou minulostí.

Postupnou dlouhodobou proměnu k lepšímu může paradoxně výrazně narušit připravovaná reforma péče o sociálně hendikepované děti a mládež. Stigma nevhodnosti a škodlivosti ústavní péče spolu s nejasnou profesní budoucností totiž už teď straší v dětských domovech kvalitní pedagogické pracovníky, kteří se začínají bát nejen o děti, ale i o svou profesní budoucnost a rozhlížet se po jiném zaměstnání. Představa, že právě z nich se budou rekrutovat noví pěstouni je utopická. Právě oni totiž nejlépe vědí, jak náročná je práce s dětmi poznamenanými absencí rodiny a přechod z náročné 8-16 hodinové pracovní doby na pracovní dobu neomezenou a bez času na regeneraci sil si z nich zvolí opravdu jen výlimky.

Neustále opakované tvrzení, že sebelepší ústavní péče dětem škodí, nutně musí i ty nejzapálenější a nejobětavější vychovatele demotivovat a tak v důsledku i skutečně zhoršit kvalitu služeb dětských domovů těm nejpotřebnějším – dětem v jejich péči.

karel-navratil_1.jpg
Karel Navráti na jednom z mnoha výjezdů sdružení Múty dětem v dětských domovech. Foto: Múzy dětem

A je tu ještě jeden aspekt: V poslední době se dětské domovy naučily hojně využívat široké nabídky nejrůznějších služeb a projektů, které jim a jejich svěřencům poskytovaly neziskové organizace. Projektů ovšem začíná výrazně ubývat, což je důsledkem toho, že valem ubývá dotačních titulů a grantových výzev, z nichž je neziskovky financovaly. Náhrada těchto odborných služeb je v nedohlednu.

Shrnuto a sečteno – o děti v dětských domovech se budou postupně starat méně kvalifikovaní zaměstnanci a navíc výrazně ubude programů, s jejichž pomocí jsou děti vychovávány, jsou rozvíjeny jejich schopnosti a jsou připravovány na samostatnou budoucnost. V dětských domovech navíc poroste procento dětí s nejrůznějšími postiženími a poruchami, pro něž bude obtížnější, ne-li nemožné sehnat pěstouny. Ergo kladívko, dětské domovy , které se dosud v péči o děti pomalu, ale plynule zlepšovaly, se budou posouvat směrem výrazně opačným a budou se proměňovat na opravdové ústavy, podobné dnešním ústavům sociální péče, z nichž přechod do normálního života a integrace do vnější společnosti budou téměř nemožné.

I mne samotného zarazilo, k jak temným vizím budoucnosti mne vede sled pravděpodobných souvislostí. Takže nezbývá, než doufat, že vývoj dětských domovů naznačeným směrem nakonec nepovede a že jsem v tomto směru jen škarohlídem a špatným prorokem.

Karel Navrátil je publicista a předseda občanského sdružení Múzy dětem, které různými způsoby spolupracuje s cca 70 zařízeními náhradní výchovy v celé ČR a pomáhá jim děti připravovat na budoucí samostatný život.

Karel Navrátil
Přečteno: 1081x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Děti, Dětské domovyHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo