romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Klinika bude převedena na MPSV, Praha zasahovat nebude

1.4.2016 9:29
Příznivci Autonomního sociálního centra Klinika přišli 8. března 2016 na radnici Prahy 3, kde zastupitelstvo mělo jednat mimo jiné o budoucnosti Kliniky. (FOTO: Facebook ASCK)
Příznivci Autonomního sociálního centra Klinika přišli 8. března 2016 na radnici Prahy 3, kde zastupitelstvo mělo jednat mimo jiné o budoucnosti Kliniky. (FOTO: Facebook ASCK)

Vládní komise, která vyhodnocuje potřebnost majetku pro stát, minulý týden souhlasila s převodem objektu žižkovské Kliniky na ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Objekt chce úřad využít jako administrativní budovu pro zaměstnance MPSV a Úřadu práce. ČTK o tom informoval mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka.

O Autonomním sociálním centru Klinika, které v budově sídlí, ve čtvrtek debatovali i pražští zastupitelé, žádné usnesení ale nepřijali. Aktivisté, kteří chtěli, aby budovu získala Praha, čtvrteční zveřejnění informace považují za účelové.

Aktivisté z Autonomního centra Klinika objekt obsadili koncem roku 2014 a později jim ho ÚZSVM na rok půjčil. Výpujčka skončila 3. března a úřad jí neprodloužil.

MPSV o objekt požádalo 17. března. "Vládní dislokační komise rozhodla o převodu objektu z ÚZSVM na MPSV, a to s podmínkou, že objekt bude bez osob - míněno bez stávajícího protiprávního užívání," uvedl Ležatka. Do budovy by MPSV a Úřad práce měly přestěhovat své projektové zaměstnance.

Kolektiv Autonomního sociálního centra Klinika se o požadavku MPSV dozvěděl ve čtvrtek a informaci považuje za účelovou před jednáním zastupitelstva. "Ministerstvo neuvedlo, k čemu tu budovu potřebují. Navíc by to mělo být až za dva roky, takže se pro nás nic nemění," řekl ČTK za kolektiv Jakub Ort. Nevyloučil ani možnost, že se pokusí s ministerstvem jednat.

Petici, která žádala zařazení bodu na program zastupitelstva, podepsalo přes 2300 lidí. Někteří zastupitelé ODS či ANO v několikahodinové diskusi vyčítali aktivistům nedodržování zákonů, další z řad zelených či pirátů chválili jejich aktivity organizované zdola bez potřeby finančních prostředků státu či města.

Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. V budově dál funguje například komunitní prádelna, knihovna, kavárna, pořádají se v ní přednášky a koncerty. Programy jsou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Především svépomocí aktivisté budovu i opravili a nechali připojit vodu a elektřinu. Odmítají dotace samosprávy a velkých sponzorů.

Přečteno: 807x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Klinika, Sociální, MPSVHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo