romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Klaus na svém webu zveřejnil karikaturu namířenou proti lesbám a gayům, kterou dostal na akci pořádané pravicovými extremisty

Praha, 20.6.2013 17:10, (ROMEA)
Představitelé extremistické Akce D.O.S.T. v čele s Ladislavem Bátorou na Pražském hradu v době prezidentování Václava Klause.
Představitelé extremistické Akce D.O.S.T. v čele s Ladislavem Bátorou na Pražském hradu v době prezidentování Václava Klause.

Bývalý prezident Václav Klaus zveřejnil na svém webu karikaturu s takzvanými duhovými rodinami. Děvčátko se na ní ptá, který z jeho dvou homosexuálních otců je jeho matka. Podobně se dotazuje i syn páru lesbických matek, kdo z nich je jeho otec. Klaus dostal tuto karikaturu na přednášce v rámci cyklu Hovory na pravici, kterou pořádá krajně pravicová Akce D.O.S.T.

Klaus je odpůrcem registrovaného partnerství i adopcí homosexuály, kterou ale zákon registrovaným partnerům nepovoluje. Podle Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) exprezident jen posiluje stereotypy. Podle členky vládních výborů pro práva dítěte a pro sexuální menšiny Džamily Stehlíkové Klaus karikaturou útočí na děti, které se dvěma matkami či otci vyrůstají, a přispívá k netoleranci. 

Klausovy stereotypy

"Nás těší, že toto téma je natolik zajímavé, že se jím bývalý prezident zabývá. Bohužel ale jen reprodukuje stereotypy, které se nezakládají na pravdě. Mrzí nás, že si o tom nic nezjistil a neseznámil se s výzkumy," řekl sociolog Zdeněk Sloboda z PROUDu. Podle něj zjištění psychologů i sociologů ukázala, že děti dvou matek či dvou otců nemají s určením role svých rodičů problém. Stejně jako v ostatních rodinách se partneři musí dohodnout, kdo nakoupí, vypere, uvaří, vyzvedne dítě ze školy či ho dovede do kroužku, dodal Sloboda.

Také podle Stehlíkové dětem se dvěma matkami či dvěma otci nic nechybí a problém z kresby neřeší. Řekla, že zná mnoho takových fungujících rodin a děti jsou v nich šťastné. Stehlíková míní, že prezident tak jen zhoršuje postavení těchto dětí a ve společnosti posiluje atmosféru netolerance. "Na prvním místě by měl být zájem dítěte. Když bývalý prezident zesměšňuje děti i jejich rodiče, je to bezcitný a hrubý útok. Útočit na nejslabší je nízké," míní Stehlíková. Výbory, v nichž zasedá, jsou součástí rady vlády pro lidská práva.

Klaus ještě jako hlava státu v jednom z rozhovorů řekl, že práva dětí jsou zrůdnost, proti které prý bude bojovat, "co mu ještě síly dají". Před lety vetoval zákon o registrovaném partnerství. Sněmovna ho ale přehlasovala, takže od července 2006 mohou gayové a lesby uzavírat svazky - registrovaná partnerství.

Podle aktivistů zákaz adopcí komplikuje situaci rodinám gayů a leseb, které děti už mají. Se dvěma matkami či dvěma otci vyrůstají v České republice stovky chlapců a děvčat, uvedl PROUD. Skupina poslanců proto připravila novelu, aby partner či partnerka mohli osvojit dítě svého protějšku, které s ním vychovávají. Chlapci a děvčata by tak oficiálně mohli mít oba rodiče, nejen jednoho. Adopci obecně návrh nepřipouští.

Klaus se účastnil akce extremistů

Karikatura se na webu objevila bez dalšího komentáře jen s titulkem Bez názvu. "Autor obrázku jej věnoval panu prezidentovi na jeho pondělní přednášce v rámci cyklu Hovory na pravici," sdělil Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

Hovory na pravici pořádá krajně pravicová Akce D.O.S.T. v níž se pohybují někteří pravicoví extremisté. Dříve ji vedl Ladislav Bátora, který kandidoval za českou fašistickou Národní stranu a stýkal se i s neonacisty. Dnes Akci D.O.S.T. vede křesťanský ultrakonzervativní fanatik Michal Semín. Jejími signatáři jsou i neblaze proslulí "muži Václava Klause" Petr Hájek, který gaye a lesby označil za devianty, či Ladislav Jakl, který je asi nejznámějším přímým zastáncem extremistů.

Neonacisté, šovinisté a popírači holocaustu

Signatářem a velmi aktivním členem je například i Jan Kopal, který začínal u SPR-RSČ, po té odešel do Vlastenecké republikánské strany. Zde se stal předsedou a poté umožnil neonacistům z řad Národní aliance a Národního odporu, aby vstupovali do této strany. Neonacisté pak stranu přejmenovali na Národně sociální blok, změna názvu však nebyla ministerstvem vnitra povolena, tak se přejmenovali na Pravou alternativu. Členem strany byl například i přední ideolog rasismu Filip Vávra a nebo popírač holokaustu Vladimír Skoupý. Za Jana Kopala vystupovalo neonacistické hnutí poprvé pod hlavičkou politické strany. Do té doby byli neonacisté převážně v neregistrovaných iniciativách nebo v občanských sdruženích.

Manifest D.O.S.T. podepsal i Vladimír Stwora, kterého soud odsoudil za zpochybňování holokaustu. Na svůj web umístil článek, který podle obžaloby relativizoval nacistickou genocidu Židů z hlediska počtu obětí i v otázce existence táborů smrti a plynových komor.

V Akci D.O.S.T. je i Jan Skácel, který byl postupně členem více krajně pravicových uskupení (Národně demokratická strana, Vlastenecká fronta, České hnutí za národní jednotu, Národní sjednocení). I on několikrát kandidoval za českou fašistickou Národní stranu. Po ukončení její činnosti byl aktivní v Českém hnutí za národní jednotu.

Jan Skácel byl jedním z řečníků na demonstraci 28. 10. 1999 v Praze na Vítkově, kterou organizovala Vlastenecká fronta. Dalším řečníkem byl tehdejší předseda VF Miroslav Knapovský. Na této akci vystoupil též zemský vedoucí Národní aliance, Vladimír Skoupý. Pro dokreslení prostředí, v němž se někteří signatáři D.O.S.T. pohybovali a pohybují, dodáváme, že Skoupý  v průběhu pochodu pronesl projev ke shromážděnému davu:

„Již jsem to na veřejných místech prohlásil a znovu opakuji, odmítám věřit báchorkám o holokaustu, žádných šest milionů neexistovalo, neexistovaly ani žádné plynové komory, neexistovalo žádné vyhlazování Židů, neexistovalo žádné vyhlazování cikánů, a i kdyby to náhodou byla pravda, i kdyby nějaký holokaust existoval, říkám jediné, copak má český člověk, skutečný hrdina, navíc legionář, menší hodnotu než nějaký Izák nebo Lakatoš?“

Jan Skácel vystoupil s Petrou Edelmannovou, předsedkyní Národní strany, jako řečník v Letech u Písku, v lednu 2006, kde tato strana oslavovala české dozorce koncentračního tábora pro v Letech u Písku, kde zahynulo mnoho Romů. Václav Klaus během svého prezidentování řekl, že tento tábor nebyl koncentrační. Klaus byl i předním obhájcem Ladislava Bátory, kterého tehdejší ministr školství Josef Dobeš instaloval na své ministerstvo jako vysokého úředníka. Václav Havel k tomu tehdy řekl, že Klaus "možná zkouší, kam až může zajít, a zdá se, že může říct cokoli a projde mu to. Když například řekne hlava státu, že koncentrační tábor pro Romy v Letech u Písku nebyl koncentračním, ale jen sběrným táborem, tak za to by v Německu musel rezignovat."

"Žijeme v zemi, kde hlava státu svou autoritou zaštiťuje a do vysokých a vlivných veřejných funkcí prosazuje potrhlé nacionalisty s xenofobními sklony, rádobyvědecké neofašisty z Akce D.O.S.T. Tento trend, tato bátorizace české politiky, padá bohužel na vrub prezidenta Klause. Nechci Václava Klause srovnávat s úrovní Čunka nebo Řápkové, populistou je však neméně zručným, ba ještě zručnějším. Ty největší špinavosti za něj totiž říkají jeho nohsledi. On sám stojí jakoby nad věcí, s moudrým výrazem tatíčka národa na své laskavé tváři. Aby bylo jasno: prezident Klaus rozhodně není rasista a xenofob. Svou autoritou však rasistické tendence kryje a umožňuje jim plíživý vstup do veřejného života," řekl Ondřej liška, předseda Strany Zelených na pietním aktu v Letech u Písku, v květnu 2011.

Další extremisté

Mezi další signatáře Akce D.O.S.T. patří i další pravicoví extremisté stejného typu jako ti zde již popsaní, například David Macháček, dlouholetý předseda Vlastenecké fronty či Národního sjednocení. Byl přítomen na začátku demonstrace 2003, organizované neonacistou z Národního odporu Petrem Kalinovským. Macháček měl projev na demonstraci na podporu popírače holokaustu Davida Irvinga, kterou organizovala Vlastenecká fronta. Pravidelně vystupuje u hrobu vůdce Národní obce fašistické Radoly Gajdy. Nebo Ladislav Malý, ideolog, antisemita katolického střihu 19.století. Jeho antisemitské články lze dohledat na internetu.

Či Radomír Malý, kterého server Antiifa.cz svého času popsal takto: Právě zde se stal lídrem kandidátky Práva a Spravedlnost (PaS) PhDr. Radomír Malý. Tento senilní fašista a náboženský fanatik bydlící v Brně dodává PaSu punc serióznosti (na který sází i Národní strana se svým lídrem Skácelem). R. Malý psal od roku 1990 v různých plátcích typu Dnešek, Pochodeň dneška atd. Nebo dlouholetí krajně pravicoví aktivisté František Červenka (signatář) a Martin Kadlečík (podporovatel).

 

Přečteno: 1641x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

homofobie, Extremismus, Fašismus, Neonacismus, D.O.S.T, Ladislav BátoraHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo