romea - logo
28. února 2021 (neděle)
svátek má Lumír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje apeluje na Romy, aby dodržovali protiepidemická nařízení

30.10.2020 20:29
Ilustrační FOTO: Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje
Ilustrační FOTO: Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje

Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje apeluje na Romy, aby dodržovali protiepidemická nařízení v boji proti šíření pandemie koronaviru. Vyzvali je nejen k dodržování rozestupů a nošení roušek, ale také i k omezení kontaktů v širší rodině. 

„Očekávaná druhá vlna pandemie nám oddálila říjnové otevření Klubu romských rodičů, kteří se aktivně zajímají o vzdělání svých dětí. Snahou je, aby děti, které docházejí do speciální školy, přestoupily na základní školu s podpůrným opatřením,“ uvedl v tiskové zprávě koordinátor Ladislav Martha. Podle něj by každé dítě mělo mít šance na stejné vzdělání a pokud se nezačnou dodržovat plošná nařízení, šance vrátit se zpět do normálního života, bude do konce roku mizivá.

V souvislosti s pandemií onemocnění COVID-19 se Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje také v březnu zapojila do šití roušek, které rozvážela seniorům, matkám samoživitelkám nebo sociálně slabým.

Kvli pandemii pozastavil činnost Parlament romských studentů a mládeže, který funguje v rámci projektu Komunitní práce v SVL Liberec, kde se sdružují romští studenti středních škol.

„Mladí studenti plánovali od října řadu motivačních přednášek určené pro žáky speciálních, ale i základních škol. Jsme toho názoru, že vzdělání je cesta za lepším a kvalitnějším životem a pokud podpoříme romskou mládež ve studiu a v romské identitě, vrátí se nám to jako celku. Bohužel se nám to kvůli pandemii a uzavřeným školám nepodařilo uskutečnit,“ říká Martha a dodává, že organizace často působila jako záchranný kruh pro osoby, které se dostali do tíživé životní tísně.

„Už se nám stalo, že jsme museli řešit i případy, kdy nám maminka s dítětem zůstala na ulici a neměla kam jít. Pak je jedno, zda je desátá večer, situaci musíme řešit okamžitě,“ uvedl koordinátor a komunitní pracovník Ján Lányi, který si pochvaluje, že se jim společně s obyvateli ubytoven Ještědská a Mydlák podařilo za účasti majitele zřídit komunitní klubovnu i další zázemí pro jejich potřeby. Bohužel na otevření klubovny si budou muset ještě nějaký čas počkat.

Obyvatelům se prozatím nabízí individuální konzultace, kde mají možnost získat informace a kontakty na organizace, které jim mohou v náhlé nepříznivé situaci pomoc.

Přečteno: 1043x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Liberec, Sociální, sociální práceHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo