romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Khamoro 2017: Stovky Romů protančily centrem Prahy

2.6.2017 17:55
Romský průvod 2. 6. 2017 v rámci festivalu Khamoro v Celetné ulici v Praze (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Romský průvod 2. 6. 2017 v rámci festivalu Khamoro v Celetné ulici v Praze (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Pražskými ulicemi dnes prošel tradiční průvod účastníků festivalu Khamoro, který se každoročně koná v Praze. Letošním rokem se již po devatenácté zúčastnily romské tanečnice, tanečníci, ale i hudebníci z celého světa. Defilé se účastnili Romové v tradičních romských krojích, ale i obyčejní kolemjdoucí, které průvod s romskou tematikou zaujal.

„Průvodu se zúčastnilo 300 účinkujících z celého světa a 2000 přihlížejících diváků,‘‘ uvedla pro server Romea.cz mluvčí festivalu Soňa Kalejová. „Reakce lidí byli velice příznivé, jelikož mohou Romy vidět i v jiném světle, než se o nich mluví,‘‘ vysvětluje Kalejová.

Průvod začal na Václavském náměstí ve 12 hodin. Přes Příkopy průvod prošel k Ovocnému trhu, kde se připojil ozdobený romský vůz. Po Celetné se účastníci dostali na Staroměstské náměstí. Jednotlivé soubory tu pak předváděly hloučkům turistů i domácím kolemjdoucím své umění. V čele průvodu vlajkonoši nesli romskou vlajku.

,,Na festivalu Khamoro jsem byl poprvé a velmi mě překvapila přátelské chování mezi Romy a ostatními účastníky. Nejvíce se těším na zítřejší galakoncert. Další roky bych se festivalu rád zúčastnil znovu,‘‘ uvedl pro server Romea.cz student střední školy Roman Lakatoš, který se v Praze účastní setkání Baruvas.

Festivalový program z dílny organizace Slovo 21 bude dnes pokračovat od 17:00 v Jeruzalémské synagoze koncertem klasické hudby s romskými motivy. V 19:00 začne v Paláci Akropolis koncert tradiční romské muziky, na které vystoupí kapely z Makedonie, Rumunská a Ruska. Týdenní přehlídka vyvrcholí v sobotu od 20:00 galakoncertem v SaSaZU, kde zahraje cimbálovka či balkánská dechovka. Více o programu naleznete na stránkách www.khamoro.cz.

VIDEO

Kateřina Drapáková, Kristýna Gáborová, Michaela Balogová
Přečteno: 3179x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Khamoro, FestivalHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo