romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Komunální volby: Romské strany neuspěly, fenomém Trmice, DSSS uspěla v Duchcově

Praha, 13.10.2014 18:37, (ROMEA)
Volby - ilustrační foto.
Volby - ilustrační foto.

Výsledky voleb v některých sociálně vyloučených lokalitách se výrazně vymykají průměrům, které kandidující strany a hnutí dosáhly v daných městech celkově. Největší úspěch zaznamenali Romové v Trmicích, někteří další Romové se dostali do zastupitelstev na kandidátkách ne-romských stran. Romské strany, tedy Strana rovných příležitostí (SRP) a  Romská demokratická strana, nebyly úspěšné. Z extremistických či protiromsky zaměřených subjektů nejvíce uspěla DSSS a Nezávislí Liany Janáčkové. Úspěch zaznamenal i Jiří Čunek ve Vsetíně.

Mostecký Chanov

Skoro 90 procent obyvatel mosteckého sídliště Chanov dalo hlas vládnoucímu "Sdružení Mostečané Mostu". K volbám přišlo něco málo přes 14 procent voličů, tzn., že své hlasy odevzdalo v Chanově 132 lidí.

Chanovští měli původně vlastní volební uskupení s téměř shodným názvem (Mostečané Mostu - bez prvního slova "sdružení"), ale to se před volbami rozpadlo. Romské uskupení přitom kandidovalo pod hlavičkou „Sdružení politické strany Česká suverenita a nezávislých kandidátů“ Jany Volfové.

Jak uvedla Volfová, vyhověla prý Česká suverenita přání skupiny chanovských obyvatel, kteří chtěli jako nezávislí kandidovat a podílet se na rozhodování o městě. „My nikoho nediskriminujeme. Dáváme příležitost každému, kdo chce kandidovat,“ uvedla.

Letos před eurovolbami varovala Volfová populistickým volebním spotem před islamizací Evropy. V roce 2012 strana ještě pod vedením její bývalé šéfky Jany Bobošíkové a názvem "Suverenita" proslula svým kontroverzním sloganem volební kampaně v Ústeckém kraji: „Nepřizpůsobiví nám diktovat nebudou!.“

Litvínovský Janov, Bílina

Výjimečných výsledků dosáhla i ČSSD na litvínovském sídlišti Janov. Vyplývá to z informací webu Volby.cz. Jde o dva volební okrsky. V okrsku 4 dostala ČSSD 58,28 procent hlasů, v okrsku 3 pro ni hlasovalo 47,62 procent hlasů všech zúčastněných voličů. V celém Litvínově získala ČSSD 13,66 procent hlasů.

Mimořádný úspěch zaznamenali ve dvou okrscích v Bílině na Teplicku Bílinští sociální demokraté (BDS). V celém městě BDS získala 13,18 procenta hlasů, v okrsku číslo 8 to ale bylo 39,22 procenta, v okrsku číslo 9 dostali 35,43 procenta hlasů.

V Kadani přesvědčivě zvítězila ODS, získala 43,14 procenta hlasů. Druhá ČSSD dostala 21,10 procenta hlasů. Ve všech okrscích zvítězili občanští demokraté. ČSSD měla výraznější úspěch v okrscích číslo jedna, dva a tři. Ostatní strany se držely poblíž průměru z celého města.

V Předlicích, kde byla volební účast pouze něco málo přes 6%, zvítězilo hnutí ANO se ziskem necelých 20 procent.

Fenomén Trmice

Jak již server Romea.cz informoval, v Trmicích zaznamenalo obrovský úspěch uskupení Hnutí Společně pro Trmice (Nezávislá volba) s lídrem Martinem Bajgerem. Trmičtí Romové skončili se ziskem 19,22 procent hlasů na druhém místě a v zastupitelstvu budou mít 3 křesla. V absolutních číslech to znamená, že kandidátku volilo necelých 200 lidí.

Novými zastupiteli se stali Martin Bajger a Martina Šimková. Pozici v zastupitelstvu obhájil Marcel Cichý, který byl v roce 2010 úspěšný na kandidátce Občanské demokratické strany (ODS).

Marcel Cichý uvedl, že ho úspěch překvapil. "Ani my sami jsme takový úspěch nečekali. Vidíme, že lidé chtějí změnu," řekl Cichý, podle kterého uskupení nevolili jen Romové. "Víme, že nás nevolili jen Romové, ale i lidé z majoritní společnosti. Bez jejich hlasů by ten úspěch tak velký nebyl," dodal Cichý.

Romská demokratická strana a Strana rovných příležitostí

Romská demokratická strana (RDS) neuspěla, a to ani v Ostravě, kde měla nejsilnější pozici a největší kampaň. Ve volbách do městského zastupitelstva dostala 0,68 procent voličských hlasů. Z absolutního pohledu obdržela 23 619 hlasů, což ovšem neznamená, že ji volilo 23 619 voličů. Znamená to, že obdržela tento počet křížků, jejichž pomocí voliči vybírali jak strany jako celek, tak jednotlivé kandidáty napříč stranami. Jeden volič tak mohl dávat hlasy více politickým stranám, hnutím a volebním uskupením najednou. Podle odhadu z údajů na serveru Volby.cz volilo RDS v Ostravě něco málo přes 600 voličů. Nejvíce křížků (za stranu a za sebe) získal lídr Vladimír Leško - 811.

Z ostravských městských obvodů získala RDS nejvíce hlasů ve Vítkovicích - 4,35 procent.

Ve všech místech v České republice, kde kandidovala, získala celkem 0,03 procent voličských hlasů.

Strana rovných příležitostí dopadla ještě hůře, když od voličů za celé území ČR získala 413 křížků, což v podstatě v procentech značí nulu.

Romové na jiných kandidátkách 

Někteří Romové v komunálních volbách uspěli na jiných kandidátkách V Ralsku se do zastupitelstva znovu dostal dosavadní místostarosta Oto Váradi. lídr strany SNK Evropští demokraté. Ti zde volby vyhráli těsně před KSČM, s 25,64 procenty.

V obci Lom u Mostu uspěl i Marian Dancso, lídr kandidátky OMMO - hlas pro občana, která získala 5,7 procenta hlasů.

Anticiganisté a extremisté

V Mariánských horách a Hulvácích opět uspěla Liana Janáčková, jejíž dřívější protiromské výroky jsou obecně známy, a její uskupení Nezávislí. Se 30,06 procenta zde Nezávislí volby vyhráli.

Silnou pozici potvrdil ve Vsetíně senátor Jiří Čunek, který stál v čele kandidátky KDU-ČSL. Lidovci bezpečně zvítězili skoro se 30 procenty hlasů a Čunek už chystá koalici s ANO a ČSSD. Sám se zřejmě stane starostou. "Pan Čunek má naši plnou podporu a je kandidátem číslo jedna na post starosty,“ řekla iDNES.cz předsedkyně místní organizace KDU-ČSL a nově zvolená zastupitelka Bohumila Holeňová.

Dělnická strana sociální spravedlnosti oproti dřívějším volbám dopadla lépe. V celé ČR získala celkem 6 zastupitelů, z toho 3 v Duchcově, 2 v jihočeském Větřní a jeden mandát v Dolních Nivách, v Karlovarském kraji.

Duchcovské zastupitelstvo má celkem 21 členů. "Je to ostuda našeho města, ale nepropadám panice. V minulých volbách pronikli dva členové DSSS do zastupitelstva v Krupce a nakonec stranu ještě v průběhu volebního období opustili,“ uvedla pro iDNES.cz starostka Duchcova Jitka Bártová. Zvolení DSSS do zastupitelstva podle iDNES.cz zkomplikovalo možnosti povolební spolupráce. Pokud se místní politici budou chtít dělnické straně vyhnout, budou muset sestavit pravo-levou koalici. „Duchcov se přesně rozdělil na pravici a levici, která má přibližně stejný počet mandátů. A DSSS stojí přesně uprostřed,“ poznamenala Bártová. Dodala, že složení smysluplné koalice si zatím představit nedovede.

Neúspěch zaznamenala strana Republika, kterou si založil známý anticiganista, exposlanec za Věci Veřejně, Otto Chaloupka. V Senátních volbách její kandidáti naprosto propadli. Senátoři Miroslav Krejča nebo Pavel Lebeda, kteří byli známí svými protiromskými výroky, tak ve vysoké politice končí. Otto Chaloupka, který ve své kampani na Kladně štval proti Romům a proti Jiřímu Dienstbierovi, skončil s 2,5 procenty hlasů třetí od konce.

V komunálních volbách získala Republika 8 zastupitelů. Ve větších městech pouze v Písku, v Brně - jih nebo ve Varnsdorfu.

Přečteno: 1824x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Komunální, Komunální volby 2014HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo