romea - logo
29. června 2022 (středa)
svátek má Petr a Pavel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Klára Laurenčíková: OSPOD by měl více řešit diskriminaci dětí ve školách

21.4.2016 17:27
Klára Šimáčková Laurenčíková
Klára Šimáčková Laurenčíková

Orgány sociálně-sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) by se měly více angažovat v případech diskriminace ve školách, myslí si Klára Laurenčíková, předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání a členka expertního týmu pro společné vzdělávání ministerstva školství. Na potřebu konzultovat s rodiči tuto záležitost při svých dřívějších aktivitách sociální pracovnice upozornila také současná veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Obě se o tom zmínily při dnešní debatě o důsledcích rozsudku v případu D.H. a ostatní versus Česká republika, který v roce 2007 poukázal na neoprávněné zařazování romských žáků do zvláštních škol. Pořádala ji Nadace Open Society Fund.

Aby se romští rodiče mohli podobné diskriminaci bránit, mohl by jim pomáhat OSPOD, jehož pracovnice bývají s rodinami v kontaktu. "Měla by být více vysvětlována jeho role v diskriminaci ve vzdělávání," řekla Laurenčíková.

Doplnila, že při jednáních s ministerstvem práce naráží na argument, že školské záležitosti do pravomocí OSPOD nepatří. "Já si myslím, že patří. Měl by se z jeho podnětu případně svolat interdisciplinární tým, aby se porušování práv dětí nedělo," řekla Laurenčíková.

Veřejná ochránkyně práv Šabatová vzpomínala, jak na začátku tisíciletí jako zástupkyně ombudsmana řešila případ romských dětí neprávem odebraných z rodiny. Zjistila při tom, že sice mají dobré známky, ale všechny navštěvují tehdejší zvláštní školu. Sociální pracovnice to vysvětlovaly tím, že rodina má tuto školu přes ulici a doma by se s dětmi neměl kdo učit, vzpomínala Šabatová.

Oponovala jim, že to nejsou zákonné důvody k přeřazení dítěte do zvláštní školy. "Upozornila jsem sociální pracovnice, že by také měly dohlédnout na to, aby nebyly děti bezdůvodně přeřazovány do zvláštních škol," řekla.

Kvůli roli OSPOD při spolupráci se školami by se měly brzy sejít ministryně školství Kateřina Valachová a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (obě ČSSD). Valachová nedávno připomněla možnou preventivní roli OSPOD, když se hovořilo o šikaně ve školách.

Přečteno: 1305x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

OSF, Vzdělávání, Inkluzivní vzdělávání, KonferenceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo