romea - logo
13. října 2019 (neděle)
svátek má Renáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Khamoro 2017: Romští ochotníci ze Slovenska si udělali legraci z kultu mládí

2.6.2017 20:20
Divadelní soubor romských ochotníků z Banské Bystrice předvedl představení Kamav aver muršes / Chci jiného muže. FOTO: Aleš Vlachovský.
Divadelní soubor romských ochotníků z Banské Bystrice předvedl představení Kamav aver muršes / Chci jiného muže. FOTO: Aleš Vlachovský.

Divadelní představení s názvem Kamav aver muršes / Chci jiného muže se konalo včera v Rock Café v rámci světového romského festivalu Khamoro 2017, který podevatenácté pořádá organizace Slovo 21.

Představení odehrálo banskobystrické Romské ochotnické divadlo, které vzniklo v roce 2014 z iniciativy sdružení Romského literárního klubu ROLIK. Režisér Marian Balog si k divadelnímu zpracování zvolil stejnojmennou prózu autorky a zároveň členky ochotnického spolku Evy Gašparové Pleškové, která se zhostila i hlavní role nespokojené manželky Boženky.

Zápletka hry, jejíž děj se odehrává v rodině staršího romského páru, totiž stojí na úsudku ženy, že její manžel nutně potřebuje omladit, a to nejlépe za pomoci plastického chirurga. Ovšem takovéto omlazení nepřináší jen pozitiva, ale i nečekané zvraty.

Herci nás atmosférou, kterou dokázali vytvořit, uvedli do autentického života romské rodiny, v níž vládnou humor a někdy i žena. A jak to v romských rodinách bývá, nemohly chybět ani živý zpěv a hudba, které spontánně (i s pomocí přítomných diváků) oživily děj této veselohry.

Dojemný a poutavý hlas saxofonu a hlavního mužského představitele představení pak nenechaly nikoho na pochybách o jeho neštěstí. Naštěstí pro něj přeci jen jeho žena nakonec dospěla k prozření a diváci k poznání, že láska kvete v každém věku, a to i navzdory vráskám.

Martin Oláh
Přečteno: 1978x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

romská kultura, Khamoro, divadloHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo