romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Klára Šimáčková Laurenčíková: Stany jsou zcela provizorní řešení. Vláda má více spolupracovat s experty a rodinám nabídnout důstojné ubytování i pomoc

17.5.2022 12:04
Klára Šimáčková Laurenčíková (FOTO: ROMEA TV)
Klára Šimáčková Laurenčíková (FOTO: ROMEA TV)

„I já jsem v těch předchozích týdnech zaznamenala hlasy v terénu zejména ze strany nevládních organizací, že zejména na začátku procesu integrace a příchodu romských rodin s malými dětmi do České republiky, více početných rodin, docházelo k situacím, kdy skutečně jejich potřeby nebyly řešeny úplně stejně jako potřeby rodin neromských,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas nová zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková s tím, že pokud k tomu skutečně dochází, je důležité tuto praxi zastavit.

Situaci v Praze na hlavním nádraží, ale i v dalších městech, sleduje i díky svému působení jako předsedkyně vládního výboru pro práva dítěte. „Je zjevné, že kapacity velkých měst jako je Praha nebo Brno, jsou v tuto chvíli vyčerpané. Je velmi důležité do této spolupráce při řešení současné krize zapojit i další větší města a regiony ještě více, než jak se to dařilo doteď,“ přibližuje zmocněnkyně.

Stanová městečka podle ní nejsou ideálním řešením pro rodiny s malými dětmi a měly by být až tím posledním krokem. „Je velmi důležité, aby se jednalo o řešení naprosto provizorní a výjimečné,“ uvedla Laurenčíková.

Ze své pozice se podle svých slov bude snažit posílit dialog vlády a příslušných rezortů s experty z občanské nevládní sféry, aby se se všemi, kteří situaci řeší, podařilo najít dobrý postup a dětem a rodinám mohly být nabídnuty důstojné podmínky ubytování, sociální práce a nezbytné podpory.

Pokud jde o kritické hlasy, které upozorňují na institucionální rasismus, stojí zmocněnkyně o expertní stanovisko a zkušenosti kolegů, kteří se dlouhodobě na téma integrace zaměřují a působí přímo v terénu – například v rámci zasedání Výboru pro práva cizinců Rady vlády pro lidská práva.

Přečteno: 543x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Válka, Ukrajina, zmocněnkyně pro lidská práva, pomoc, sociální práceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo