Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Kateřina Čopjaková: Romové dostávají zadarmo pračky. Nebo ne?

05. srpna 2016
Čtení na 3 minuty

Romové v Terezíně dostávají zadarmo pračky, stačí, aby si došli „na sociálku“. Neobtěžují se ani s jejich rozbalením a rovnou je vezou do zastavárny. Co na tom, že za ně dostanou jen pětinu jejich ceny – oni to neplatili, platili jste je vy, daňoví poplatníci. Tento hoax vypustil na tuzemský Facebook kandidát do Senátu Jiří Maria Sieber z politického hnutí Řád národa. Poplašné zprávy jsou temnou součástí politického marketingu. Přesto překvapuje, že tuto sdílel i bývalý ministr práce a sociálních věcí za ČSSD Zdeněk Škromach, který problematiku zná.

Sieber nabízí příběh svého kamaráda Martina Musila (také člena Řádu národa), „který má bazar v Terezíně a často mu tam cikáni nosí nové pračky nebo nový nábytek, který si koupili za peníze od sociálky“. Tentokrát přichází Romka, které před třemi dny „sociálka“ zaplatila pračku za 5 000 korun, aby ji ona spokojeně prodala zastavárníkovi Musilovi za tisícovku. Když se jí překvapený zastavárník ptá, jestli z toho, že pračku obratem prodala, nebude mít s úřadem problémy, jen se směje a suverénně tvrdí, že ne. Své tvrzení doplňuje Sieber obrázkem pračky Gorenje na rudlu. Obrázek pochází se stránek charity z článku „Nová pračka pro Klokánek Brno“. Předpokládáme, že pračka na fotografii k zastavárníkovi nedorazila.

Opakované žádosti nebyly vyplaceny

Podle platné legislativy muže potřebný člověk dostat mimo jiné dávku mimořádné okamžité pomoci a z ní si také zakoupit „okamžité nezbytné potřeby“, tedy i pračku či postel, ale neznamená to (jak název napovídá), že by si pro tuto dávku mohl chodit opakovaně.

„Letos bylo k 1. 8. 2016 vyplaceno celkem 19 kusů materiální okamžité pomoci, v roce 2015 bylo za stejné období vyplaceno 41 kusů. Opakované žádosti na ty samé předměty jsme nevyplatili,“ reaguje na hoax Jaroslav Legner, vedoucí oddělení Hmotné nouze v Litoměřicích, pod který Terezín spadá.

Kontrolují se všichni příjemci dávek

Romka ze Siebrova příběhu je klidná také proto, že „sociálka“ prý Romy nikdy nekontroluje, takže na to, že pračku koupenou z dávek prodala, nikdo podle ní nepřijde. Opak je pravdou.

„Máme povinnost sledovat u žadatelů žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc, právě z důvodu opakovaných žádostí. Obzvlášť, když se přistěhují z jiného regionu, a tuto povinnost vykonáváme pravidleně“ dodává vedoucí Legner.

Za poslední roky řešila litoměřická pobočka Úřadu práce následující případy.

„Máme zde pouze jeden případ z roku 2014, kdy se žadatelce přispělo na palandy, a to samé požadovala v roce 2015 s odůvodněním, že v místnosti byla plíseň, takže se musela přestěhovat do jiného bytu a tam chtěla opět nové palandy, protože předešlé byly touto plísní zničeny. Ničím to nedoložila. Navíc z dřívějška víme, že přes internet prodávala dětské oblečení, takže je předpoklad, že je také prodala. A pak plíseň na dřevě se dá odstranit a není důvod kvůli ní palandy vyhazovat,“ uvádí dále Legner s tím, že žádost na úřadu neuznali.

Při jiné kontrole zaznamenalo Legnerovo oddělení, že příjemce mimořádné okamžité pomoci prodal novou lednici a koupil si starší a finanční rozdíl použil pro své potřeby.

Zdeněk Škromach to ví

Po dvou dnech má Siebrův post více než 10 000 sdílení. Mezi prvními sdíleči byl i bývalý ministr práce za ČSSD Zdeněk Škromach. Na svém facebookovém profilu 2. srpna uvedl, ať mu lidé píší, jestli je Siebrův příběh pravdivý. Překvapivá výzva od politika, který zákon o hmotné nouzi v roce 2006 předkládal a moc dobře ví, jak funguje (nebo by to aspoň měl vědět). Než jsme mu stihli odpovědět, příspěvek ze své zdi smazal.

Hoax pokračuje scénou v lékárně, kdy Romka dostává zadarmo pět balení sunaru, také na „papír od sociálky“. Ověření, jak to mají Romové v lékárnách, si můžete přečíst u našich kolegů. Překvapivě stejně.

Článek byl zveřejněn na serveru Faktus.info.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon