romea - logo
26. ledna 2021 (úterý)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Komisařka Rady Evropy pro lidská práva vyzvala poslance ke schválení zákona o odškodnění protiprávně sterilizovaných osob. Sněmovna zákon bude projednávat ve středu

29.9.2020 16:38
Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatović (FOTO: https://www.coe.int/)
Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatović (FOTO: https://www.coe.int/)

Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatović vyzvala české poslance, aby v prvním čtení schválili návrh zákona o odškodnění neoprávněně sterilizovaným osobám. "Navzdory tomu, že byl v roce 2009 učiněn důležitý krok, kdy vláda uznala protiprávnost sterilizace, tato záležitost dosud nebyla vyřešena. Návrh zákona poskytuje důležitou příležitost pro zvolené zástupce v České republice k řešení této historické nespravedlnosti," napsala Mijatović v dopise, který server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

K odškodnění nedobrovolně sterilizovaných žen vyzvala již dříve zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. K projednání návrhu zákona o odškodnění vyzvalo poslance i téměř 150 osobností, které připojily svůj podpis pod dopis poslancům.

Poslanci první čtení projednání zákona zařadili na právě probíhající 58. schůzi a zákon by měl být projednán ve středu odpoledne.

Vážený pane předsedo, vážení členové Poslanecké sněmovny,

jakožto komisařka Rady Evropy pro lidská práva mám za úkol přispívat k efektivnímu dodržování lidských práv ve všech 47 členských státech Rady Evropy. Důležitá součást mé práce v tomto ohledu je vést dialog s vládami a parlamenty členských států, a pomoci jim řešit možné otázky lidských práv v zákonech nebo postupech.

Píši vám ohledně návrhu zákona o jednorázovém finančním odškodnění osob, které se staly obětí nezákonné sterilizace (návrh zákona č. 603). A rozumím, že tento návrh zákona v tuto chvíli čeká na své první čtení.

Můj úřad začal jednat s českými orgány v otázce nucených a násilných sterilizací, které byly provedeny zejména na romských ženách, již před patnácti lety. Od té doby každý z mých předchůdců zdůrazňoval potřebu nápravy a přiměřeného odškodnění obětí, odstranění překážek takové kompenzace a vytvoření vhodných kompenzačních mechanismů.

Navzdory tomu, že byl v roce 2009 učiněn důležitý krok, kdy vláda uznala protiprávnost sterilizace, tato záležitost dosud nebyla vyřešena. Návrh zákona poskytuje důležitou příležitost pro zvolené zástupce v České republice k řešení této historické nespravedlnosti.

Praktiky nucených a násilných sterilizací představují závažné porušení lidských práv, které má dopad na mnoho aspektů osobní integrity, důstojnosti a práva na soukromý a rodinný život jednotlivce.

Pokyny Výboru ministrů Rady Evropy z roku 2011 k odstranění beztrestnosti za závažná porušení lidských práv rovněž stanovily, že členské státy by měly přijmout veškerá vhodná opatření k zavedení dostupných a účinných mechanismů, které zajistí, aby oběti získaly okamžité a přiměřené odškodnění za způsobenou újmu.

Ačkoli újma způsobená obětem, fyzická i psychická, nemůže být nikdy napravena, vytvoření spravedlivého, dostupného a přiměřeného mechanismu odškodnění by těmto ženám přineslo míru spravedlnosti, které se jim tak dlouho nedostávalo. Vzhledem k času, který již uběhl, zcela souhlasím s názorem vyjádřeným zástupkyní veřejného ochránce práv, jakož i mnoho dalších, že tento návrh zákona může představovat poslední příležitost k dosažení spravedlnosti pro oběti. A tato příležitost by neměla být promarněna.

Kromě toho, co tento návrh zákona může znamenat pro samotné oběti, vyřešení tohoto dlouhodobého problému by znamenalo širší závazek České republiky k ochraně práv žen. Bylo by také důležité uznat, jakým obtížím čelily oběti, zejména romské ženy, vyslyšet jejich hlasy a uznat jejich znepokojení. V tomto ohledu potvrzuji, že důvěru a dobré vztahy v rámci komunit ve společnostech nelze stavět na historii porušování lidských práv, které zůstává bez odezvy.

Vyzývám proto všechny členy Poslanecké sněmovny, aby zajistili, že projednání tohoto zákona projde prvním čtením a že může být rychle zaveden spravedlivý a přiměřený mechanismu náhrad.

Byla bych vděčná, pokud byste zajistili, aby všichni poslanci obdrželi kopii tohoto dopisu, zejména členové řídícího výboru.

S úctou
Dunja Mijatović

Přečteno: 1082x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, Sněmovna, Rada Evropy, poslanec, zákon, odškodněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo