romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Komisařka Rady Evropy pro lidská práva vyzvala poslance ke schválení zákona o odškodnění protiprávně sterilizovaných osob. Sněmovna zákon bude projednávat ve středu

29.9.2020 16:38
Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatović (FOTO: https://www.coe.int/)
Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatović (FOTO: https://www.coe.int/)

Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatović vyzvala české poslance, aby v prvním čtení schválili návrh zákona o odškodnění neoprávněně sterilizovaným osobám. "Navzdory tomu, že byl v roce 2009 učiněn důležitý krok, kdy vláda uznala protiprávnost sterilizace, tato záležitost dosud nebyla vyřešena. Návrh zákona poskytuje důležitou příležitost pro zvolené zástupce v České republice k řešení této historické nespravedlnosti," napsala Mijatović v dopise, který server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

K odškodnění nedobrovolně sterilizovaných žen vyzvala již dříve zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. K projednání návrhu zákona o odškodnění vyzvalo poslance i téměř 150 osobností, které připojily svůj podpis pod dopis poslancům.

Poslanci první čtení projednání zákona zařadili na právě probíhající 58. schůzi a zákon by měl být projednán ve středu odpoledne.

Vážený pane předsedo, vážení členové Poslanecké sněmovny,

jakožto komisařka Rady Evropy pro lidská práva mám za úkol přispívat k efektivnímu dodržování lidských práv ve všech 47 členských státech Rady Evropy. Důležitá součást mé práce v tomto ohledu je vést dialog s vládami a parlamenty členských států, a pomoci jim řešit možné otázky lidských práv v zákonech nebo postupech.

Píši vám ohledně návrhu zákona o jednorázovém finančním odškodnění osob, které se staly obětí nezákonné sterilizace (návrh zákona č. 603). A rozumím, že tento návrh zákona v tuto chvíli čeká na své první čtení.

Můj úřad začal jednat s českými orgány v otázce nucených a násilných sterilizací, které byly provedeny zejména na romských ženách, již před patnácti lety. Od té doby každý z mých předchůdců zdůrazňoval potřebu nápravy a přiměřeného odškodnění obětí, odstranění překážek takové kompenzace a vytvoření vhodných kompenzačních mechanismů.

Navzdory tomu, že byl v roce 2009 učiněn důležitý krok, kdy vláda uznala protiprávnost sterilizace, tato záležitost dosud nebyla vyřešena. Návrh zákona poskytuje důležitou příležitost pro zvolené zástupce v České republice k řešení této historické nespravedlnosti.

Praktiky nucených a násilných sterilizací představují závažné porušení lidských práv, které má dopad na mnoho aspektů osobní integrity, důstojnosti a práva na soukromý a rodinný život jednotlivce.

Pokyny Výboru ministrů Rady Evropy z roku 2011 k odstranění beztrestnosti za závažná porušení lidských práv rovněž stanovily, že členské státy by měly přijmout veškerá vhodná opatření k zavedení dostupných a účinných mechanismů, které zajistí, aby oběti získaly okamžité a přiměřené odškodnění za způsobenou újmu.

Ačkoli újma způsobená obětem, fyzická i psychická, nemůže být nikdy napravena, vytvoření spravedlivého, dostupného a přiměřeného mechanismu odškodnění by těmto ženám přineslo míru spravedlnosti, které se jim tak dlouho nedostávalo. Vzhledem k času, který již uběhl, zcela souhlasím s názorem vyjádřeným zástupkyní veřejného ochránce práv, jakož i mnoho dalších, že tento návrh zákona může představovat poslední příležitost k dosažení spravedlnosti pro oběti. A tato příležitost by neměla být promarněna.

Kromě toho, co tento návrh zákona může znamenat pro samotné oběti, vyřešení tohoto dlouhodobého problému by znamenalo širší závazek České republiky k ochraně práv žen. Bylo by také důležité uznat, jakým obtížím čelily oběti, zejména romské ženy, vyslyšet jejich hlasy a uznat jejich znepokojení. V tomto ohledu potvrzuji, že důvěru a dobré vztahy v rámci komunit ve společnostech nelze stavět na historii porušování lidských práv, které zůstává bez odezvy.

Vyzývám proto všechny členy Poslanecké sněmovny, aby zajistili, že projednání tohoto zákona projde prvním čtením a že může být rychle zaveden spravedlivý a přiměřený mechanismu náhrad.

Byla bych vděčná, pokud byste zajistili, aby všichni poslanci obdrželi kopii tohoto dopisu, zejména členové řídícího výboru.

S úctou
Dunja Mijatović

Přečteno: 979x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, Sněmovna, Rada Evropy, poslanec, zákon, odškodněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo