Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Karlova univerzita po dvou letech opět otevírá studijní obor romistika. Zájemci se můžou hlásit i v srpnu

26. července 2018
Čtení na 2 minuty

Po dvou letech se opět otevírá bakalářský studijní obor romistika, a to jak v jednooborové tak dvouoborové formě. Termín uzávěrky dodatečného přijímacího řízení je 19. 8. 2018. Samotné přijímací řízení proběhne v termínu 3. – 19. 9. 2018.

Podrobné informace a odkaz na přihlášku naleznou zájemci zde: https://www.ff.cuni.cz/uchazec/
Cvičný test a doporučenou literaturu je možné nalézt zde: https://kses.ff.cuni.cz/…/uch…/bakalarske-studium/romistika/

Romistika na FFUK představuje unikátní multidisciplinární studium zaměřující se na romskou tematiku propojující poznatky a metody z oborů lingvistiky, antropologie, historie, politologie, sociální práce, literatury i umění. Program se soustřeďuje jak na Romy na území bývalého Československa, tak i jinde ve světě. Důraz je kladen na získání aktivní znalosti romštiny a vlastních zkušeností skrze osobní poznání a komunikaci s Romy. Studenti mají možnost zapojit se do výzkumných projektů a dalších akademických i společensko-kulturních aktivit pracoviště. Obor tradičně studují Romové i Neromové, rodilí mluvčí romštiny spolu se začátečníky, a dohromady tvoří každý ročník inspirativní prostředí pro rozvíjení vlastních akademických i společenských aktivit.

Obor unikátní v celoevropském měřítku

V Evropě žije minimálně deset milionů Romů, přesto zde existuje pouze jediný vysokoškolský obor zaměřený na jazyk, dějiny, umění a kulturu Romů – romistika na Katedře středoevropských studií Filozofické fakulty Karlovy univerzity v Praze.

„Některé vysoké školy u nás i ve světě nabízejí základní jazykový kurz nebo úvod do romských reálií, případně hojně čerpají z romistických výzkumů v rámci výuky svých předmětů. Na romistice v Praze se ale studenti naučí romštinu dokonale. Mají také čas a prostor pochopit romskou historii i kulturu v širokých souvislostech pod vedením pedagogů, kteří se tématům dlouhodobě věnují,“ vysvětluje unikátnost oboru jeho vedoucí Helena Sadílková, která na romistice učí vedle jazyka především historické kurzy.

„Romistika je malý obor. Studenti z různých ročníků se navzájem znají, jsou v živém kontaktu s pedagogy, a to nejenom během hodin. Učitelé vedle výuky pracují na výzkumech různého druhu a studenti mají možnost se těchto výzkumů pod jejich vedením účastnit. Takto jsem se během studia dostal mezi Romy v České republice, na Slovensku v Anglii nebo v Polsku,“ říká o studiu romistiky její absolvent Jan Ort, který je nyní na stáži na katedře antropologie v anglickém Durhamu.

Na romistice nestudují pouze Neromové. „Zájem o obor projevují i Romové samotní. Jejich osobní zkušenosti jsou vždy obohacením pro výuku a kontakt s nimi je důležitý pro neromské studenty. Věříme, že náš obor je přínosný i pro ně samotné,“ říká Michael Beníšek, který spolu s romistikou vystudoval také indologii a zabývá se srovnáváním romštiny s indickými jazyky. Studenti si mohou podobně jako on romistiku nakombinovat s libovolným jiným oborem, který pražská filozofická fakulta nabízí.

„Pro romistiku nejsou Romové primárně sociálním problémem, snaží se je vnímat mnohem šířeji. A ačkoli jsem sama Romka, již v prvním ročníku jsem se dozvěděla mnoho nového,“ popisuje přínos oboru Iveta Kokyová, sociální pracovnice a spisovatelka, která v současnosti romistiku studuje při zaměstnání. 

Více informací:
Romistika na FFUK v Praze
https://www.facebook.com/romistikaFFUK/
www.romistika.eu

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon