romea - logo
23. listopadu 2020 (pondělí)
svátek má Klement

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje apeluje na Romy, aby dodržovali protiepidemická nařízení

30.10.2020 20:29
Ilustrační FOTO: Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje
Ilustrační FOTO: Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje

Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje apeluje na Romy, aby dodržovali protiepidemická nařízení v boji proti šíření pandemie koronaviru. Vyzvali je nejen k dodržování rozestupů a nošení roušek, ale také i k omezení kontaktů v širší rodině. 

„Očekávaná druhá vlna pandemie nám oddálila říjnové otevření Klubu romských rodičů, kteří se aktivně zajímají o vzdělání svých dětí. Snahou je, aby děti, které docházejí do speciální školy, přestoupily na základní školu s podpůrným opatřením,“ uvedl v tiskové zprávě koordinátor Ladislav Martha. Podle něj by každé dítě mělo mít šance na stejné vzdělání a pokud se nezačnou dodržovat plošná nařízení, šance vrátit se zpět do normálního života, bude do konce roku mizivá.

V souvislosti s pandemií onemocnění COVID-19 se Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje také v březnu zapojila do šití roušek, které rozvážela seniorům, matkám samoživitelkám nebo sociálně slabým.

Kvli pandemii pozastavil činnost Parlament romských studentů a mládeže, který funguje v rámci projektu Komunitní práce v SVL Liberec, kde se sdružují romští studenti středních škol.

„Mladí studenti plánovali od října řadu motivačních přednášek určené pro žáky speciálních, ale i základních škol. Jsme toho názoru, že vzdělání je cesta za lepším a kvalitnějším životem a pokud podpoříme romskou mládež ve studiu a v romské identitě, vrátí se nám to jako celku. Bohužel se nám to kvůli pandemii a uzavřeným školám nepodařilo uskutečnit,“ říká Martha a dodává, že organizace často působila jako záchranný kruh pro osoby, které se dostali do tíživé životní tísně.

„Už se nám stalo, že jsme museli řešit i případy, kdy nám maminka s dítětem zůstala na ulici a neměla kam jít. Pak je jedno, zda je desátá večer, situaci musíme řešit okamžitě,“ uvedl koordinátor a komunitní pracovník Ján Lányi, který si pochvaluje, že se jim společně s obyvateli ubytoven Ještědská a Mydlák podařilo za účasti majitele zřídit komunitní klubovnu i další zázemí pro jejich potřeby. Bohužel na otevření klubovny si budou muset ještě nějaký čas počkat.

Obyvatelům se prozatím nabízí individuální konzultace, kde mají možnost získat informace a kontakty na organizace, které jim mohou v náhlé nepříznivé situaci pomoc.

Přečteno: 962x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Liberec, Sociální, sociální práceHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo