romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Koalice navrhla na post ministra pro lidská práva a rovné příležitosti Jiřího Dienstbiera

Praha, 6.1.2014 16:47, (ROMEA)
Jiří Dienstbier (FOTO: Petr Vilgus, Wikimedia)
Jiří Dienstbier (FOTO: Petr Vilgus, Wikimedia)

Zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL dnes ve Sněmovně podepsali koaliční smlouvu, která popisuje program a principy spolupráce vznikající trojkoalice. Vláda má mít 17 postů včetně premiéra a dvou ministrů bez portfeje. ČSSD obsadí v kabinetu osm křesel, ANO šest a lidovci tři. Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka dohodu předloží prezidentovi republiky Milošovi Zemanovi, který by měl Sobotku jmenovat premiérem. Lídři také dnes zveřejnili seznam kandidátů na ministry nové vlády.

Podle sociálních demokratů by se ministrem pro lidská práva a rovné příležitosti měl stát Jiří Dienstbier, o němž se spekulovalo také jako o možném kandidátovi do Evropského parlamentu.

Padesátistránkový dokument obsahuje program, na kterém se trojkoalice už před Vánoci dohodla. Budoucí vláda slibuje mimo jiné zvyšování důchodů, minimální mzdy a slev na druhé a další dítě. Zruší většinu zdravotnických poplatků. Od roku 2015 plánuje snížit DPH na léky, knihy, dětskou výživu a pleny. K dodržení nejvýše tříprocentního deficitu veřejných financí má vést lepší výběr daní i hledání úspor ve státní správě.

Další část dokumentu popisuje poměr zastoupení jednotlivých stran ve vládě a principy jejich spolupráce. ČSSD by měla obsadit například ministerstvo vnitra, průmyslu, zahraničí, práce a zdravotnictví, hnutí ANO bude mít na starosti mimo jiné finance, dopravu, spravedlnost a obranu. Lidovci post ministra zemědělství, kultury a vicepremiéra pro vědu.

Do měsíce od jmenování vlády musí kabinet předstoupit před Sněmovnu se žádostí o vyslovení důvěry. Mohlo by to být někdy v únoru. Koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL má nyní ve dvousetčlenné dolní komoře většinu 111 hlasů.

Přečteno: 619x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, koaliční vláda, ministr pro lidská práva a rovné příležitostiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo