romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje spustila informační kampaň na podporu očkování Romů a Romek

10.11.2021 10:20
Ilustrační FOTO: Creative Commons
Ilustrační FOTO: Creative Commons

Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje spustila informační kampaň Jekhetane - očkujeme se společně k imunitě, která je zaměřena na romskou komunitu a má podpořit jejich ochotu nechat se očkovat proti onemocnění COVID-19. Již dříve očkovací kampaň zaměřenou na Romy spustila Krajská zdravotní.

"S iniciativou přišli mladí Romové, převážně studenti, kteří se sdružují v rámci projektu Komunitní práce v sociálně vyloučené lokalitě Liberec 2, který realizujeme za podpory Krajského úřadu Libereckého kraje a Úřadu Vlády," informoval zpravodajský server Romea.cz Ján Lányi z Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje s tím, že kampaň má za cíl motivovat Romy a Romky k očkovaní proti onemocnění COVID-19 . 

Lányi: "Z poznatků z terénu víme, že zatím je u Romů v sociálně vyloučených lokalitách velmi malá proočkovanost a to i vzhledem k hoaxům a dezinformacím, které na sociálních sítích kolují."

"Z poznatků z terénu víme, že zatím je u této skupiny velmi malá proočkovanost a to i vzhledem k hoaxům a dezinformacím, které na sociálních sítích kolují," řekl Ján Lányi a dodal, že o očkování a jeho přínosech, informovali členové koalice intenzivně již od března.

"V sociálně vyloučeném prostředí spousty lidi ztrácí naději, ztrácí motivaci něčemu věřit, protože jim bylo spousty věcí naslibováno, které se pak nestaly. Hodně z nich tak přirozeně ztratili důvěru něčemu věřit. Myslím, ze i toto může byt ten faktor, proč se do očkovaní příliš tito lidé nehrnou," doplnil Lányi.

Na druhou stranu Ján Lányi uvedl, že se sice má očkování podporovat, ale přesto má zůstat dobrovolné, na uvážení každého občana.

Opatření o povinnosti prokazující bezinfekčnost ve službách a dalších zařízeních, přičemž  jedinec si test musí uhradit sám, protože není hrazen ze zdravotního pojištění považujeme za nedomyšlené.

"Domníváme se, že pokud chceme epidemii zvládnout, je potřeba naopak testování plně podporovat a hradit ze zdravotního pojištění. A v kontextu sociálně vyloučených lokalit, kde lidé nemají uspokojené ani základní životní potřeby, toto platí dvojnásobně," doplnil Ján Lányi z Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje.

Již dříve se na sociálních sítích objevila videa očkovací kampaně, za kterou stojí Krajská zdravotní a má slogan Baro frajeris je ten, kdo se nechal očkovat.

K očkování Romů a Romek také vyzvaly různé romské osobnosti. Například známý zpěvák Bertík Girgaromský aktivista Jozef MikerJaroslav Miko, herec ze seriálu Most Petr Bažo  nebo Josef Stojka a celá řada dalších.

Přečteno: 1101x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

očkování, COVID-19, Liberec, Nemocnice, Zdraví



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo