romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Khamoro 2017: Romští ochotníci ze Slovenska si udělali legraci z kultu mládí

2.6.2017 20:20
Divadelní soubor romských ochotníků z Banské Bystrice předvedl představení Kamav aver muršes / Chci jiného muže. FOTO: Aleš Vlachovský.
Divadelní soubor romských ochotníků z Banské Bystrice předvedl představení Kamav aver muršes / Chci jiného muže. FOTO: Aleš Vlachovský.

Divadelní představení s názvem Kamav aver muršes / Chci jiného muže se konalo včera v Rock Café v rámci světového romského festivalu Khamoro 2017, který podevatenácté pořádá organizace Slovo 21.

Představení odehrálo banskobystrické Romské ochotnické divadlo, které vzniklo v roce 2014 z iniciativy sdružení Romského literárního klubu ROLIK. Režisér Marian Balog si k divadelnímu zpracování zvolil stejnojmennou prózu autorky a zároveň členky ochotnického spolku Evy Gašparové Pleškové, která se zhostila i hlavní role nespokojené manželky Boženky.

Zápletka hry, jejíž děj se odehrává v rodině staršího romského páru, totiž stojí na úsudku ženy, že její manžel nutně potřebuje omladit, a to nejlépe za pomoci plastického chirurga. Ovšem takovéto omlazení nepřináší jen pozitiva, ale i nečekané zvraty.

Herci nás atmosférou, kterou dokázali vytvořit, uvedli do autentického života romské rodiny, v níž vládnou humor a někdy i žena. A jak to v romských rodinách bývá, nemohly chybět ani živý zpěv a hudba, které spontánně (i s pomocí přítomných diváků) oživily děj této veselohry.

Dojemný a poutavý hlas saxofonu a hlavního mužského představitele představení pak nenechaly nikoho na pochybách o jeho neštěstí. Naštěstí pro něj přeci jen jeho žena nakonec dospěla k prozření a diváci k poznání, že láska kvete v každém věku, a to i navzdory vráskám.

Martin Oláh
Přečteno: 2036x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

romská kultura, Khamoro, divadloHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo