romea - logo
29. ledna 2020 (středa)
svátek má Zdislava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Khamoro 2017: Romští ochotníci ze Slovenska si udělali legraci z kultu mládí

2.6.2017 20:20
Divadelní soubor romských ochotníků z Banské Bystrice předvedl představení Kamav aver muršes / Chci jiného muže. FOTO: Aleš Vlachovský.
Divadelní soubor romských ochotníků z Banské Bystrice předvedl představení Kamav aver muršes / Chci jiného muže. FOTO: Aleš Vlachovský.

Divadelní představení s názvem Kamav aver muršes / Chci jiného muže se konalo včera v Rock Café v rámci světového romského festivalu Khamoro 2017, který podevatenácté pořádá organizace Slovo 21.

Představení odehrálo banskobystrické Romské ochotnické divadlo, které vzniklo v roce 2014 z iniciativy sdružení Romského literárního klubu ROLIK. Režisér Marian Balog si k divadelnímu zpracování zvolil stejnojmennou prózu autorky a zároveň členky ochotnického spolku Evy Gašparové Pleškové, která se zhostila i hlavní role nespokojené manželky Boženky.

Zápletka hry, jejíž děj se odehrává v rodině staršího romského páru, totiž stojí na úsudku ženy, že její manžel nutně potřebuje omladit, a to nejlépe za pomoci plastického chirurga. Ovšem takovéto omlazení nepřináší jen pozitiva, ale i nečekané zvraty.

Herci nás atmosférou, kterou dokázali vytvořit, uvedli do autentického života romské rodiny, v níž vládnou humor a někdy i žena. A jak to v romských rodinách bývá, nemohly chybět ani živý zpěv a hudba, které spontánně (i s pomocí přítomných diváků) oživily děj této veselohry.

Dojemný a poutavý hlas saxofonu a hlavního mužského představitele představení pak nenechaly nikoho na pochybách o jeho neštěstí. Naštěstí pro něj přeci jen jeho žena nakonec dospěla k prozření a diváci k poznání, že láska kvete v každém věku, a to i navzdory vráskám.

Martin Oláh
Přečteno: 1999x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

romská kultura, Khamoro, divadloHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo