romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kolem Andreje Babiše se začali rojit rasisté. Provedli ho vyloučenou lokalitou

20.7.2017 15:39
Andrej Babiš (vpravo) v doprovodu senátora Jaroslava Doubravy (vlevo) spolu s ředitelem SBD Krušnohor Františkem Rybou, kteří oba prosluli rasistickými protiromskými výroky (Foto: reprint z videa, facebookový profil Andreje Babbiše)
Andrej Babiš (vpravo) v doprovodu senátora Jaroslava Doubravy (vlevo) spolu s ředitelem SBD Krušnohor Františkem Rybou, kteří oba prosluli rasistickými protiromskými výroky (Foto: reprint z videa, facebookový profil Andreje Babbiše)

Předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš se nechal začátkem týdne provést po litvínovském sídlišti Janov. Průvodce mu dělal senátor Jaroslav Doubrava z ústeckého volebního obvodu spolu s ředitelem SBD Krušnohor Františkem Rybou, kteří oba prosluli rasistickými protiromskými výroky. Výběr těchto "informátorů" předznamenal, jakým směrem se referování o místní situaci a problematice bydlení ubíralo. Ryba by například nechal vystěhovat nepohodlné Romy do "vesnice pro lůzu" a uvítal by vládu "osvíceného diktátora".

"Je to zvláštní. Tady jsou vybydlené baráky, které někdo koupil a jsou zazděné. Jsou tam domy, kde bydlí řekněme třicet procent těch původních obyvatel, pak zase ti noví přistěhovalci. A jsou s tím jako velké problémy a tuhle otázku neřeší nikdo už dlouho," uvedl Andrej Babiš ve videu, v kterém zdokumentoval svou cestu do severních Čech a které umístil na svou facebookovou stránku.

"On tomu nevěřil. On na to koukal, kroutil hlavou a říkal, že něco takovýho není možný. On hlavně poprvé slyšel pojem, že je tady nadbytek bytů," říká ve stejném videu František Ryba. Ten, stejně jako senátor Doubrava, dlouhodobě brojí nejen proti Romům, ale vyjadřuje se i proti demokratickému zřízení.

„Ukazuje se, že bezbřehá demokracie vede lidi do slepé uličky. Koukněte, co se děje v celé Evropě. Je přesně vidět, proč vyhrávají volby různá občanská hnutí, extremistická, ale postavená na občanech. Demokracie kamenných stran, kdy si jakoby lidé mohou dělat, co chtějí, prostě nefunguje. Musí být „osvícený diktátor“ – ale to říkám hodně v uvozovkách –, který k sobě má osvícené vedení a parlament. Musí to být opravdu řízení z jednoho centra. Z jednoho mozku, který se poradí a podobně, ale nemůže to bezbřeze pustit komukoliv,“ uvedl Ryba v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Podle slov Františka Ryby se ho Andrej Babiš ptal také na názor, jak "vyřešit romský problém".

"Popsal jsem mu, jak se prostě s některými nic dělat už nedá: jsou skupiny, se kterými to jde, a pak skupiny nepřevychovatelné. Ptal se, jak to řešit. Já řekl: Jednoznačně. Já pro to stále těžko hledal správný název, říkejme tomu kupříkladu „vesnice pro lůzu“. Někde se musí postavit cosi primitivního, kam oni půjdou bydlet a tam si budou žít svým způsobem života. Neřekl na to ani ano, ani ne. Ale kejval, bylo vidět, že vnímá, že to asi jinak nepůjde," tvrdil František Ryba.

"Já jsem poslouchal. Pozorně. Potvrdilo se mi třeba, že dávky se musí zjednodušit a dostávat je mají jen ti, kteří je skutečně potřebují. Což samozřejmě není všechno. Mám celý seznam věcí, které by těmto lokalitám mohly pomoct a v našem programu budou," uvedl na svém oficiálním facebookovém profilu Babiš s tím, že pokud uspěje hnutí ANO ve volbách, bude chtít, aby řídilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

 "Získal jsem plno informací a také jsem požádal některé lidi, aby mi dali svoje názory na papír," dodal pak Andrej Babiš ještě ve videu.

František Ryba, předseda Stavebního bytového družstva Krušnohor, patří mezi nejvlivnější osoby v Mostě a Litvínově. Vlastní či spravuje většinu bytů v Mostě a svým soustavným vyjadřováním na adresu Romů a protiromskou kampaní je spoluodpovědný za úroveň mezilidských vztahů v tomto regionu. Tištěný oběžník SDB Krušnohor, který Ryba vydává, cílí proti romským obyvatelům nejen na sídlišti Janov.

Další z průvodců Andreje babiše, bývalý komunista, nynější senátor a člen hnutí Severočeši.cz Jaroslav Doubrava, je také známý celou řadou i velmi vulgárních protiromských výroků. Koncem února tohoto roku na sebe upozornil i v souvislosti se sdílením již dlouho vyvráceného hoaxu o tom, že  Evropská unie hodlá zrušit písmeno Ř.

Přečteno: 4245x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociálně vyloučené lokality, Litvínov, Janov, Andrej Babiš, Rasismus, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo