Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Knihovna pro nevidomé slouží zhruba 5700 čtenářům

22. dubna 2013
Čtení na 2 minuty

Téměř 5700 čtenářů v ČR, na Slovensku, v USA i jinde ve světě využívá služeb Knihovny a tiskárny pro nevidomé K. E. Macana (KTN). Vydává pro ně a půjčuje jim bezplatně beletrii v Braillově písmu, zvukových nahrávkách i digitalizovanou. Lidem se zrakovým postižením zpřístupňuje také odborné texty a časopisy, nejstarší Zora vychází od roku 1917. V nabídce má i partitury v bodovém písmu či příbalové informace k lékům v digitalizované a zvukové podobě.

"Krásná literatura, romány a detektivky jsou doménou audionahrávek. Odborná literatura jde do zvuku minimálně, víc je v digitalizované podobě," řekl ČTK ředitel KTN Bohdan Roule.

Dětská literatura je většinou v bodovém písmu. Je to podle ředitele záměr – pro nevidomé je bodové písmo základem gramotnosti, proto jsou v něm učebnice i povinná četba. Děti se ho musejí dobře naučit, potřebují ho totiž i k ovládání počítače, kde je takzvaný brailský řádek.

V knihovně pro nevidomé si čtenáři vyzvedávají knihy osobně a přes zásilkovou službu. "Osobní výpůjčky jsou v Praze, máme ale i čtenáře z Ostravy, který si občas udělá výlet, prohlédne si Prahu a půjčí si knížky," podotkl ředitel. Zásilkovou službou se dostanou knihy do celé ČR i do ciziny. Na Slovensku je přes 500 čtenářů.

Pro nevidomé, kteří mají problém s pohybem, se po Praze rozvážejí knížky až domů. KTN spolupracuje se sedmi desítkami knihoven po celé ČR, poskytuje jim část své produkce. Zdarma dostává celou její produkci šest knihoven – v Brně, Ostravě, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Plzni a Strakonicích. Další knihovny odkupují knihy za výrobní náklady. Tituly, které knihovny nemají, si mohou čtenáři půjčit přes zásilkovou službu.

K tvorbě edičních plánů mohou přispět sami nevidomí. Mohou sdělit svá přání na webu, o zařazení pak rozhodne ediční komise.

Moderní technologie přinesly nevidomým komfort. Běžná tištěná kniha má v Braillově písmu tři až čtyři svazky. Knihy se až do roku 2007 načítaly také na kazety, největší takto převedená kniha, Souostroví Gulag od Alexandra Solženicyna, je na 64 kazetách. Nyní se díky formátu MP3 většina titulů vejde na jeden CD nosič, maximálně dva. Výhodné je přetažení textu na flash disk. Většina přístrojů už má USB připojení, nevidomý si přinese flash disk a nechá si knihy nahrát. Na jeden se vejde šest až sedm knih.

Hitem poslední doby je digitální knihovna, využívá ji téměř 1200 čtenářů. Mohou si vybrat z fondu KTN, nebo číst digitalizované knihy na internetu z produkce jiných knihoven po celém světě. 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon