romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Klaus v posledním projevu zhodnotil uplynulých deset let a vyhlásil dílčí amnestii

Praha, 1.1.2013 13:30, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 15:38)
Prezident Václav Klaus při novoročním projevu (1. ledna 2013) (FOTO: Repro Česká televize)
Prezident Václav Klaus při novoročním projevu (1. ledna 2013) (FOTO: Repro Česká televize)

Prezident Václav Klaus v posledním novoročním projevu zhodnotil uplynulých deset let, kdy stál v čele státu. Obhajoval demokracii a tradiční hodnoty, hodnotil ekonomický vývoj země a kritizoval Evropskou unii a množství regulací, které podle něj brzdí hospodářství. Prezident také vyzval k návratu k národní soudržnosti. V závěru projevu vyhlásil dílčí amnestii.

Podle hlavy státu česká ekonomika v uplynulých deseti letech znatelně rostla. "Přes všechny problémy, které nás právě teď provázejí, neprožíváme žádnou katastrofu," řekl Klaus v projevu. Zároveň varoval před některými osobnostmi nebo hnutími, které se podle něj v době recese snaží zvyšovat neklid a zpochybňovat demokracii.

"Již několik let však přešlapujeme na místě, což lidé cítí a různí našeptávači špatných nálad a namyšlení samozvaní spasitelé se toho snaží využít pro své cíle," uvedl Klaus. Podle něj takovým lidem nejde o zlepšení života. Spíše se snaží využít situace po své cíle, poznamenal. "Drtivá většina z nás si - na rozdíl od nich - parlamentní demokracie velmi váží. Mezi námi ještě žijí ti, kteří pro demokracii a naši republiku nasazovali své životy," dodal.

Za jeden ze zdrojů nespokojenosti občanů označil Klaus turbulence na české politické scéně. "Jak mimo jiné ukázal poslední předvánoční týden," poznamenal prezident. Před Vánocemi se opět otřásla vládní koalice, když nejprve v čele ministerstva obrany stanula předsedkyně LIDEM Karolína Peake. Premiér Petr Nečas (ODS) ale po několika dnech Klausovi navrhl, aby ji odvolal. Důvodem mělo být, že v ni předseda vlády ztratil důvěru. Prezident jeho návrhu vyhověl, liberální demokraté následně pohrozili odchodem z koalice.

Mezi vládou a opozicí je podle Klause "vykopán hluboký a stále více se rozšiřující příkop". "Před deseti lety měly souboje mezi vládou a opozicí rozměr v demokratickém světě obvyklý. Stejně tomu bylo i s mírou spokojenosti či nespokojenosti občanů," poznamenal Klaus.

Vláda je podle něj nesourodá a nestabilní. Kabinet se navíc opírá jen o těsnou většinu. "Opozice je negativistická, nepřesvědčivá a realistické řešení problémů nenabízí," dodal prezident.

Již tradičně Klaus v projevu kritizoval Evropskou unii. Ekonomika je podle něj brzděna množstvím regulací, které vytváří jak sami Češi, tak jsou výsledkem nařízení EU. "To, co si na sebe vymýšlíme sami, stojí na mohutné základně nejrůznějších povinných evropských pravidel a norem, které se zdravým tržním prostředím a často i zdravým rozumem nemají moc společného," pronesl Klaus.

Prezident v závěru svého posledního novoročního projevu zdůraznil nutnost návratu k tradičním hodnotám. U příležitosti 20. výročí vzniku samostatné České republiky pak vyhlásil dílčí amnestii.

Premiér Petr Nečas projev považuje za státnický

Premiér Petr Nečas (ODS) projev ocenil. "Je to analýza politická i ekonomická postavená na pevných hodnotách a realistických prvcích optimismu," řekl Nečas. Váží si toho, že prezident obhajoval parlamentní demokracii a vystoupil proti populistům, kteří se snaží líbivými a povrchními hesly získat politické body. "Vážím si toho, že vyzdvihl respekt k práci a tradičním hodnotám," uvedl Nečas.

Ač byl projev kritický, nesl v sobě podle Nečase prvky, z nichž lze vyčíst pozitivní naladění.

Hodnocení vlády jako nestabilní přijal realisticky. "Věřím, že vláda ještě ukáže, že dokáže dělat pozitivní kroky. Jsem přesvědčen, že jsme je dělali i v minulosti, přestože byly nepopulární. Zároveň však byly nutné, protože vyvíjet se dobrým směrem můžeme jen se zdravými veřejnými financemi. V dalším období vlády se chceme soustředit na podporu ekonomického růstu," prohlásil. Zároveň svoji vládě do nového roku popřál, aby se vyřešily koaliční problémy, které naplno propukly před Vánoci kvůli odvolání Karolíny Peake (LIDEM) z postu ministryně obrany. "Zatím jsme vždy nalezli shodu a kompromis," dodal.

DOKUMENTY

VIDEO

Klaus vyhlásil při příležitosti výročí vzniku ČR dílčí amnestii

V závěru projevu prezident republiky Václav Klaus vyhlásil u příležitosti 20. výročí vzniku samostatné České republiky dílčí amnestii. Vstoupí v platnost 2. ledna a spolupodepsal jí Premiér Petr Nečas. Ti, kterých se týká a nyní jsou ve vězení, tak budou ve středu propuštěni. Amnestie promíjí některé nevykonané nepodmíněné i podmíněné trestné činy a zastavuje některá trestní stíhání. ČTK má text amnestie, kterou Klaus oznámil v závěru novoročního projevu, k dispozici. Rozhodnutí prezidenta promíjí nepodmíněné tresty uložené na jeden rok a méně, s podmínkami i některé delší. U lidí starších může jít o tresty až desetileté.

Amnestie patří mezi pravomoci, které dává prezidentovi ústava a kde rozhodnutí společně s prezidentem podepisuje předseda vlády. Premiér Petr Nečas dnešní částečnou amnestii již spolupodepsal. Na přípravě propuštění vězňů začala okamžitě intenzivně pracovat vězeňská služba, všichni, jichž se týká, by se měli na svobodu dostat už ve středu.

Dnes vyhlášená amnestie je první od doby, kdy se Klaus ujal prezidentského úřadu. Před svým prvním usednutím v křesle hlavy státu uváděl, že by prezident neměl milostmi či amnestií opravovat soudní systém. p>

Klaus svou amnestií promíjí nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody, které byly uloženy do konce loňského roku a nepřevyšují jeden rok v cele. Amnestie se vztahuje i na zbytky těchto trestů. Hlava státu dále promíjí nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody nebo jejich zbytky lidem, kterým letos bude 75 let a délka jejich trestu nepřesáhla deset let.

Klaus také nařídil, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání od jehož zahájení k 1. lednu uplynulo více než osm let. Nařízení se dotýká trestných činů, za které zákoník stanovuje trest odnětí svobody nepřevyšující deset let. Výjimkou z prezidentova nařízení jsou trestní stíhání proti uprchlému.

Hlava státu promíjí nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody nebo jejich zbytky, pokud za ně byl uložen trest nepřevyšující 24 měsíců a zároveň nebyl trest uložen za zločin, při němž byla způsobena smrt nebo těžká újma na zdraví, nebo za zločin proti životu a zdraví, proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti, anebo proti rodině a dětem.

Prominutí trestu se také nevztahuje na lidi, kteří byli v uplynulých pěti letech před letošním 1. lednem odsouzeni k nepodmíněnému trestu odnětí svobody nebo kteří byli ve stejném období propuštěni z výkonu trestu odnětí svobody, pokud se na ně nehledí, jako by nebyli odsouzeni.

Další prominutí trestů či jejich zbytků se vztahuje na odsouzené, kterým letos bude 70 let. Podmínkou je, aby trest nepřesáhl tři roky odnětí svobody.

Prezident také prominul podmíněně odložené tresty lidem, kteří dosáhnou 70 let věku v tomto roce či lidem, kterým byl trest uložen ve výměře nepřevyšující dva roky. Amnestie se týká i nevykonaných trestů obecně prospěšných prací a stejně tak nevykonaných trestů domácího vězení.

Klausův předchůdce Václav Havel vyhlásil v čele polistopadového Československa a později samostatné České republiky celkem tři amnestie. Největší v poválečné historii se stala hned první z ledna 1990. Na základě této amnestie československé věznice tehdy opustilo okolo 23.000 lidí, tedy zhruba dvě třetiny z tehdejšího počtu 31.000 vězňů. Kritici tomuto kroku vyčítali hlavně skutečnost, že mnozí amnestovaní neměli kam jít, zaplnili nádraží a prý způsobili značný nárůst kriminality.

Amnestii může prezident vyhlásit jako jediný člověk v zemi. Hovoří o ní článek 63 Ústavy ČR, který pod písmenem k) u pravomocí hlavy státu uvádí: "má právo udělovat amnestii".

Věznice začaly prověřovat, kterých odsouzených se týká amnestie

Vězeňská služba začala okamžitě prověřovat, kterých vězňů se týká dílčí amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Klausem při příležitosti 20. výročí vzniku České republiky. Rozhodnutí vstoupí v platnost 2. ledna, tehdy je tedy musí věznice propustit z výkonu trestu. ČTK to dnes řekl první náměstek generálního ředitele vězeňské služby Marian Prokeš.

Věznice zjišťují, na kolik lidí se rozhodnutí prezidenta vztahuje. "Svoláváme vedoucí příslušných úseků, bude to práce přinejmenším na celou noc. Musíme vygenerovat ty, kterých se amnestie týká, a ti budou ve středu propuštěni," uvedl Prokeš. V České republice je nyní zhruba 23.000 vězňů.

Přečteno: 1492x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Projev, Václav Klaus, AmnestieHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo