Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Khamoro 2017: Umění národy sbližuje, přesvědčili se návštěvníci Jeruzalémské synagogy

06. června 2017
Čtení na 2 minuty

V pražské Jeruzalémské synagoze se uskutečnila vernisáž výstavy fotografií Marka Wiedorna nazvaná Gypsy Soul / Romská duše a koncert klasické hudby inspirované romskými motivy. Obě akce se konaly 2. června 2017 v rámci 19. ročníku festivalu Khamoro, který pořádá organizace Slovo 21.

Návštěvníky obou kulturních akcí uvítal Jan Munk, předseda Židovské obce v Praze, pod jejíž záštitou se výstava a koncert uskutečnily.

Pro koncert klasické hudby, která je inspirována romskou kulturou, autor koncertního konceptu István Dénes vybíral z díla Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Strausse ml. Zazněly také Cikánské melodie Antonína Dvořáka či árie Habanera z opery Carmen Georgese Bizeta v podání romské sopranistky Bohumily Sommerové, která účinkuje v plzeňském Divadle J. K. Tyla. Na klavír ji doprovázel István Dénes, který v letech 1995‒2008 působil jako hudební ředitel divadla v Trevíru.

Svoji houslovou virtuozitou pak všechny přítomné uchvátil Michael Jelden, romský hudebník z Německa, který od svého debutu v roce 1985 účinkoval v souborech či jako sólista ve více než 25 zemích světa. Závěrem koncertu zazněla romská hymna Gelem, gelem.

Výstava fotografií Marka Wiedorna

Že v umění neexistují hranice mezi státy ani mezi národy, potvrdila vernisáž amerického fotografa pocházejícího z New Orleans Marka Wiedorna, který v současnosti působí v Praze jako lektor Anglo-americké univerzity.

Většina jeho snímků vystavovaných v Jeruzalémské synagoze byla pořízena během několika let na festivalu Khamoro.

„Když jsem se před pár lety přistěhoval do Prahy, seznámil jsem se s Romy, spřátelil jsem se s nimi, začal poznávat jejich hudbu, tanec, kulturu. Jejich život mě zaujal, energie, kterou vyzařují, je pro mě inspirativní,“ řekl pro server Romea.cz o počátcích svého zájmu o romskou tematiku.

Výstava již byla k vidění ve Stellart gallery, jejíhož majitele, který je členem Židovské obce v Praze napadlo umístit výstavu do synagogy právě při příležitosti konání festivalu Khamoro. „Romy i Židy spojuje zkušenost dlouhé historie perzekucí a pronásledování. Chtěl jsem také ukázat jiný pohled na Romy a pokusit se změnit všeobecný názor na ně, který je podle mého názoru negativní hlavně kvůli tomu, jak jsou zobrazováni médií,“ vysvětlil svůj záměr Mark Wiedorn.

„Romové zde stále čelí vyloučení, rasismu i otevřené nenávisti, proto jsem se rozhodl ukazovat pozitivní aspekty jejich kultury.“ Umělcům, kteří se také inspirují  romskou kulturou, Wiedorn radí: „Následujte svoje pocity a pracujte na sobě.“

V letních měsících je Jeruzalémská synagoga přístupna veřejnosti, výstavu Romská duše budou moci návštěvníci synogogy zhlédnout do konce srpna.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon