romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Karla Šlechtová: Rozpory resortů v zákonu o sociálním bydlení trvají

2.2.2017 16:03
Karla Šlechtová (FOTO: Twitter)
Karla Šlechtová (FOTO: Twitter)

Rozpory ministerstev pro místní rozvoj a práce kolem podoby zákona o sociálním bydlení a budoucího příspěvku na bydlení dál přetrvávají. Výhrady mají i další resorty a instituce. V dopise ministryni práce Michaele Marksové (ČSSD) to uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Podle ní nevyřešené spory výrazně ztíží provádění normy v praxi.

Šlechtová spolu s Marksovou návrh zákona o sociálním bydlení předkládá vládě. Ve středu pod něj připojila svůj podpis. Dopis, který adresovala vládní kolegyni, dnes zveřejnila na twitteru. V listu napsala, že norma není "z obsahového hlediska vzhledem k nedořešeným rozporům hodna podpisu", podepisuje ji z "politického hlediska" s výhradami.

Podle předlohy by měl sociální byty přidělovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB), potřebným by je měl dát do tří let. Obce by mohly sociální byty mít jen dobrovolně. Pokud by je poskytovaly, dostaly by na výstavbu, údržbu i sociální práci s nájemníky dotace od státu. Bydlení by pak lidem v nouzi měly zajistit do dvou let. Původně měly obce mít sociální bydlení povinně, proti tomu byly výhrady.

Další verze zákona počítala tedy s novým úřadem pod ministerstvem práce, který by byty poskytoval místo obcí. Zástupci koaličních stran se pak dohodli na tom, že úřad nevznikne a sociální bytový fond povede ministerstvo pro místní rozvoj a jeho SFRB.

Podle Šlechtové ministerstvo práce do návrhu zákona zapracovalo jen zapojení fondu do sociálního bydlení, další připomínky jejího resortu nepřijalo. Dál tak trvá třeba rozpor v tom, kdo by měl sociální bydlení vlastně dostat. Podle ministerstva pro místní rozvoj by skupina měla být menší, měli by do ní spadat lidé z ubytoven, azylových domů či nocleháren. Ministerstvo práce navrhuje, aby pomoc dostávali ti, kteří za přiměřené bydlení vydávají velkou část svého příjmu a peníze jim pak nestačí na živobytí. Zmiňuje seniory, postižené či samoživitelky s dětmi.

Podle Šlechtové by vymezení široké skupiny příjemců mohlo narušit trh s byty. Výdaje by navíc byly příliš vysoké a pořadníky na sociální byt dlouhé, což by nahrávalo korupci, uvedla v dopise ministryně. Míní, že by obce těmto lidem byt zajistily mnohem efektivněji než stát, a to i díky dávkám a investiční podpoře. Podle ministryně jsou v návrhu také duplicity u rejstříku sociálního bytového fondu a nejasnosti kolem fungování úřadů.

Šlechtová uvedla, že výhrady dál mají i jiné resorty. Zmínila ministerstva financí, vnitra, spravedlnosti, zdravotnictví, zemědělství a úřad vlády. Jmenovala také dva kraje, ombudsmanku a zaměstnavatele. Obává se, že "nevyřešené rozpory zásadním způsobem ztíží provádění zákona v praxi".

Vláda ve svém programu a koaliční dohodě uvedla, že připraví a prosadí zákon o sociálním bydlení. Původně měl platit už od začátku letošního roku, nyní se počítá s lednem 2018. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil normu za jednu z deseti priorit svého kabinetu do voleb.

Iniciativa Mít svůj domov, která zastřešuje organizace na pomoc lidem v tísni i experty na sociální problematiku, vyzvala vládu ke schválení návrhu normy do konce ledna. Varovala, že jinak se zákon nemusí stihnout do voleb schválit. Kritizovala koaliční politiky, že se nedokážou shodnout a přicházejí s novými výhradami.

Přečteno: 604x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Michaela Marksová-Tominová, sociální bydlení, Zákon o sociálním bydlení, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo