romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kdo je hvězda anticovidářů Lubomír Volný? Romy chce stěhovat do kontejnerů, obchoduje s chudobou, útočí na Romskou demokratickou stranu i na kulturu a historii Romů

9.3.2021 16:44
Lubomír Volný (FOTO: Facebook Lubomíra Volného)
Lubomír Volný (FOTO: Facebook Lubomíra Volného)

Rvačka ve Sněmovně, odmítání protiepidemických opatření, demonstrativní nenošení roušky, pořádání demonstrací v době přísného lockdownu. To je současná agenda poslance Lubomíra Volného, jehož příspěvky s pochvalnými komentáři sdílí na sociálních síti Facebook i Romové a Romky. Volnému se totiž podařilo k sobě přilákat pozornost a díky ní a dalšímu svému vystupování v parlamentu i na demonstracích se na sociálních sítích probojoval mezi nejsledovanější politiky v zemi. Kdo je tedy Lubomír Volný? Jaká je jeho minulost? Jaké má názory na Romy?

Od xenofobní SPD až k "vlastencům" z hnutí Jednotní

Lubomír Volný je poslancem od voleb v říjnu 2017. Zvolen byl jako jednička kandidátky hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura v Moravskoslezském kraji.

Okamurova strana, stejně jako Volný, dlouhodobě vystupuje proti Romům. Členové SPD zpochybňovali například utrpení Romů v koncentračním táboře v Letech u Písku. Kromě Romů je terčem jejich nenávisti Evropská unie, uprchlíci nebo i Václav Havel

V březnu 2019 spolu s moravskoslezskými poslanci Marianem Bojkem a Ivanou Nevludovou SPD opustil. Odchod odůvodnili nesouhlasem s postupem nového vedení organizace hnutí v Moravskoslezském kraji, která podle Volného přijala do SPD usvědčeného rasistu a neonacistu. Vedení SPD vyzvalo Volného, aby se po odchodu z hnutí vzdal i mandátu ve Sněmovně. Volný v reakci řekl, že se svého mandátu nevzdá.

Po odchodu z SPD vstoupil do hnutí Jednotní - alternativa pro patrioty, které podle něj vytvořila bývalá členská základna regionálního klubu SPD Moravskoslezského kraje. Letos v únoru oznámil, že chce s kolegou Bojkem sjednotit národovecké a vlastenecké síly pro říjnové volby do Sněmovny v seskupení Volný blok Česká suverenita.

Volný útočil na migranty a Romy, na kterých ale zároveň vydělával

Volný byl v minulosti několikrát kritizován za své výroky, například o migraci. Počátkem února 2019 při sněmovní debatě o návrhu na zrušení soudního přezkumu správních rozhodnutí o vyhoštění cizinců z Česka Volný mluvil o hrozbách spojených s migrací do EU a prohlásil také, že za případem seniora nepravomocně odsouzeného za terorismus jsou takzvaní vítači. Jeho vystoupení někteří poslanci provázeli boucháním do lavic.

Terčem nenávisti Lubomíra Volného jsou dlouhodobě i Romové, ale tomu nebránilo v tom, aby na nich vydělával. Za vysoké nájemné pronajímal byty ve dvou zchátralých domech v romském ghettu v ostravské čtvrti Přívoz a od nájemců inkasoval peníze ze státních příspěvků na bydlení. SPD, ve které v té době Volný byl, přitom příjemce dávek označoval za parazity.

Když ho za to kritizoval pirátský poslanec Mikuláš Peksa, začal Romům vyhrožovat, že je vyhodí na ulici.

Romové do kontejnerů, útoky proti Romské demokratické straně, proti Rusenkovi a Tancošovi

I na facebookovém profilu Lubomíra Volného můžeme vývoj terčů nenávisti lehce identifikovat. Cizinci, migranti, uprchlíci, Evropská unie, Black Lives Matter a samozřejmě Romové.

Na začátku listopadu 2018 přidal například příspěvek s videem z košického sídliště Luník IX. V příspěvku odmítl jakoukoliv pomoc Romům a navrhl tzv. vsetínskou cestu, tedy stěhovat Romy do kontejnerů.

V listopadu 2018 Lubomír Volný stačil ještě zaútočit na Romskou demokratickou stranu, když sdílel projevy Miroslava Tancoše a Miroslava Rusenka z demonstrace před Pražským hradem proti protiromským výrokům prezidenta Miloše Zemana. Tancoše s Rusenkem posměšně označil za hvězdy liberální demokracie. Společně s útokem na RDS nechyběl ni útok na organizaci ROMEA, které ale zároveň bez svolení ukradl video právě z demonstrace před hradem.

A příznivci Volného měli jasno. "Tady vidíte přesně důvod jak se cikánské menšině vyhovuje být vydržovanou nepřizpůsobivou menšinou a pořád dokola ač žijí z našich dávek, tak tu dělají až na výjímky jen bordel," napsal jeden z příznivců poslance a další příspěvky byly v podobném duchu.

V dubnu 2019 sdílel zavádějící reportáž televize Prima o návratu českých Romů z Anglie. "Připravte si peněženky, milí daňoví poplatníci. Bude se přispívat na “reintegraci"," napsal Volný, protože se prý v Anglii ruší sociální dávky a Romové míří zpět do ČR.

V červenci 2020 pak posměšně sdílel doporučení Rady Evropy, aby členské země zahrnuly do školních osnov dějiny a kulturu Romů. Přidal video ze slovenských osad s tím, že toto je romská kultura, o které by se mělo učit.

Volný na sebe upozornil také například tím, že v den sedmého výročí úmrtí exprezidenta Václava Havla si na svůj facebookový profil napsal: "Před sedmi lety zemřel jeden z největších vlastizrádců této země. Václav Havel."

Volný se narodil 3. července 1973 v Ostravě. Vystudoval Pedagogickou fakultu na Ostravské univerzitě, obor tělesná výchova a technická výchova. Poté pracoval jako učitel na základních školách, řadu let pobýval v zahraničí a také podnikal.

 

Přečteno: 3614x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Extremismus, Xenofobie, dezinformace, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo