Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Konec absurdního kolotoče kolem česko-romské vlajky. Přestupek Miroslava Brože byl promlčen. Brož chce vlajku vyvěsit znova

13. září 2022
Čtení na 5 minut

Magistrát města Ústí nad Labem zastavil přestupkové řízení proti Miroslavu Brožovi, který na svém balkoně jako připomínku Mezinárodního dne Romů vyvěsil česko-romskou vlajku. Přestupek byl podle úředníků promlčen. Magistrát v lednu nejprve Brožovi vyměřil pokutu 1000 korun, protože se prý dopustil přestupku znevažování státního symbolu. Brož nejdříve podal odpor a později se odvolal ke krajskému úřadu. Ten rozhodnutí ústeckého magistrátu zrušil a vrátil věc k novému projednání.

Udání za příspěvek na Facebooku

Absurdní kolotoč popotahování Miroslava Brože začal v září 2021, kdy Magistrát města Ústí nad Labem obdržel udání, že neznámý pachatel vyvěsil 8. 4. 2021 “na balkon svého bytu státní symbol České republiky – vlajku, která byla nezákonně a necitlivě upravena.”

Fotografii balkonu s česko-romskou vlajkou a s textem k Mezinárodnímu dni Romů totiž Brož umístil na sociální síť Facebook.

Ilustrační FOTO: Miroslav Brož

Policie následně ztotožnila “pachatele” jako Miroslava Brože, kterému byla úřadem následně vyměřena pokuta 1000 korun. Brož podal prostřednictvím svého zmocněnce Jana Rovenského proti rozhodnutí odpor a magistrát si pozval Brože k ústnímu jednání.

„V první řadě bych chtěl uvést, že se cítím nevinný a nemyslím si, že jsem přestupek spáchal. Co se týká příkazu, tak bych chtěl zdůraznit, že českou vlajku jsem nijak neznehodnotil, nepozměnil, ale jednalo se o umělecké dílo Tomáše Rafy,” uvedl při ústním jednání Miroslav Brož. Píše se to v usnesení o zastavení přestupkového řízení, které má zpravodajský server Romea.cz k dispozici.

Brož dále uvedl, že vlajku nevyvěsil 8. 4. 2021, ale už o rok dříve. “Příspěvek na Facebooku byl pouze znovu zveřejněná vzpomínka, jednalo se tedy o již rok starý příspěvek,” řekl Brož.

Zmocněnec Jan Rovenský pak během jednání uvedl, že se Brož nedopustil zneužití státního symbolu. “Pan Brož vlajku zjevně nezneužil (zneužití znamená ve zlé vůli – která v tomto případě zcela určitě chybí), totéž platí o hrubém znevážení, ke zničení vlajky zjevně nedošlo, totéž platí o jejím případném odcizení a k případnému poškození by případně mohlo dojít jedině v procesu její výroby. Zde se ovšem jak je vidno jedná o zcela nově vytvořenou věc. Pan Rafa to navrhl a někdo vytisknul,” cituje usnesení Rovenského.

Ústecký magistrát rozhodl, že Brož je vinen. Krajský úřad rozhodnutí zrušil

I přes to v květnu ústecký magistrát shledal Miroslava Brože znovu vinným z přestupku. Podle magistrátu byl státní symbol České republiky – vlajka – nezákonně a necitlivě upravena umístěním červenobílého symbolu indické čakry v zeleném okruží do modrého klínu.

Miroslav Brož se odvolal ke Krajskému úřadu Ústeckého kraje a ten v červenci 2022 rozhodnutí ústeckého magistrátu zrušil a věc vrátil k novému projednávání.

“Odvolací orgán v daném rozhodnutí konstatoval, že je nezpochybnitelným faktem, že dne 8. 4. 2021 vyvěsil pan Brož na svém facebookovém profilu příspěvek k Mezinárodnímu dni Romů, jehož součástí byla i fotografie vlajky, která je upravena tak, že červenobílý symbol indické čakry v zeleném okruží je vsazen do modrého klínu. Rozpor ovšem odvolací orgán shledává ohledně data spáchání přestupku, s čímž úzce souvisí i skutečnost, v čem v podstatě přestupek spočívá. První z možností je, že pan Brož vlajku vyvěsil již dne 8. 4. 2020 a přestupek by byl v souladu s § 30 ZOP promlčen. V druhém případě je potřeba zjistit skutečnost, zda p. Brož opravdu vyvěsil dne 8. 4. 2021 vlajku na balkoně svého bytu, anebo pouze sdílel na svém facebookovém profilu příspěvek s fotografií, jež byla rok stará,” píše se v rozhodnutí, které má zpravodajský server Romea.cz k dispozici.

Ústecký magistrát nakonec tedy konstatoval, že se “mu nepodařilo prokázat, že by k vyvěšení vlajky došlo jiný den než 8. 4. 2020, jak uvedl obviněný, je nucen konstatovat, že odpovědnost za přestupek zanikla, a proto rozhodl v souladu se zákonem o zastavení řízení o přestupku z důvodu jeho prekluze tak, jak je uvedeno ve výroku rozhodnutí.”

Absurdní eskapáda Magistrátu města Ústí nad Labem tak přesně po roce skončila.

Brož: Vlajku při nejbližší příležitosti vyvěsím znova

„To že jsou v České republice opakovaně popotahováni lidé, kteří v dobré víře používají symboly česko-romského soužití, není jistě dobře a dává to obraz o naladění velké části společnosti a institucí vůči integraci romské menšiny,“ uvedl ke konečnému rozhodnutí pro zpravodajský server Romea.cz Miroslav Brož.

“Úřad nakonec řízení zastavil kvůli promlčení. Úředníci se tak elegantně vyhnuli tomu, aby se museli zabývat podstatou věci, tedy zda je použití česko-romské vlajky legální, či nikoliv. Opřít se lze o rozhodnutí úřadu městské části Praha 1, který jasně konstatoval, že o porušení zákona nejde. Jeho právní názor ovšem není pro ostatní úřady závazný, působí pouze silou své přesvědčivosti,” dodal pro Romea.cz Jan Rovenský

“Nakonec by proto bylo žádoucí, kdyby uvedenou otázku definitivně rozhodl správní soud nebo, ještě lépe, ústavní soud. Toho se ale v případě pana Brože bohužel nedočkáme, zastavením pro promlčení řízení v jeho věci definitivně končí a není co žalovat,” dodal Rovenský, který připomněl případ, kdy policie několikrát zajistila kvůli držení česko-romské vlajky romskou aktivistku Ivanu Čonkovou. Později se však policie aktivistce omluvila.

Je otázka, zda se ústecký magistrát česko-romskou vlajkou nebude muset v nejbližší době opět zabývat.

„Cítím se nevinný, myslím, že přestupek jsem nespáchal a česko-romskou vlajku se chystám v Ústí nad Labem vyvěsit při nejbližší vhodné příležitosti,“ uvedl totiž pro zpravodajský server Romea.cz Miroslav Brož.

Česko-romská vlajka vadila i extremistům z DSSS

Příběh česko-romské vlajky začal v roce 2013, kdy slovenský umělec Tomáš Rafa realizoval umělecký projekt „Výběrové řízení na česko-romskou vlajku“. Neúspěšně na něj podala v roce 2013 trestní oznámení extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Rafa čelil i několika přestupkovým řízením. Vlajky byly vystavené také v galerii Art Space v Lázeňské ulici na Malé Straně, galerii zřizuje Anglo-American University. Tři ze sedmi exponátů přímo v galerii v únoru 2014 zabavila policie. Po podnětu občanů se pozměňováním státní vlajky zabývala také městská část Praha 1, pokutu Rafovi neudělila. Na rozdíl od Prahy 7, která slovenskému umělci vyměřila pokutu 2 tisíce korun v roce 20123 za výstavu vlajek v galerii Artwall. Později však tuto pokutu jako nezákonnou zrušil pražský magistrát a přestupkové řízení zastavil.

Třešničkou na dortu příběhu česko-romské vlajky je jednání sociální sítě Facebook. Administrátoři totiž v roce 2021 odstranili odkaz na článek Miroslava Brože k Mezinárodnímu dni Romů s touto vlajkou ze stránky organizace ROMEA s tím, že ROMEA měla umístěním fotografie s česko-romskou vlajkou porušit zásady užívání sociální sítě Facebook.

ARCHIVNÍ VIDEO

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon