romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Konexe: Předlice čeká další vlna vystěhovávání. Informace se zatajují

Ústí nad Labem, 1.3.2013 12:21, (ROMEA)
Předlice - Ústí nad Labem. Kdo neviděl, uvěří jen stěží. Fotografie: Saša Uhlová, Deník referendum
Předlice - Ústí nad Labem. Kdo neviděl, uvěří jen stěží. Fotografie: Saša Uhlová, Deník referendum

Občanské sdružení Konexe ve své tiskové zprávě upozorňuje, že údajně existuje seznam pěti domů v ústeckých Předlicích, ze kterých mají být vystěhováni obyvatelé podobně jako tomu bylo nedávno u domu na ulici Beneše Lounského. "K celému problému se dále schází pracovní skupina, která řídila už vystěhování domu č. 106 a na svých schůzkách jedná o dalším vystěhovávání, stejně jako o osudu předlického ghetta obecně. Romové, o kterých se jedná, ani veřejnost jako celek není informována o obsahu jednání, dokonce ani o tom, že se vůbec konají," uvádí sdružení Konexe v tiskové zprávě, kterou server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Prohlášení občanského sdružení Konexe z 1.3. 2013

V září 2012 spadl v Předlickém ghettu další dům a zasypal své obyvatele, jedna žena zemřela. Následně dorazil do Předlic statik a údajně sestavil seznam 29 domů, které nejsou dále obyvatelné a hrozí zřícením. Kromě nebezpečných domů jsou Předlice zasaženy dalšími jevy v míře v ČR nevídané – otřesné hygienické podmínky, skládky, lichva, nemoci typu úplavice, svrab, potkani, štěnice a drogy, to vše ve spojení s neskutečně vysokými nájmy.

V listopadu 2012 byl vystěhován první předlický dům, č. 106 v ulici Beneše Lounského vlastněný pochybným podnikatelem, který odmítl splnit povinosti vůči svým nájemníkům a zajistit jim náhradní bydlení. Rodiny z domu 106 byly proti své vůli, pod pohrůžkou odebrání dětí vystěhovány nejdříve na 9 dní do tělocvičny místní základní školy a následně do nechvalně známé lichvářské ubytovny na druhém konci města. Celá operace stála podle údajů města téměř 200 000 korun.

Když měla být ubytovna, na které se rodiny proti své vůli ocitly, ke konci ledna 2013 uzavřena, rodinám se přes veškerou jejich snahu a pomoc institucí nepodařilo sehnat důstojné náhradní bydlení. Město jim nabídlo odchod žen s dětmi na azylové domy a mužů do jiných ubytoven mimo město nebo na ulici, což by znamenalo rozbití rodin. Bývalí obyvatelé domu v Beneše Lounského 6 tuto variantu „vláčení“ odmítli, tím, že odmítli uzavíranou ubytovnu opustit, demonstrovali, touhu a právo na důstojném lidském zacházení. Bydlení pro všechny a dalším se podařilo vytvořit mediální tlak a také shromáždit, díky podpoře dárců, několik desítek tisíc korun. Kombinací obojího se rodinám podařilo sehnat důstojné náhradní nájemní byty.

Čas po nalezení náhradního bydlení byl pro rodiny i nás hektický. Společně s dobrovolníky občanského sdružení Konexe rodiny absolvovaly nekonečné kolečko po všemožných úřadech a institucích – změna trvalého bydliště, revize elektřiny, přihlášení a připojení elektroměrů, nové občanské průkazy s novou adresou a s těmi znovu vyřídit, aby rodiny s dětmi pobíraly dávky, na které mají nárok, zařizování nových bytů, apod. Pro komunitu tyto náročné týdny znamenaly další posílení – rodiny si musely zorganizovat vzájemné hlídání dětí, koordinovat vaření, vedou se společné schůze a plánuje se.

Ve chvíli, kdy příběh prvního předlického vystěhovaného domu a lichvářské ubytovny v Krásném Březně asi končí happyendem, začíná další kolo dramatu.

Začněte jednat otevřeně!

Podle našich informací existuje seznam pěti předlických domů, obývaných rodinami s dětmi, které se mají vystěhovat v následující vlně. Některé domy v Předlicích jsou v tak špatném stavu, že hrozí okamžitým zřícením a jejich obyvatelé jsou v ohrožení života.

K celému problému se dále schází pracovní skupina, která řídila už vystěhování domu č. 106 a na svých schůzkách jedná o dalším vystěhovávání, stejně jako o osudu předlického ghetta obecně. Romové, o kterých se jedná, ani veřejnost jako celek není informována o obsahu jednání, dokonce ani o tom, že se vůbec konají. Romové na jednání nejsou zváni, zprávy o tom, že Předlice čeká další vlna vystěhovávání, se předlické komunitě zatajují, instituce, které jednání vedou, žádné informace nezveřejňují.

Tento systém je neudržitelný. Musí se změnit. Romové, o kterých se jedná, i veřejnost má právo vědět, o čem instituce placené z našich daní jednají. O budoucnosti Předlic musí být vedena otevřená veřejná i odborná diskuze. Navrhovaná řešení musí být přijímány za účasti těch, o kterých se jedná, jinak nebudou nikdy funkční.

Občanské sdružení Konexe se v minulosti pokoušelo o otevření skupiny, která jedná v Ústí nad Labem o osudu Předlic, Romům a veřejnosti, stejně jako usilovalo oficiální cestou o získání informací z těchto jednání. Získat zápis z jednání od města se ukázalo nemožné (město zaslalo jakousi parodii zápisu, ze které se nedají vyčíst žádné informace). Aktuálně (28. 2.) jsme žádost o informace poslali i do Agentury pro sociální začleňování, o které víme, že se jednání účastní a má k dispozici jejich výstupy.

V úterý 12.3. v Předlicích proběhne veřejná schůze místní komunity, pořádaná naším sdružením, kam pozveme i zástupce majoritních institucí. Pokud pozvání přijmou, pokusíme se otevřít debatu o budoucnosti Předlic, ve které zazní i názory jejich obyvatel.

TZ Konexe, o. s.
Přečteno: 1458x
 

Kam dál:

Štítky:  

Konexe, o. s., Předlice, Bydlení, VystěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo