romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Khamoro 2017: Romští ochotníci ze Slovenska si udělali legraci z kultu mládí

2.6.2017 20:20
Divadelní soubor romských ochotníků z Banské Bystrice předvedl představení Kamav aver muršes / Chci jiného muže. FOTO: Aleš Vlachovský.
Divadelní soubor romských ochotníků z Banské Bystrice předvedl představení Kamav aver muršes / Chci jiného muže. FOTO: Aleš Vlachovský.

Divadelní představení s názvem Kamav aver muršes / Chci jiného muže se konalo včera v Rock Café v rámci světového romského festivalu Khamoro 2017, který podevatenácté pořádá organizace Slovo 21.

Představení odehrálo banskobystrické Romské ochotnické divadlo, které vzniklo v roce 2014 z iniciativy sdružení Romského literárního klubu ROLIK. Režisér Marian Balog si k divadelnímu zpracování zvolil stejnojmennou prózu autorky a zároveň členky ochotnického spolku Evy Gašparové Pleškové, která se zhostila i hlavní role nespokojené manželky Boženky.

Zápletka hry, jejíž děj se odehrává v rodině staršího romského páru, totiž stojí na úsudku ženy, že její manžel nutně potřebuje omladit, a to nejlépe za pomoci plastického chirurga. Ovšem takovéto omlazení nepřináší jen pozitiva, ale i nečekané zvraty.

Herci nás atmosférou, kterou dokázali vytvořit, uvedli do autentického života romské rodiny, v níž vládnou humor a někdy i žena. A jak to v romských rodinách bývá, nemohly chybět ani živý zpěv a hudba, které spontánně (i s pomocí přítomných diváků) oživily děj této veselohry.

Dojemný a poutavý hlas saxofonu a hlavního mužského představitele představení pak nenechaly nikoho na pochybách o jeho neštěstí. Naštěstí pro něj přeci jen jeho žena nakonec dospěla k prozření a diváci k poznání, že láska kvete v každém věku, a to i navzdory vráskám.

Martin Oláh
Přečteno: 1993x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

romská kultura, Khamoro, divadloHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo