romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Klausovo gymnázium někdo posprejoval hákovým křížem a rudou hvězdou

Praha, 11.2.2013 11:24, (ROMEA)
Václav Klaus mladší. (FOTO: ČT24)
Václav Klaus mladší. (FOTO: ČT24)

Budovu gymnázia PORG, které vede syn dosluhujícího prezidenta Václav Klaus mladší, někdo posprejoval vyobrazením hákového kříže a rudé hvězdy.

Informovala o tom televizní stanice Nova. Na zdi gymnázia se objevily také iniciály Š. M. Podle televize tak sprejer zřejmě reagoval na sobotní informaci Lidových novin, které přinesly zprávu o tom, že tchán současného prezidenta Štefan Miština se za druhé světové války jako vysoký úředník tajné politické policie Slovenského státu a osobně se podílel na perzekuci slovenských Židů.

Podle Lidových novin, které se odkazují na české a slovenské archivy, se právník Miština vynořuje na začátku roku 1940 v Bratislavě jako vedoucí cenzurního oddělení Ústředny státní bezpečnosti v hodnosti aktuárského eléva. Šlo o centrálu tajné politické policie totalitního státu, jejímž úkolem byl dohled i represe. Měla vlastní síť konfidentů, její pracovníci spolupracovali s Gestapem a zejména její protikomunistické oddělení používalo brutální metody vyšetřování.

Miština byl podle těchto zdrojů pověřen pořízením soupisu majetku slovenských Židů. Během dvou dnů pořídil několik desítek seznamů zabavených věcí, písemností a cenností. Celkem zajistil na účtech židovských organizací 186 336 slovenských korun a 104 424 na hotovosti.

"Nemám rád vandalismus ani nacismus v jakékoli podobě," sdělil Nově Klaus mladší. Gymnázium, které vede, bylo podle informací televize posprejováno přes noc. Kromě symbolů nacismu a komunismu na něm byly napsány roky 1940 a 1948.

V roce 1940 podle Lidových novin otec prezidentovy manželky Livie přesídlil z Prahy do Bratislavy, kde pracoval pro totalitní Ústřednu státní bezpečnosti. O osm let později pak vstoupil do Komunistické strany Slovenska.

Klaus mladší před nedávnou prezidentskou volbou upozorňoval na to, že tchán kandidáta na hlavu státu Karla Schwarzenberga Johann Hardegg byl nacistou.

Rodina prezidenta Klause pak v druhém kole volby jednoznačně podporovala Schwarzenbergova rivala a pozdějšího vítěze první přímé volby Miloše Zemana.

"Přestože o tom možná Václav Klaus mladší nic netuší, jeho dědeček Štefan Miština má minulost podobně temnou jako Johann Hardegg," uvedly v sobotu Lidové noviny.

ČTK, iDNES.cz, Lidové noviny
Přečteno: 548x
 

Kam dál:

Štítky:  

PORG, Václav Klaus mladší, hákový křížHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo