romea - logo
18. září 2021 (sobota)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje apeluje na Romy, aby dodržovali protiepidemická nařízení

30.10.2020 20:29
Ilustrační FOTO: Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje
Ilustrační FOTO: Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje

Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje apeluje na Romy, aby dodržovali protiepidemická nařízení v boji proti šíření pandemie koronaviru. Vyzvali je nejen k dodržování rozestupů a nošení roušek, ale také i k omezení kontaktů v širší rodině. 

„Očekávaná druhá vlna pandemie nám oddálila říjnové otevření Klubu romských rodičů, kteří se aktivně zajímají o vzdělání svých dětí. Snahou je, aby děti, které docházejí do speciální školy, přestoupily na základní školu s podpůrným opatřením,“ uvedl v tiskové zprávě koordinátor Ladislav Martha. Podle něj by každé dítě mělo mít šance na stejné vzdělání a pokud se nezačnou dodržovat plošná nařízení, šance vrátit se zpět do normálního života, bude do konce roku mizivá.

V souvislosti s pandemií onemocnění COVID-19 se Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje také v březnu zapojila do šití roušek, které rozvážela seniorům, matkám samoživitelkám nebo sociálně slabým.

Kvli pandemii pozastavil činnost Parlament romských studentů a mládeže, který funguje v rámci projektu Komunitní práce v SVL Liberec, kde se sdružují romští studenti středních škol.

„Mladí studenti plánovali od října řadu motivačních přednášek určené pro žáky speciálních, ale i základních škol. Jsme toho názoru, že vzdělání je cesta za lepším a kvalitnějším životem a pokud podpoříme romskou mládež ve studiu a v romské identitě, vrátí se nám to jako celku. Bohužel se nám to kvůli pandemii a uzavřeným školám nepodařilo uskutečnit,“ říká Martha a dodává, že organizace často působila jako záchranný kruh pro osoby, které se dostali do tíživé životní tísně.

„Už se nám stalo, že jsme museli řešit i případy, kdy nám maminka s dítětem zůstala na ulici a neměla kam jít. Pak je jedno, zda je desátá večer, situaci musíme řešit okamžitě,“ uvedl koordinátor a komunitní pracovník Ján Lányi, který si pochvaluje, že se jim společně s obyvateli ubytoven Ještědská a Mydlák podařilo za účasti majitele zřídit komunitní klubovnu i další zázemí pro jejich potřeby. Bohužel na otevření klubovny si budou muset ještě nějaký čas počkat.

Obyvatelům se prozatím nabízí individuální konzultace, kde mají možnost získat informace a kontakty na organizace, které jim mohou v náhlé nepříznivé situaci pomoc.

Přečteno: 1132x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Liberec, Sociální, sociální práceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo