romea - logo
23. srpna 2019 (pátek)
svátek má Sandra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kauza uzavřených ubytoven v Ústí končí. Lidé opustili tělocvičnu, magistrát útočí na neziskovky a chudé

24.7.2018 16:46
Poslední lidé opouštějí končící ústeckou ubytovnu Modrá (30. 6. 2018, FOTO: Miroslav Brož)
Poslední lidé opouštějí končící ústeckou ubytovnu Modrá (30. 6. 2018, FOTO: Miroslav Brož)

Poslední obyvatelé ze zrušené ubytovny Modrá na Střekově se z tělocvičny předlické školy odstěhovali do nájemních bytů. V provizorním prostoru bydlelo od začátku července 25 lidí po té, co nájemníkům ubytovny nebyly prodlouženy nájemní smlouvy. Stejný osud potkal i ubytovnu v Klíšské ulici. Celkem tak nové domovy muselo hledat 230 lidí.

„Nenaplnily se černé scénáře, kdy různí moudří rádcové prorokovali, že 230 lidí zůstane na ulici. Od začátku jsme tvrdili, že se nic takového nestane, přesto jsme čelili pomluvám typu, že město nic nedělá, a když dělá, tak je to špatně. Společným nasazením sociálních pracovníků z magistrátu, městských obvodů a některých neziskových organizací se situaci podařilo zvládnout,“ uvedla v prohlášení města Ústí nad Labem primátorka Věra Nechybová (UFO).

Magistrát města se přitom ze začátku k situaci nestavěl příliš aktivně – nabízel pomoc pouze se sociálním poradenstvím. Se samotným zprostředkováním nového bydlení začal pomáhat především místostarosta centrálního městského obvodu Karel Karika (PRO! ÚSTÍ).

„Při zpětném hodnocení je nutné pečlivě rozlišovat mezi prací městských obvodů a magistrátu. Například místostarosta centrálního obvodu Karel Karika a jeho úředníci aktivně lidem hledali náhradní bydlení a jinak pomáhali, oproti tomu magistrát lidem distribuoval seznamy ubytoven v jiných městech republiky a seznamy ústeckých ulic, kde byly vyhlášeny bezdoplatkové zóny,“ uvedl pro server Romea.cz Miroslav Brož z organizace Konexe.

Karika: S odmítáním bytů jsem se nesetkal

Podle města lidé, kteří v tělocvičně zůstávali, už zajištěné nové bydlení měli, avšak z různých důvodů s přestěhováním vyčkávali, například kvůli vyřízení zapojení elektřiny.

„Většina lidí z ubytoven však sama moc aktivit neprojevovala. Přitom jde o lidi, kteří si dokáží vyřídit i velmi komplikované sociální dávky, ale jak se zdá, neumí si najít nový byt a zařídit další s tím spojené záležitosti. Mnozí čekali na to, co jim sociální pracovníci zajistí. Pod vlivem tzv. lidskoprávních aktivistů někteří i odmítali nabízené byty, protože jim nevyhovovaly, nebo se jim nezdála lokalita a tvrdili, že jim město přece musí přidělit „důstojné“ bydlení, protože na to mají právo,“ píše se v prohlášení.

S tím ale nesouhlasí Karel Karika.

„Já jsem se za dobu této krize nesetkal s odmítáním bytů, pokud nepočítám holobyty obchodníků s chudobou. Z mého pohledu nejvíc sociální práce odvedli sociální pracovnice městského obvodu Město ve spolupráci s úřadem práce hmotné nouze,“ uvedl, podle kterého bude nyní pro některé lidi ze zrušených ubytoven problém si bydlení udržet.

„Pokud se nebude s těmito lidmi pracovat, například v oblastech finanční gramotnosti, oddlužení, hlídání energií apod., mohou bydlení během několika dalších měsíců opět ztratit,“ dodal Karika. Zdůraznil přitom, že situaci by řešilo sociální bydlení.

„V prostupném bydlení by tyto zkušenosti získávali a mohli postoupit dál. Náš sociální systém vytváří "závislé" lidi na dávkách, ale to už je na jiný článek," řekl.

Podobně jako Karika vidí situaci Miroslav Brož z organizace Konexe. „Chtěl bych poděkovat především lidem z ubytoven, kteří našli odvahu postavit se za svá práva v začátku kauzy a odmítli odejít z uzavíraných ubytoven, do ubytoven v jiných městech, jak byli tlačeni magistrátem. Tím, že odmítli toto špatné "řešení", bylo třeba najít řešení skutečné,“ řekl pro server Romea.cz.

Madar: Nepřizpůsobivých neubývá

Náměstek primátory a spolustraník z UFO Jiří Madar nešetřil kritikou na adresu neziskových organizací, konkrétně organizace Konexe a Člověk v tísni.

„Od společnosti Konexe jsme na takové výkřiky zvyklí, ale zaznívaly i od společnosti Člověk v tísni. Tato organizace od města dostává přibližně milion korun ročně na projekty spojené zejména s terénní sociální prací. Bylo logické, že jsme se na ni obrátili. Očekávali jsme více, než jen prázdná prohlášení a spekulace o tom, jak by se to mělo správně dělat,“ uvedl Madar.

Celý případ je podle něj velkým poučením a měl by vést k zamyšlení, jak dále směřovat podporu neziskovým organizacím v této oblasti.

„Rozhodující by měly být výsledky. Zatím je to tak, že ani po letech působení neziskovek čerpajících dotace z města, nepřizpůsobivých obyvatel a příjemců sociálních dávek neubývá. Informace o tom, kolika z nich pomohly neziskovky najít oficiální zaměstnání, nebo změnit způsob života, chybí. Bydlení v ubytovně pro řadu z nich i přes dohled neziskovek přestalo být provizoriem, ale normou a problémy jen narůstají. Na to bude potřeba se zaměřit při vyhodnocení dotací a rozhodování o jejich dalším přidělování,“ přiblížil náměstek.

Podle Jana Černého z organizace Člověk v tísni je vyjádření na stránkách magistrátu města výzvou k dalšímu zlepšování informačních aktivit jak o službách pro občany města, tak o případných problémech, kterým čelí.

„Pana náměstka v dalších dnech pozveme k nám a jsme připraveni ho s naším vhledem do situace podrobně seznámit," uvedl pro server Romea.cz Černý.

"Je zřejmé, že potřeby rodin, které doprovázíme, v souladu se zákonem o sociálních službách a zájmy politiků jsou někdy v rozporu. V tomto případě bylo cílem politiky omezit opatřením obecné povahy podnikání v oblasti ubytoven, které preventivně ukončily činnost. Spory při řešení situace o postupy nejsou v takové krizi nic neobvyklého, hlavní je, že nyní mají všechny rodiny nějaké bydlení,“ dodal Černý.

Volební kampaň?

Na kritiku ze strany magistrátu reagoval i Brož.

„Náměstek primátorky Madar ve stejnou dobu vypouštěl protiromské hoaxy o tom, jak v Ústí stoupá kriminalita (podle policejních statistik několik let v řadě klesá), že z 93 tisíc obyvatel města je už polovina Romů a podobně. Celá ta kauza mi hodně přišla, jako volební kampaň ústecké vládnoucí pseudostrany UFO, která chtěla ukázat voličům, jak s Romy zamete a bylo skvělé se podílet na rozbití jejich plánů,“ řekl.

Krizová situace kolem ústeckých ubytoven nastala na konci května, kdy provozovatelka ubytoven Lea Anderlová oznámila, že s podnikáním v závěru června skončí. Vlastník obou objektů, společnost CPI Byty, již dříve uvedl, že provoz ubytoven sám zajišťovat nebude.

Přečteno: 2270x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ústí nad labem, ubytovny, Předlice, Sociálně vyloučené lokality, sociální bydlení, Politika, sociální práce, Konexe, o. s., Člověk v tísniHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo