romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kolem Andreje Babiše se začali rojit rasisté. Provedli ho vyloučenou lokalitou

20.7.2017 15:39
Andrej Babiš (vpravo) v doprovodu senátora Jaroslava Doubravy (vlevo) spolu s ředitelem SBD Krušnohor Františkem Rybou, kteří oba prosluli rasistickými protiromskými výroky (Foto: reprint z videa, facebookový profil Andreje Babbiše)
Andrej Babiš (vpravo) v doprovodu senátora Jaroslava Doubravy (vlevo) spolu s ředitelem SBD Krušnohor Františkem Rybou, kteří oba prosluli rasistickými protiromskými výroky (Foto: reprint z videa, facebookový profil Andreje Babbiše)

Předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš se nechal začátkem týdne provést po litvínovském sídlišti Janov. Průvodce mu dělal senátor Jaroslav Doubrava z ústeckého volebního obvodu spolu s ředitelem SBD Krušnohor Františkem Rybou, kteří oba prosluli rasistickými protiromskými výroky. Výběr těchto "informátorů" předznamenal, jakým směrem se referování o místní situaci a problematice bydlení ubíralo. Ryba by například nechal vystěhovat nepohodlné Romy do "vesnice pro lůzu" a uvítal by vládu "osvíceného diktátora".

"Je to zvláštní. Tady jsou vybydlené baráky, které někdo koupil a jsou zazděné. Jsou tam domy, kde bydlí řekněme třicet procent těch původních obyvatel, pak zase ti noví přistěhovalci. A jsou s tím jako velké problémy a tuhle otázku neřeší nikdo už dlouho," uvedl Andrej Babiš ve videu, v kterém zdokumentoval svou cestu do severních Čech a které umístil na svou facebookovou stránku.

"On tomu nevěřil. On na to koukal, kroutil hlavou a říkal, že něco takovýho není možný. On hlavně poprvé slyšel pojem, že je tady nadbytek bytů," říká ve stejném videu František Ryba. Ten, stejně jako senátor Doubrava, dlouhodobě brojí nejen proti Romům, ale vyjadřuje se i proti demokratickému zřízení.

„Ukazuje se, že bezbřehá demokracie vede lidi do slepé uličky. Koukněte, co se děje v celé Evropě. Je přesně vidět, proč vyhrávají volby různá občanská hnutí, extremistická, ale postavená na občanech. Demokracie kamenných stran, kdy si jakoby lidé mohou dělat, co chtějí, prostě nefunguje. Musí být „osvícený diktátor“ – ale to říkám hodně v uvozovkách –, který k sobě má osvícené vedení a parlament. Musí to být opravdu řízení z jednoho centra. Z jednoho mozku, který se poradí a podobně, ale nemůže to bezbřeze pustit komukoliv,“ uvedl Ryba v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Podle slov Františka Ryby se ho Andrej Babiš ptal také na názor, jak "vyřešit romský problém".

"Popsal jsem mu, jak se prostě s některými nic dělat už nedá: jsou skupiny, se kterými to jde, a pak skupiny nepřevychovatelné. Ptal se, jak to řešit. Já řekl: Jednoznačně. Já pro to stále těžko hledal správný název, říkejme tomu kupříkladu „vesnice pro lůzu“. Někde se musí postavit cosi primitivního, kam oni půjdou bydlet a tam si budou žít svým způsobem života. Neřekl na to ani ano, ani ne. Ale kejval, bylo vidět, že vnímá, že to asi jinak nepůjde," tvrdil František Ryba.

"Já jsem poslouchal. Pozorně. Potvrdilo se mi třeba, že dávky se musí zjednodušit a dostávat je mají jen ti, kteří je skutečně potřebují. Což samozřejmě není všechno. Mám celý seznam věcí, které by těmto lokalitám mohly pomoct a v našem programu budou," uvedl na svém oficiálním facebookovém profilu Babiš s tím, že pokud uspěje hnutí ANO ve volbách, bude chtít, aby řídilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

 "Získal jsem plno informací a také jsem požádal některé lidi, aby mi dali svoje názory na papír," dodal pak Andrej Babiš ještě ve videu.

František Ryba, předseda Stavebního bytového družstva Krušnohor, patří mezi nejvlivnější osoby v Mostě a Litvínově. Vlastní či spravuje většinu bytů v Mostě a svým soustavným vyjadřováním na adresu Romů a protiromskou kampaní je spoluodpovědný za úroveň mezilidských vztahů v tomto regionu. Tištěný oběžník SDB Krušnohor, který Ryba vydává, cílí proti romským obyvatelům nejen na sídlišti Janov.

Další z průvodců Andreje babiše, bývalý komunista, nynější senátor a člen hnutí Severočeši.cz Jaroslav Doubrava, je také známý celou řadou i velmi vulgárních protiromských výroků. Koncem února tohoto roku na sebe upozornil i v souvislosti se sdílením již dlouho vyvráceného hoaxu o tom, že  Evropská unie hodlá zrušit písmeno Ř.

Přečteno: 4333x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociálně vyloučené lokality, Litvínov, Janov, Andrej Babiš, Rasismus, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo