romea - logo
8. prosince 2019 (neděle)
svátek má Květoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kauza uzavřených ubytoven v Ústí končí. Lidé opustili tělocvičnu, magistrát útočí na neziskovky a chudé

24.7.2018 16:46
Poslední lidé opouštějí končící ústeckou ubytovnu Modrá (30. 6. 2018, FOTO: Miroslav Brož)
Poslední lidé opouštějí končící ústeckou ubytovnu Modrá (30. 6. 2018, FOTO: Miroslav Brož)

Poslední obyvatelé ze zrušené ubytovny Modrá na Střekově se z tělocvičny předlické školy odstěhovali do nájemních bytů. V provizorním prostoru bydlelo od začátku července 25 lidí po té, co nájemníkům ubytovny nebyly prodlouženy nájemní smlouvy. Stejný osud potkal i ubytovnu v Klíšské ulici. Celkem tak nové domovy muselo hledat 230 lidí.

„Nenaplnily se černé scénáře, kdy různí moudří rádcové prorokovali, že 230 lidí zůstane na ulici. Od začátku jsme tvrdili, že se nic takového nestane, přesto jsme čelili pomluvám typu, že město nic nedělá, a když dělá, tak je to špatně. Společným nasazením sociálních pracovníků z magistrátu, městských obvodů a některých neziskových organizací se situaci podařilo zvládnout,“ uvedla v prohlášení města Ústí nad Labem primátorka Věra Nechybová (UFO).

Magistrát města se přitom ze začátku k situaci nestavěl příliš aktivně – nabízel pomoc pouze se sociálním poradenstvím. Se samotným zprostředkováním nového bydlení začal pomáhat především místostarosta centrálního městského obvodu Karel Karika (PRO! ÚSTÍ).

„Při zpětném hodnocení je nutné pečlivě rozlišovat mezi prací městských obvodů a magistrátu. Například místostarosta centrálního obvodu Karel Karika a jeho úředníci aktivně lidem hledali náhradní bydlení a jinak pomáhali, oproti tomu magistrát lidem distribuoval seznamy ubytoven v jiných městech republiky a seznamy ústeckých ulic, kde byly vyhlášeny bezdoplatkové zóny,“ uvedl pro server Romea.cz Miroslav Brož z organizace Konexe.

Karika: S odmítáním bytů jsem se nesetkal

Podle města lidé, kteří v tělocvičně zůstávali, už zajištěné nové bydlení měli, avšak z různých důvodů s přestěhováním vyčkávali, například kvůli vyřízení zapojení elektřiny.

„Většina lidí z ubytoven však sama moc aktivit neprojevovala. Přitom jde o lidi, kteří si dokáží vyřídit i velmi komplikované sociální dávky, ale jak se zdá, neumí si najít nový byt a zařídit další s tím spojené záležitosti. Mnozí čekali na to, co jim sociální pracovníci zajistí. Pod vlivem tzv. lidskoprávních aktivistů někteří i odmítali nabízené byty, protože jim nevyhovovaly, nebo se jim nezdála lokalita a tvrdili, že jim město přece musí přidělit „důstojné“ bydlení, protože na to mají právo,“ píše se v prohlášení.

S tím ale nesouhlasí Karel Karika.

„Já jsem se za dobu této krize nesetkal s odmítáním bytů, pokud nepočítám holobyty obchodníků s chudobou. Z mého pohledu nejvíc sociální práce odvedli sociální pracovnice městského obvodu Město ve spolupráci s úřadem práce hmotné nouze,“ uvedl, podle kterého bude nyní pro některé lidi ze zrušených ubytoven problém si bydlení udržet.

„Pokud se nebude s těmito lidmi pracovat, například v oblastech finanční gramotnosti, oddlužení, hlídání energií apod., mohou bydlení během několika dalších měsíců opět ztratit,“ dodal Karika. Zdůraznil přitom, že situaci by řešilo sociální bydlení.

„V prostupném bydlení by tyto zkušenosti získávali a mohli postoupit dál. Náš sociální systém vytváří "závislé" lidi na dávkách, ale to už je na jiný článek," řekl.

Podobně jako Karika vidí situaci Miroslav Brož z organizace Konexe. „Chtěl bych poděkovat především lidem z ubytoven, kteří našli odvahu postavit se za svá práva v začátku kauzy a odmítli odejít z uzavíraných ubytoven, do ubytoven v jiných městech, jak byli tlačeni magistrátem. Tím, že odmítli toto špatné "řešení", bylo třeba najít řešení skutečné,“ řekl pro server Romea.cz.

Madar: Nepřizpůsobivých neubývá

Náměstek primátory a spolustraník z UFO Jiří Madar nešetřil kritikou na adresu neziskových organizací, konkrétně organizace Konexe a Člověk v tísni.

„Od společnosti Konexe jsme na takové výkřiky zvyklí, ale zaznívaly i od společnosti Člověk v tísni. Tato organizace od města dostává přibližně milion korun ročně na projekty spojené zejména s terénní sociální prací. Bylo logické, že jsme se na ni obrátili. Očekávali jsme více, než jen prázdná prohlášení a spekulace o tom, jak by se to mělo správně dělat,“ uvedl Madar.

Celý případ je podle něj velkým poučením a měl by vést k zamyšlení, jak dále směřovat podporu neziskovým organizacím v této oblasti.

„Rozhodující by měly být výsledky. Zatím je to tak, že ani po letech působení neziskovek čerpajících dotace z města, nepřizpůsobivých obyvatel a příjemců sociálních dávek neubývá. Informace o tom, kolika z nich pomohly neziskovky najít oficiální zaměstnání, nebo změnit způsob života, chybí. Bydlení v ubytovně pro řadu z nich i přes dohled neziskovek přestalo být provizoriem, ale normou a problémy jen narůstají. Na to bude potřeba se zaměřit při vyhodnocení dotací a rozhodování o jejich dalším přidělování,“ přiblížil náměstek.

Podle Jana Černého z organizace Člověk v tísni je vyjádření na stránkách magistrátu města výzvou k dalšímu zlepšování informačních aktivit jak o službách pro občany města, tak o případných problémech, kterým čelí.

„Pana náměstka v dalších dnech pozveme k nám a jsme připraveni ho s naším vhledem do situace podrobně seznámit," uvedl pro server Romea.cz Černý.

"Je zřejmé, že potřeby rodin, které doprovázíme, v souladu se zákonem o sociálních službách a zájmy politiků jsou někdy v rozporu. V tomto případě bylo cílem politiky omezit opatřením obecné povahy podnikání v oblasti ubytoven, které preventivně ukončily činnost. Spory při řešení situace o postupy nejsou v takové krizi nic neobvyklého, hlavní je, že nyní mají všechny rodiny nějaké bydlení,“ dodal Černý.

Volební kampaň?

Na kritiku ze strany magistrátu reagoval i Brož.

„Náměstek primátorky Madar ve stejnou dobu vypouštěl protiromské hoaxy o tom, jak v Ústí stoupá kriminalita (podle policejních statistik několik let v řadě klesá), že z 93 tisíc obyvatel města je už polovina Romů a podobně. Celá ta kauza mi hodně přišla, jako volební kampaň ústecké vládnoucí pseudostrany UFO, která chtěla ukázat voličům, jak s Romy zamete a bylo skvělé se podílet na rozbití jejich plánů,“ řekl.

Krizová situace kolem ústeckých ubytoven nastala na konci května, kdy provozovatelka ubytoven Lea Anderlová oznámila, že s podnikáním v závěru června skončí. Vlastník obou objektů, společnost CPI Byty, již dříve uvedl, že provoz ubytoven sám zajišťovat nebude.

Přečteno: 2317x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ústí nad labem, ubytovny, Předlice, Sociálně vyloučené lokality, sociální bydlení, Politika, sociální práce, Konexe, o. s., Člověk v tísniHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo