romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kauza Petra z Břeclavi, který si vymyslel napadení Romy, byla odložena

Břeclav, 19.12.2012 19:32, (ROMEA)
Břeclavský lhář Petr Zhyvachivsky.
Břeclavský lhář Petr Zhyvachivsky.

Kauza dnes šestnáctiletého Petra z Břeclavi, který si loni vymyslel, že jej brutálně zbila trojice Romů, byla podmíněně odložena. Musí ale odpracovat 20 hodin veřejných prací. Vyplývá to z vyjádření státního zástupce Tomáše Foldyny pro ČTK, který se kauzou s kolegy zabýval.

"O podmíněném zastavení bylo rozhodnuto vzhledem k nízkému věku pachatele. Je na něm, jak toho využije," uvedl žalobce. Pokud by chlapec po dobu jednoho roku spáchal nějaký delikt proti zákonu, hrozilo by mu za odloženou kauzu opět stíhání.

Petr se zranil loni v dubnu při nevydařeném gymnastickém cviku, kdy se předváděl před kamarády. Spadl z výšky na zábradlí tak nešťastně, že mu lékaři museli v nemocnici odebrat ledvinu, měl také poškozená játra a slezinu. Když jej matka vezla do nemocnice, řekl jí, že jej zbili tři Romové, protože jim nedal cigaretu. Vyšetřování ale prokázalo, že si vše vymyslel.

Chlapec se patrně bál říct matce pravdu. Média rozpoutala protiromskou hysterii a když se probudil z narkózy, byly již všude neověřené informace o údajném brutálním napadení. Zveřejnila je jeho matka. Nepravdivé informace o útočnících vyvolaly silné protiromské nálady. V Břeclavi pak demonstrovalo asi 2000 lidí.

Chlapec prý neměl sílu přiznat, že si útok vymyslel. Usvědčila jej až policie. Následně se Petrova matka omluvila za sebe i syna všem Romům i obyvatelům Břeclavi.

Policie nejprve dospěla k závěru, že chlapce nelze stíhat, státní zastupitelství mělo ale na věc jiný právní názor s tím, že křivě svědčil, přestože byl poučen, že tak činit nesmí.

Přečteno: 1941x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Břeclav, Demonstrace, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo