romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Khamoro 2017: Romští ochotníci ze Slovenska si udělali legraci z kultu mládí

2.6.2017 20:20
Divadelní soubor romských ochotníků z Banské Bystrice předvedl představení Kamav aver muršes / Chci jiného muže. FOTO: Aleš Vlachovský.
Divadelní soubor romských ochotníků z Banské Bystrice předvedl představení Kamav aver muršes / Chci jiného muže. FOTO: Aleš Vlachovský.

Divadelní představení s názvem Kamav aver muršes / Chci jiného muže se konalo včera v Rock Café v rámci světového romského festivalu Khamoro 2017, který podevatenácté pořádá organizace Slovo 21.

Představení odehrálo banskobystrické Romské ochotnické divadlo, které vzniklo v roce 2014 z iniciativy sdružení Romského literárního klubu ROLIK. Režisér Marian Balog si k divadelnímu zpracování zvolil stejnojmennou prózu autorky a zároveň členky ochotnického spolku Evy Gašparové Pleškové, která se zhostila i hlavní role nespokojené manželky Boženky.

Zápletka hry, jejíž děj se odehrává v rodině staršího romského páru, totiž stojí na úsudku ženy, že její manžel nutně potřebuje omladit, a to nejlépe za pomoci plastického chirurga. Ovšem takovéto omlazení nepřináší jen pozitiva, ale i nečekané zvraty.

Herci nás atmosférou, kterou dokázali vytvořit, uvedli do autentického života romské rodiny, v níž vládnou humor a někdy i žena. A jak to v romských rodinách bývá, nemohly chybět ani živý zpěv a hudba, které spontánně (i s pomocí přítomných diváků) oživily děj této veselohry.

Dojemný a poutavý hlas saxofonu a hlavního mužského představitele představení pak nenechaly nikoho na pochybách o jeho neštěstí. Naštěstí pro něj přeci jen jeho žena nakonec dospěla k prozření a diváci k poznání, že láska kvete v každém věku, a to i navzdory vráskám.

Martin Oláh
Přečteno: 2090x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

romská kultura, Khamoro, divadloHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo